Znaczenie snów często bywa niejednoznaczne. Dobrym tego przykładem jest sen o dziku, który może symbolizować zarówno czyhające na nas zagrożenie, jak i kłótnię z bliską osobą. Wieloznaczeniowość jest też charakterystyczna dla snów o żmii. Zdarza się bowiem, że taka nocna projekcja wróży nam nieszczęście, a innym razem przestrzega przed zagrożeniem lub zapowiada sukces. Jak to zwykle bywa w takich przypadkach, a znaczeniu snu decyduje przede wszystkim tło, na którym rozgrywały się nocne zdarzenia. 

Sennik: żmija

Na ogólną interpretację snów o żmijach wpływa przede wszystkim utrwalona w wielu kulturach symbolika tych gadów. Żmije, podobnie jak inne węże, uchodzą za podstępne, nieprzewidywalne i wyjątkowo niebezpieczne. To zrozumiałe. Tymi drapieżnikami rządzą przecież pierwotne instynkty, a natura wyposażyła je we wszelkie atrybuty, czyniące z nich łowców doskonałych. Żmije atakują swoje ofiary z zaskoczenia. Najczęściej jest tak, że zwierzę, które ma być pożarte, o obecności drapieżcy w swoim otoczeniu dowiaduje się dopiero w momencie ukąszenia. Wszystko to sprawia, że żmija w śnie symbolizuje przebiegłość, wyrachowanie i podstęp.   

Nie da się jednak przemilczeć faktu, że symbol ten nie zawsze zwiastuje kłopoty. W niektórych sytuacjach żmija jest całkiem pozytywną wróżbą. Do takich należy sen, w którym łapiemy żmiję. Taki motyw oznacza, że poradzimy sobie z rozwiązaniem wyjątkowo trudnej sprawy. Mowa tu o problemie, który trapił nas od dawna.

W innej interpretacji żmija symbolizuje pierwotne instynkty, które rządzą naturą człowieka. W tym kontekście nocna projekcja, w której gości niebezpieczny wąż przypomina nieco sen o lesie w znaczeniu którego także pojawia się wzmianka o dzikiej stronie ludzkiej osobowości.

Interpretując sen o żmijach, warto przypomnieć sobie możliwie najwięcej szczegółów, dotyczących miejsca, w którym widzieliśmy węża, jego zachowania i wyglądu. Każdy z tych detali może mieć bowiem fundamentalne znaczenie dla prawidłowego odczytania zawartego w nocnej projekcji przekazu.

 

Sennik: żmije w domu

Dom jest azylem zapewniającym nam spokój i bezpieczeństwo. Naturalne jest więc, że obecność intruza w naszej prywatnej przestrzeni (czy to na jawie, czy we śnie) wzbudza w nas niepokój. Nie chcemy widzieć w domu nieproszonych gości, a już na pewno nie takich, którzy mogą nas w mgnieniu oka pozbawić życia. 

Nocna projekcja, w której widzimy żmije w domu, podobnie jak sen o tygrysie ostrzega nas przed kłopotami. Ktoś może próbować zaburzyć nasz spokój. Osoba ta będzie kierowała się chęcią zemsty i nie cofnie się przed niczym, by nam zaszkodzić.

W innej interpretacji sen o żmijach w domu wróży nam poważną chorobę. Niestety, sennik wskazuje, że w tej walce jesteśmy na przegranej pozycji. Trzeba jednak pamiętać, że żaden sen nie jest wyrokiem. Śniły ci się żmije w domu? Zatem potraktuj to, jak ostrzeżenie które skłoni cię do większej dbałości o zdrowie swoje i najbliższych. 

 

Sennik: ukąszenie żmii

Sen, w którym żmija zatapia w naszym ciele zęby, bez dwóch zdań zalicza się do nocnych koszmarów. Warto jednak pamiętać, że żmija atakująca nie jest jednoznacznie negatywnym symbolem. Motyw ten wskazuje, że w naszym bliskim otoczeniu czai się ktoś, kto chce nam zaszkodzić. Sennik nie wskazuje jednak, że plany tej osoby dojdą do skutku. Taki sen należy zatem traktować jako przestrogę, która pozwoli nam uniknąć wielu problemów, o ile zostanie prawidłowo odczytana. 

Inaczej należy interpretować nocną projekcję, w której próbujemy uniknąć ataku żmii. Jeżeli we śnie podejmujemy ucieczkę przed gadem, który chce nas ukąsić, podświadomość daje nam do zrozumienia, że na jawie uciekamy od problemów, zamiast starać się je rozwiązać

 

Sennik: martwa żmija, zabić żmiję

Sen, w którym widzimy martwą żmiję, nie należy do pozytywnych. Taki symbol wróży nam poważną kłótnię. Niebawem osoba śniąca poróżni się z kimś bliskim, co może doprowadzić do trwałego rozpadu więzi.

Znacznie pozytywniejszy jest sen, w którym zabijamy żmiję. Taki motyw wskazuje, że osoba śniąca poradzi sobie z poważnym problemem. Będzie to wymagało sporego wysiłku z jej strony, ale finalnie pokona wszelkie przeciwności.

 

Sennik: żmija czarna, czerwona, zielona

Odczytując znaczenie snu o żmii, warto zwrócić uwagę na kolor gada. Czarna żmija symbolizuje nieszczere intencje kogoś, kogo uważasz za przyjaciela. Czerwona żmija odnosi się do sfery finansowej i osobistej i w obu przypadkach zapowiada szczęście i powodzenie. Zielona żmija wróży kłopoty w życiu rodzinnym. Na szczęście te będą miały charakter przejściowy.