Jako motyw nocnej projekcji, więzienie jest niemal tak samo niepokojące, jak sen o morderstwie. Oba te symbole na szczęście nie podlegają dosłownej interpretacji. Fakt, że śni się nam pozbawienie wolności, wcale nie oznacza, że trafimy do tego miejsca. Proroczy charakter nocnego marzenia może dotyczyć wyłącznie osób łamiących prawo. W ich przypadku, pojawienie się motywu więzienia we śnie wynika przede wszystkim ze świadomości własnych czynów i obawy przed ich konsekwencjami. W każdym innym przypadku, sny o więzieniu należy rozpatrywać w kategoriach metafory.

Sennik: więzienie

Wbrew pozorom, więzienie jest pozytywnym symbolem sennym. Pokazując nam w nocnej projekcji taki budynek, podświadomość stara się dać nam do zrozumienia, że jesteśmy w bezpiecznej, stabilnej sytuacji. W takim przypadku, więzienie oznacza dobrze strzeżone miejsce, w którym zamknięte jest całe zło i zagrożenie. Wysokie mury skutecznie izolują od nas wszystko to, co nam zagraża, zupełnie jak na jawie. 

Nie można jednak przemilczeć faktu, że istnieje jeszcze jedna interpretacja tego motywu, według której, budynek więzienia symbolizuje wszystko to, co ogranicza naszą swobodę. Ograniczenia, o których mowa, mogą dotyczyć relacji łączących nas z ukochaną osobą, życia zawodowego lub naszych finansów. Nie należy jednak traktować więzienia jako jednoznacznie negatywnego symbolu. To raczej praktyczna wskazówka, która podpowiada nam, że to najwyższy czas by zrzucić ograniczające nas łańcuchy. 

Zazwyczaj bywa jednak tak, że częściej niż sam budynek więzienia śnią nam się konkretne sytuacje i osoby związane z tym miejscem - zamknięcie, ucieczka czy choćby motyw odwiedzin w więzieniu. Warto zwrócić uwagę na takie szczegóły, bo każdy z nich zmienia znaczenie snu.

Sennik: być w więzieniu

Siedzieć w więzieniu - co oznacza ten symbol? W tym przypadku, motyw przewodni nocnej projekcji wskazuje, że osoba śniąca niebawem dozna wielkiego rozczarowania, które będzie spowodowane postępowaniem kogoś bliskiego. Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli w marzeniach sennych zostaliśmy osadzenia w zakładzie karnym niewinnie, znaczenie snu ulega zmianie. W takim przypadku więzienie oznacza, że osoba śniąca dopuści się czynu, przez który bliscy przestaną jej ufać.

Sennik: ucieczka z więzienia

Sen o ucieczce należy do często występujący. Czasami uciekamy przed człowiekiem, czasami przed zwierzęciem, a innym razem - z więzienia. Taki sen wyraża wewnętrzną potrzebę uwolnienia się od spraw, które na co dzień zaprzątają myśli osoby śniącej. Najczęściej dotyczy to toksycznego związku, choć w wielu przypadkach ucieczka z więzienia wskazuje na sprawy zawodowe.

Według innej interpretacji, taki sen oznacza zyskowną inwestycję lub powodzenie w interesach, ale tylko wtedy, gdy ucieczka kończy się sukcesem. Jeżeli jednak osoba śniąca zostaje schwytana, powinna spodziewać się porażki. W takim przypadku, lepiej unikać ryzykownych przedsięwzięć i poczekać na lepszy moment.

Sennik: mąż w więzieniu, ktoś bliski w więzieniu

Zdarza się, że sen o więzieniu nie dotyczy nas samych, a bliskich nam osób. Jeżeli w nocnej projekcji widzisz członka rodziny lub przyjaciela za kratami, potraktuj to jako złą wróżbę. Czeka cię wielkie rozczarowanie i smutek. Czym spowodowane będzie to uczucie? Niestety, tego sennik nie precyzuje. 

Niektóre senniki wskazują, że motyw męża osadzonego w więzieniu ma podobne znaczenie, co sen o seksie - wskazuje na tęsknotę za bliskością i prawdziwym uczuciem. Jeżeli we śnie widzisz swoją drugą połówkę za kratami, warto zastanowić się, czy między wami wszystko jest w porządku. 

Sennik: odwiedziny w więzieniu

Co oznacza sen, w którym odwiedzamy kogoś w więzieniu? Ten motyw jednoznacznie wskazuje na wyrzuty sumienia, które trapią osobę śniącą. Najprawdopodobniej w przeszłości dopuściłaś się czynów, z których nie możesz być dumna. Może to być  dawno zapomniana sprawa, ale sen o odwiedzinach w więzieniu wskazuje, że podświadomie wciąż jeszcze odczuwasz poczucie winy. Warto zastanowić się, co może być przyczyną takiego snu, bo nigdy nie jest zbyt późno, by naprawić dawne błędy.

Sennik: więzień, więźniarka

Jeżeli w twoim śnie pojawia się motyw więźnia lub więźniarki, warto potraktować to jako ostrzeżenie. Ktoś chce wykorzystać twoją łatwowierność. Padniesz ofiarą intrygi, która manipulantowi przyniesie spory zysk, ciebie natomiast wpędzi w niemałe kłopoty. Jeżeli przyśnił ci się taki sen, miej oczy szeroko otwarte, a być może uda ci się uniknąć czyhającego zagrożenia.