Co symbolizują schody we śnie?

Sennik: schody - co oznacza, gdy śnią się schody? Taki motyw często stanowi metaforę kroków (czyli de facto - działań), które musi podjąć osoba śniąca. Schody mogą odwoływać się do wysiłku, który trzeba będzie podjąć, by osiągnąć wyznaczony cel. Może się okazać, że trud, o którym mowa, wykroczy poza możliwości śniącej lub śniącego. 

Zaznaczamy, ogólna symbolika tego motywu nie może być rozpatrywana w kategoriach jedynej słusznej interpretacji. Należy bowiem pamiętać, że znaczenie snu jest uzależnione przede wszystkim od kontekstu. Przypomnij sobie, wyśnione schody prowadziły do góry, czy w dół? Były betonowe? A może drewniane? Przyśnił ci się upadek ze schodów?  Schody z twojego snu były zniszczone i nie nadawały się do użycia? To wszystko ma olbrzymie znaczenie i jeżeli chcesz zrozumieć swoje marzenia nocne, musisz wziąć to pod uwagę.

Sennik: schodzić ze schodów, spadać ze schodów

Jeżeli we śnie schodzisz ze schodów, musisz dokładnie przyjrzeć się swojemu życiu. Projekcja nocna wykreowana przez podświadomość daje ci do zrozumienia, że zaczynasz cofać się do przeszłości. Nie, nie chodzi tu o sentymentalny powrót do szczęśliwych momentów. Sen o schodzeniu ze schodów oznacza, że twoje życie zaczyna się cofać. Być może twoja kariera przystopuje lub cofnie się do punktu wyjścia, być może opuszczą cię bliskie osoby.

Twój los nie jest jednak przesądzony. Pamiętaj, każdy z nas sam kreuje swoją rzeczywistość i niekorzystnym zmianom można zapobiec. Trzeba tylko w porę dostrzec zbliżające się niebezpieczeństwo.

W innej interpretacji, sen o schodzeniu po schodach zapowiada, że czeka cię spotkanie z ważną dla ciebie osobą. Nie musisz się obawiać tej chwili, bo będziesz mile widzianym gościem. 

Inne znaczenie ma sen w którym spadasz ze schodów. Taka projekcja przepełnia osobę śniącą niepokojem i wydaje się sygnałem ostrzegawczym, ale spokojnie - znaczenie snu jest w tym przypadku pozytywne. Zastanów się, czy przez nierozważny krok straciłeś w oczach otoczenia? Sen, w którym spadasz ze schodów, przepowiada, że niebawem uda ci się odzyskać dobrą reputację

Z drugiej strony niektóre senniki wskazują na negatywny wydźwięk tego motywu. Wyśniony upadek ze schodów ma bowiem odnosić się do wyjątkowo bolesnej porażki

Czytaj też: Sennik: dom. Co oznacza sen o domu?

Sennik: ktoś spada ze schodów

Zdarza się, że osoba śniąca nie zawsze jest pierwszoplanową postacią nocnych projekcji. Czasami podświadomość sprowadza nas do roli widza, który z boku przygląda się tokowi wydarzeń. Jeżeli we śnie obserwujesz kogoś, kto spada ze schodów, zachowaj szczególnie wzmożoną czujność. Taki symbol ostrzega cię przed osobą, która ma wobec ciebie nieczyste zamiary. Ktoś życzy ci źle i zrobi wszystko, by przeszkodzić ci w planach osobistego rozwoju.

Inna interpretacja wskazuje, że sen, w którym ktoś spada ze schodów, symbolizuje przyjaciela w potrzebie. Bliska ci osoba podejmie szereg niewłaściwych decyzji, co w konsekwencji sprawi, że zboczy ze swojej życiowej drogi

Sennik: wchodzić po schodach

Sen o schodach ma różne oblicza. Zdarza się, że w nocnej projekcji wchodzimy po schodach. Stopnie prowadzące  ku górze symbolizują nowe szanse i możliwości, które pojawią się w naszym życiu. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że jeżeli śniący wchodzi po nich, wydźwięk tego symbolu ulega zmianie. Taki sen oznacza bowiem, że osoba śniąca niebawem podejmie szereg złych decyzji, które sprawią, że utraci dobrą reputację.  

Sennik: schody drewniane, metalowe, betonowe

Interpretując sen o schodach, należy zwrócić uwagę na każdy, nawet najdrobniejszy detal. Dotyczy to także materiału, z którego stopnie zostały wykonane.

Drewniane schody to zapowiedź przykrej sytuacji w życiu zawodowym lub osobistym, ale spokojnie - uda ci się uniknąć problemów. Sennik wskazuje też, że schody z drewna mogą odnosić się do kruchych wartości, stanowiących fundament obranej przez ciebie ścieżki.

Schodom metalowym towarzyszy jeszcze bardziej rozbudowana symbolika. Taki motyw może wskazywać na trudny charakter osoby śniącej. Jeżeli nie nabierzesz pokory i dalej będziesz stronić od kompromisów, czeka cię wiele problemów w relacjach z bliskimi. Księgi snów wskazują też, że metalowe schody symbolizują trwałe postanowienia.

Schody betonowe mają natomiast jednoznacznie negatywny wydźwięk. Sennik wskazuje, że taki motyw odnosi się do trudności i problemów, jakie na swojej drodze napotka osoba śniąca. Niebawem przyjdzie ci zmierzyć się z komplikacjami w życiu zawodowym i osobistym.

Sennik: schody ruchome

Częstym motywem sennym są też schody ruchome. Na szczęście, ten symbol jest jednoznacznie pozytywny. Ruchome schody we śnie stanowią bowiem zapowiedź sukcesu w życiu zawodowym i prywatnym. Twój upór szybko przełoży się na ogromne korzyści. Nikt i nic nie powstrzyma twojego marszu ku górze. 

Inne interpretacje podają, że sen o ruchomych schodach przepowiada niespodziewany przypływ gotówki. Trudno jednak powiedzieć, skąd mają pochodzić pieniądze. Być może otrzymasz podwyżkę, choć niewykluczone, że wygrasz na loterii lub otrzymasz spadek. 

Sennik: schody zniszczone, zepsute

Sen o starych, zniszczonych schodach może wywołać wyjątkowo silny niepokój. Jak się okazuje, nie bez powodu. Zepsute schody we śnie odwołują się trudów, którym osoba śniąca nie jest w stanie podołać. Niebawem staniesz przed koniecznością wykonania zadania przerastającego twoje możliwości. 

Sennik podaje też inną interpretację takiego motywu. Zniszczone schody mają wskazywać na brak życiowej stabilizacji. Zastanów się, czy twoja obecna sytuacja daje ci poczucie bezpieczeństwa? Nie? Zatem to najlepszy czas, żeby coś z tym zrobić.