Nicole Kidman jest ikoną, na którą z zachwytem od wielu lat patrzy cały świat. Już w młodym wieku przejawiała zamiłowanie i talent do aktorstwa. Od czasu swojego debiutu w australijskim przemyśle filmowym wiedziała, że chce osiągnąć sukces, co do czego konsekwentnie dążyła po tym, gdy przeniosła się do Hollywood. 

Seriale z Nicole Kidman - co warto obejrzeć?

Nicole Kidman rozpoczęła swoją karierę w telewizji we wczesnych latach 80., a filmy z jej udziałem, takie jak “Godziny”, “Moulin Rouge!”, czy “Inni” na stałe zapisały się w historii kina. W ostatnim czasie, podobnie jak wiele innych hollywoodzkich gwiazd, Kidman zrezygnowała z dużych ról filmowych na rzecz małego ekranu, zaczynając od hitowego serialu HBO “Wielkie kłamstewka,” za który aktorka otrzymał nagrodę Emmy. Po nim zagrała u boku Elizabeth Moss w “Tajemnicach Laketop”, a następnie powróciła do HBO, aby wystąpić w produkcji “Od nowa”. 

Które serialowe wcielenie aktorki można uznać za najbardziej udane? Poznaj 6 seriali z Nicole Kidman, obok których nie można przejść obojętnie.

Wielkie kłamstewka (2017-2019)

Rola Nicole Kidman w serialu “Wielkie kłamstewka” przez wielu wskazywana jest za jedną z najlepszych w jej karierze. Dramat oparty jest na książce Liane Moriarty o tym samym tytule, a aktorka wciela się w nim w Celeste Wright - żonę i matkę, która wydaje się mieć wszystko. Jak jednak się okazuje, ma też mroczny sekret. Choć na zewnątrz bohaterka jest spokojna i poukładana, w głębi duszy ukrywa problemy, z którymi radzi sobie w domowym zaciszu. Jej mąż Perry (Alexander Skarsgård), pod czarującym wyglądem skrywa prawdziwą naturę brutalnego i nadużywającego alkoholu tyrana. 

Kidman doskonale radzi sobie z graniem postaci, które często tłumią swoje emocje, ukrywając rzeczywistość za błyszczącą fasadą. Jej pełne emocji, milczące spojrzenia mówią widzom wszystko, co powinni wiedzieć. W pierwszym sezonie tego serialu Nicole Kidman zagrała jedną ze swoich najlepszych ról, za którą otrzymała Złoty Glob i Emmy. Jej sceny z Alexandrem Skarsgårdem są mrożące krew w żyłach, a sesje terapeutyczne - te, w których jest sama i z mężem - to jedne z najmocniej trzymających w napięciu momentów w całym serialu. 

Od nowa (2020)

W miniserialu “Od nowa” Nicole Kidman po raz kolejny wciela się w rolę posłusznej żony i matki, Grace Fraser. Jej pozornie urzekające życie psychiatry, które dzieli z charyzmatycznym, ale niezwykle przebiegłym mężem, granym przez Hugh Granta, powoli rozpada się na jej oczach. Postać grana przez aktorkę na w sobie nutę ironii - chociaż jej zadaniem jest pomaganie innym ludziom w otwieraniu się i wyrażaniu własnych emocjonalnych traum oraz stawianiu czoła lękom, sama nie potrafi dostrzec demonów, z którymi mierzy się w swoim życiu. 

Nicole Kidman świetnie sprawdza się w rolach postaci o niezwykle bogatych, złożonych osobowościach. Aktorka na ekranie jest magnetyczna, a jej postać, mimo mroku, przyciąga do siebie widza, który z zapartym tchem śledzi losy psychiatry i jej męża.

Dziewięcioro nieznajomych (2021)

“Dziewięcioro nieznajomych” to oparty na książce Liane Moriarty o tym samym tytule, 8-odcinkowy miniserial, w którym Nicole Kidman wcieliła się w rolę Maszy Dmitrichenko - tajemniczej i charyzmatycznej dyrektorki placówki odnowy biologicznej Tranquillium House, której zadaniem jest pilnowanie gości podczas pobytu w ośrodku. 

Chociaż serial otrzymał mieszane recenzje i prawdopodobnie ucierpiał z powodu premiery zaraz po filmie "Biały lotos", który z większym powodzeniem poruszał podobne tematy, gra Kidman była jednym z elementów, które sprawiły, że produkcję oglądało się z przyjemnością. Fanów Nicole z kolei z pewnością ucieszy fakt, że w serialu mogą zobaczyć aktorkę w innej roli niż zamożnej amerykańskiej żony i matki. 

Tajemnice Laketop (2017)

W drugiej części dramatu kryminalnego “Tajemnice Laketop”, Nicole Kidman gra Julię Edwards, przybraną matkę biologicznej córki detektyw Robin Griffin (Elisabeth Moss), która jest teraz nastolatką. Kidman gra postać o wiele starszą niż ona sama, a jej fizyczna transformacja do roli obejmowała noszenie siwej peruki i specjalnego makijażu. Podobnie jak w przypadku roli w serialu "Wielkie kłamstewka", aktorka po raz kolejny wciela się w kobietę, która aż za dobrze zna problem represji i trudnego życia domowego. Po romansie z nauczycielem swojej córki, Julia odcina się od rodziny, mieszka z kochankiem i walczy o to, by nie stracić córki na zawsze. 

Rola Nicole Kidman w “Tajemnicach Laketop” jest mniejsza niż te, do których nas przyzwyczaiła, a mimo to udało się jej zawrzeć w niej prawdziwą esencję umiejętności aktorskich. Największa siła Julii Edwards leży w tych aspektach, o których nie mówi na głos, a także w subtelnym, ale potężnym przekazywaniu emocji. Jej postać jest kompletna, mimo że tak naprawdę całe jej życie jest w rozsypce. 

Bangkok Hilton (1989)

Produkcja “Bangkok Hilton” jest najstarszą z całego zestawienia, w której możemy oglądać Nicole Kidman. Miniserial z 1989 roku pokazuje zaangażowanie Australii w wojnę wietnamską. W serialu Kidman wciela się w postać Kat Stanton, która podczas wojny zostaje uwięziona w Wietnamie Północnym. 

Wczesne role Kidman w latach 80. były świetne, ale aktorka naturalnie rozwinęła swoje umiejętności w trakcie wieloletniej kariery. W czasie, gdy grała w “Bangkok Hilton”, miała już na swoim koncie nagrodę AACTA dla najlepszej aktorki drugoplanowej za rolę w filmie “Szmaragdowe miasto”.

Ryk (2022)

Każdy odcinek tej serialowej antologii to zupełnie inna historia z inną obsadą. “Ryk” to wnikliwy, przejmujący, a czasem również zabawny portret tego, co oznacza bycie kobietą w dzisiejszych czasach. Dzięki unikalnej mieszance realizmu magicznego, znajomych scenariuszy domowych i zawodowych oraz futurystycznych światów, przedstawione osiem historii odzwierciedla dylematy zwykłych kobiet w przystępny, ale zaskakujący sposób. To, jak wychodzą one ze swoich problemów, ukazuje niezwykłą, wrodzoną siłę płci pięknej. 

Nicole Kidman w drugim odcinku serialu wciela się w rolę kobiety, która zjada zdjęcia. Robin czuje, że traci kontrolę nad swoim życiem i tożsamością. Jedzenie zdjęć nie tylko przywraca ją do szczęśliwych czasów, ale też daje część kontroli, którą, jak sądzi, utraciła. Przesłanie jest jasne - gdy kobieta goni za zdjęciami zamiast spędzać czas z matką, zatraca się w szczęśliwych wspomnieniach z przeszłości, tracąc jednocześnie część doświadczeń z teraźniejszości. Kidman i jej postać ukazują, że nostalgia może wprawiać nas w dobry nastrój, ale może być też niezwykle niebezpieczna.