Szkolne dramaty i miłości, kryminalne zagadki, a także świetne stylizacje i charyzmatyczni aktorzy - te wszystkie cechy składają się na najlepsze "teenage drama". Ten gatunek cieszy się coraz większą popularnością, co więcej, oglądają go wszyscy, nie tylko nastolatkowie. Oczywiście niektórzy nie przyznają się do tego nawet na największych torturach, ale tak naprawdę wiele osób uwielbia oglądać te szalone, ale trzymające w napięciu historie. Pod koniec czerwca na Netflix pojawił się 4. sezon "Szkoły dla elity" - hiszpańska produkcja ma tysiące (jeśli nie miliony) fanów na całym świecie. Część widzów zdążyła już obejrzeć wszystkie odcinki - to co teraz? Stworzyliśmy listę produkcji w klimacie "Elite", dostępne na Netflix czy HBO GO. Znacie je wszystkie?

Sex Education (2019 -)

Otis jest jedynym dzieckiem dwóch terapeutów seksualnych. Po rozwodzie rodziców jest wychowywany przez matkę - dorasta przysłuchując się prowadzonym przez nią sesjom terapeutycznym. Ten nadmiar informacji o życiu erotycznym innych ludzi w połączeniu z wczesną traumą spowodowaną odejściem ojca (który zdradził Jean z jedną z jej pacjentek) sprawiły, że Otis zmaga się z fobią dotyczącą własnej seksualności. Co ciekawe, mimo niesamowitej intuicji dotyczącej spraw łóżkowych, tak naprawdę nie ma w tej kwestii żadnego doświadczenia. Jego ogromna wiedza o ludzkiej seksualności bazuje na tym co usłyszał w gabinecie matki. Wszystko zmienia się w momencie, gdy Otis zwraca na siebie uwagę Maeve. Dziewczyna na zawsze odmieni jego spojrzenie na seks.

Toy Boy (2019)

Hugo Beltrán pracuje jako tancerz erotyczny w klubie Inferno. Życie striptizera zmienia się, gdy pewnego dnia budzi się obok spalonego ciała mężczyzny... Policja identyfikuje denata jako męża jego kochanki, Macareny Mediny. Po niesprawiedliwym procesie Hugo zostaje uznany za winnego zabójstwa i trafia do więzienia. Po siedmiu latach osadzonego odwiedza prawniczka Triana Marín, która oferuje mu swoją pomoc. Kobieta uzyskuje unieważnienie poprzedniego wyroku, dzięki czemu Beltrán warunkowo wychodzi na wolność i ma szansę udowodnić swoją niewinność. Mężczyzna nie ufa kobiecie, ale postanawia wspólnie z nią znaleźć prawdziwego mordercę. 

Riverdale (2017 -)

Życie mieszkańców małego miasteczka zmienia się z powodu tajemniczej śmierci Jasona Blossoma, syna najbardziej wpływowych ludzi w Riverdale. Archie, Betty, Jughead i nowa uczennica Veronica próbują odnaleźć się w nowej sytuacji. Kiedy wszystkie tropy lokalnej policji prowadzą donikąd, znajomi zmarłego próbują poznać tożsamość mordercy. Tymczasem w miasteczku rośnie napięcie, a mroczne sekrety jego mieszkańców zaczynają wychodzić na jaw.

The Society (2019)

Grupa nastolatków zostaje w niewytłumaczalny sposób przeniesiona do miejsca wyglądająca identycznie, jak ich rodzinne miasteczko w Nowej Anglii, z tą różnicą, że nie ma w nim rodziców. Młodzi bohaterowie próbują odkryć, co się właściwie stało i jak mogą wrócić do domu. By przetrwać, muszą ustanowić zasady i współpracować ze sobą. 

Plotkara (2007-2012)

"Spójrz na ostatni wpis najgłośniejszej bloggerki Manhattanu, Plotkary. Opisuje ona wszystkie nowinki dotyczące elity nastolatków poczynając od zwykłych wydarzeń szkolnych, a kończąc na najbardziej odlotowych, dekadenckich imprezach. Oprócz najnowszych plotek dotyczących wybuchowej przyjaźni Sereny i Blair, rozkwitającego romansu Dana i Sereny, bajkowego związku Nate'a i Blair (czyżby?), eskapad Chucka i wkroczenia Jenny do olśniewającego towarzystwa, jest wiele innych tropów do podjęcia!" - tak brzmi oficjalny opis serialu. Warto wiedzieć, że za kilka tygodni odbędzie się premiera kontynuacji "Gossip Girl" z zupełnie nową obsadą!

Kumple (2007-2013)

Jak wygląda życie angielskiej młodzieży? W każdym odcinku poznajemy problemy innego bohatera: anorektyczki Cassie, muzułmanina Anwara, hedonisty Tony'ego, prawiczka Sida, łamaczki męskich serc Michelle, zakochanego w nauczycielce psychologii Chrisa, geja Maxxiego oraz utalentowanej Jal.

Ruchome piaski (2019)

Serial oparty na słynnej powieści Malin Persson Giolito.

W prywatnej szkole średniej, znajdującej się w bogatej dzielnicy na przedmieściach Sztokholmu, dochodzi do strzelaniny. Podczas procesu licealistki Mai Norberg na jaw wychodzą sekrety dotyczące tego tragicznego dnia, a także jej relacji z Sebastianem Fagermanem i jego dysfunkcyjną rodziną.

YOU/Ty (2018 -)

Na podstawie bestsellerowych powieści Caroline Kepnes.

Błyskotliwy menadżer księgarni Joe poznaje młodą aspirującą pisarkę Beck. Posługując się mediami społecznościowymi, mężczyzna zdobywa wiedzę na temat dziewczyny, by móc się do niej zbliżyć. Z czasem jego z początku niewinne zauroczenie przeradza się w obsesję. Joe szybko zaczyna likwidować każdą przeszkodę, która mogłaby zakłócić jego plan zdobycia kobiety...

Pretty Little Liars (2010-2017)

Poznaj losy czterech przyjaciółek - Spencer, Hannie, Arii, i Emily z miasteczka Rosewood w Pensylwanii. Pewnego dnia ich koleżanka Alison ginie bez śladu. Rok poźniej, gdy każda z nich już nie utrzymuje ze sobą kontaktu, dziewczyny zaczynają dostawać dziwne smsy od tajemniczego A. Wiadomości zawierają ich sekrety, o których wiedziała tylko Alison. Czy to ich przyjaciółka? Czy może ktoś inny?

13 powodów (2017-2020)

Serial oparty na bestsellerowej powieści Jay'a Ashera. Chyba żaden serial dla nastolatków nie miał tylu zwolenników, co przeciwników.

Pewnego dnia Clay Jensen znajduje na ganku swojego domu tajemnicze pudełko. Przesyłka zawiera kasety nagrane przez Hannah Baker, licealistkę która niedawno popełniła samobójstwo. Dziewczyna przed śmiercią nagrała 13 taśm magnetofonowych, na których podaje powody odebrania sobie życia. 

Euforia (2019 -)

"Grupa licealistów stara się przeżywać swoje miłości i przyjaźnie oraz znaleźć swoje miejsce w świecie zdominowany przez media społecznościowe, w którym nie brakuje narkotyków i seksu" - możemy przeczytać w oficjalnym opisie przygotowanym przez HBO. Główna bohaterka, 17-letnia Rue, wraca z odwyku i zastanawia się co dalej zrobić ze swoją przyszłością. Jej życie się zmienia, gdy poznaje transseksualną dziewczynę, Jules Vaughn, która przyjeżdża do miasta po rozwodzie rodziców. Poznajemy też szkolnych znajomych Rue. Każdy z nich ma jakąś tajemnicę, czy lęki. Niektórzy odkrywają siebie i swoją seksualność, inni po prostu chcą poczuć się częścią grupy.

Amerykańska "Euforia"/"Euphoria" na HBO oparta jest na izraelskim pierwowzorze o tym samym tytule. 

90210 (2008-2013)

Nowa wersja kultowego serialu dla nastolatków. 

Fabuła opiera się na historii Annie Wilson i jej brata Dixona. Rodzeństwo przeprowadza się z Kansas do Beverly Hills i zaczyna naukę w lokalnej West Beverly Hills High School. Sytuację Annie i Dixona pogarsza jeszcze fakt, że ich tata został właśnie dyrektorem ich nowej szkoły.

Trinkets (2019-2020)

Na spotkaniu Anonimowych Złodziei Sklepowych poznają się trzy zupełnie różne nastolatki. Od tej pory pogrążona w rozpaczy ekscentryczka Elodie, tajemnicza outsiderka Moe i niedoskonała perfekcjonistka Tabitha wspierają się w walce z problemami rodzinnymi, szkolnymi dramatami oraz nieodpartą chęcią dopasowania się do społeczeństwa, którego tak naprawdę nie potrafią zaakceptować.

Rzymskie dziewczyny (2018-2020)

Inspirowany prawdziwymi wydarzeniami serial o grupie nastolatek pochodzących z rzymskiej dzielnicy Parioli. Te dziewczyny odrzucają społeczne normy, szukając własnej tożsamości i niezależności. Towarzyszą im wspólne sekrety, zakazana miłość oraz presja ze strony rodziny.