„Przyjaciele” tworzyli zgraną, wspierającą się ekipę, w której każdy miał coś do powiedzenia i odznaczał się unikalnymi cechami. Romantyczny naukowiec Ross, kokietka Rachel, luzak Joey, pedantyczna Monika, ironicznie posępny Chandler czy lekko zdziwaczała Pheobe mieli swoje charakterystyczne powiedzonka, gesty i zachowania, które przekładały się na atrakcyjność scenariusza. I choć każdy z nas spośród całej szóstki mógłby wskazać swojego ulubionego bohatera, to okazało się, że na przestrzeni 10 sezonów jedni mieli do powiedzenia więcej, a inni mniej.

"Przyjaciele" powrócą? Twórcy pracują nad nowym odcinkiem serialu >>

Paleta cieni do powiek inspirowana serialem "Przyjaciele". Powstała kolejna wersja tego kosmetyku >>

Specjalista do spraw danych Yashu Seth dokonał analizy wszystkich dialogów, które padły w serialu z ust paczki przyjaciół. Na tej podstawie wyliczył, ile kwestii dialogowych miał każdy bohater. Jego research ujawnił, że najwięcej do powiedzenia w serialu mieli Ross i Rachel (powyżej 9000 kwestii dialogowych), nieco mniej Monica, Chandler i Joey (w przybliżeniu po 8000), natomiast najmniej dialogów miała Pheobe (7,4 tysiąca). Ross i Rachel wypowiedzieli też najwięcej słów w całym serialu, ale nie pojawiali się już na ekranie tak często jak Chandler - liczba scen z jego udziałem wynosiła ponad 1400.

Wydaje się, że ulubiona para serialu, która na zmianę rozstawała się i schodziła zdecydowanie wyróżnia się na tle reszty ekipy. Ale nawet spośród tej dwójki można wskazać na jedną, wiodącą postać "Przyjaciół". A jest nią... Ross.

Tak, my też myślałyśmy, że to Rachel, urocza drama queen serialu, grała w nim pierwsze skrzypce. Jednak gdy policzymy, ile miała indywidualnych scen (tzn. była jedyną postacią grającą w danej scenie), Ross bije ją na głowę. O dziwo, Rachel w tej konkurencji zajęła dopiero czwarte miejsce, za Rossem, Joeyem i Pheobe.

Na podstawie tak opracowanych danych autor analizy doszedł do wniosku, że głównym bohaterem "Przyjaciół" był Ross Geller. Zgadzacie się z takim werdyktem?