Co oznacza sen o sprzątaniu?

Czasami zdarza się, że śnimy o nierealnych, za to przyjemnych rzeczach, a samo wspomnienie nocnej projekcji wprawia nas w znakomity nastrój. Zdarzają się jednak nocne marzenia, których motyw przewodni jest całkowicie przyziemny. Do takich należy m.in. sen o pracy, ale także sen o sprzątaniu. Nie odbieraj go jednak jako podpowiedzi, że to najwyższy czas na porządki w domu. Znaczenie tego motywu jest znacznie bardziej złożone.

Podchodząc do tematu w sposób ogólnikowy, motyw sprzątania należy rozpatrywać w kategoriach metafory życiowych porządków. Podobnie jak sen o domu, odnosi się do duchowej strony naszego "ja" - do strefy moralnej i psychicznej. Można zatem powiedzieć, że sprzątanie we śnie to podświadomy wyraz naszych potrzeb, które odczuwamy na jawie. Ta interpretacja wydaje się być o tyle słuszna, że taki symbol pojawia się w marzeniach nocnych w momencie, gdy osoba śniąca przeżywa trudne chwile - trapi ją nadmiar problemów osobistych, zawodowych lub finansowych.

O ile sprzątanie jest symbolem uniwersalnym, to trzeba wiedzieć, że miewa też bardziej szczegółowy charakter. Oznacza to, że chcąc zinterpretować sen w sposób prawidłowy, pod uwagę należy wziąć każdy szczegół. Sprzątałaś swój dom czy cudzy? Śniło ci się sprzątanie kuchni? A może sprzątanie łazienki? Każda z tych niepozornych kwestii może okazać się kluczowa, więc nie można ich nie uwzględnić. 

 

Sennik: sprzątanie mieszkania

Podobnie jak sen o pajęczynie, motyw sprzątania własnych czterech kątów obrazuje problem kruchości relacji międzyludzkich. Jeżeli przyśnił ci się taki motyw, powinnaś spodziewać się pogorszenia atmosfery w domu. Między tobą a pozostałymi domownikami, niebawem dojdzie do kłótni, która rozpocznie trudny okres. Spokojnie, nie mamy tu na myśli trwałego rozpadu więzi rodzinnych. Wspólnie uda się wam przezwyciężyć problemy, ale będzie to wymagało podjęcia sporego wysiłku. 

 

Sennik: sprzątanie podwórka

Podobnie należy rozpatrywać sen, w którym sprzątamy podwórko, z tą różnicą, że kłótnie i nieporozumienia nie mają dotyczyć ciebie i twojej rodziny. Ten symbol wróży ci waśnie z sąsiadami. Niebawem wdasz się w spór, a twoi adwersarze okażą się wyjątkowo zawzięci i nieustępliwi. W tym przypadku, nie jest do końca jasne, czy cała sprawa dotrze do szczęśliwego finału. Nie można zatem wykluczyć, że sąsiedzi już zawsze będą w tobie widzieć wroga na "śmierć i życie".

 

Sennik: sprzątać u kogoś

Sen o sprzątaniu może przybierać różne formy. Najczęściej porządkujemy własne cztery kąty, ale w niektórych nocnych projekcjach widzimy siebie w roli osoby sprzątającej cudzy dom. Co zapowiada taki sen?

Motyw, o którym mowa, nie jest zbyt optymistyczny dla osoby śniącej. Sprzątanie u kogoś wróży, że stanie się ona obiektem plotek. Ktoś zrobi wszystko, by zaszkodzić jej dobremu imieniu i niestety, wiele wskazuje na to, że człowiek ten osiągnie sukces. Gdy śnimy o tym symbolu, powinniśmy przygotować się, że stracimy w oczach niektórych znajomych. Plotka będzie niosła się dalej, przekazywana od ucha do ucha.

 

Sennik: sprzątanie wielkiego bałaganu

Sprzątanie we śnie może przybrać rozmiary misji niemożliwej do zrealizowania, niczym uporządkowanie mitycznej stajni Augiasza. Choć motyw ten nie nastraja zbyt optymistycznie, to w rzeczywistości nie jest do końca złą wróżbą. Sprzątać bałagan o ogromnych rozmiarach oznacza, że osobie śniącej uda się osiągnąć cel, który sobie wyznaczyła. Będzie to jednak wymagało wielkiego, niemal nadludzkiego wysiłku. Nie poddawaj się, bo to, czego pragniesz, jest na wyciągnięcie ręki.