Co symbolizuje latanie we śnie?

W wieku dziecięcym wiele osób marzy, by wzbić się w przestworza i odlecieć niczym ptak. Takie fantazje utrwalają w nas przekonanie, że swobodny lot symbolizuje nieograniczoną wolność. W najbardziej ogólnej interpretacji sen o lataniu w powietrzu rzeczywiście stanowi metaforę pragnienia wolności. Podświadomie chcemy zrzucić z siebie ograniczające nas łańcuchy. Mowa tu o codziennych obowiązkach. Ta interpretacja jest właściwa w sytuacji, w której o fruwaniu śnią osoby, dla których codzienność wydaje się monotonna i szara. Tacy ludzie to urodzeni poszukiwacze przygód, którzy bardziej od życia w mieście cenią sobie kontakt z naturą.

Druga interpretacja wskazuje, że latanie we śnie symbolizuje przejęcie kontroli nad swoim życiem. Osoba śniąca jest świadoma tego, że odpowiada za własne czyny, nie tylko wobec innych osób czy prawa, ale przede wszystkim wobec samej siebie. 

Jeżeli śnimy o swobodnym locie, podczas którego cieszymy się widokami, podświadomość stara się nas ostrzec przed zbytnią pewnością siebie. Osoba śniąca lubi działać brawurowo i często podejmuje niepotrzebne ryzyko. Wszystko to może mieć bardzo poważne konsekwencje. Wystarczy przypomnieć sobie historię Ikara, który wzbił się zbyt wysoko. 

Nie można nie wspomnieć, że sen o lataniu może też wskazywać na ambicje śniącej lub śniącego. Osoby, które śnią o fruwaniu, zwykle dokładnie wiedzą, czego chcą od życia - mają obrany cel i nie spoczną, aż go nie osiągną

Niektóre senniki nadają lataniu wydźwięk erotyczny. W tej interpretacji senny motyw symbolizuje miłosne uniesienia. Jeżeli osoba śniąca ma skrzydła, zapowiada to wielkie powodzenie u płci przeciwnej.

Zdarza się, że jeden, pozornie drobny szczegół całkowicie zmienia znaczenie snu. Tak też jest w tym przypadku. Poniżej interpretujemy najczęściej występujące sny o fruwaniu.
 

Sennik: latanie wysoko lub nisko

Nocna projekcja, w której wzbijamy się wysoko w przestworza, jest niezwykle ekscytująca i sprawia, że uczucie zachwytu nie opuszcza nas długo po przebudzeniu. To wszystko zdaje się sugerować, że ostatniej nocy przyśnił nam się wyjątkowo pozytywny sen. Nic bardziej mylnego. Taki motyw stanowi dla nas istotną przestrogę. Zapowiada, że jeżeli nie zdołamy pohamować naszego temperamentu, niebawem uwikłamy się w wyjątkowo niebezpieczną sytuację. Sen o wysokim locie można też interpretować jako metaforyczny wyraz strachu przed wyzwaniami, jakie stawia przed nami codzienność.

Także sen o niskim locie nie niesie w sobie pozytywnego przesłania. Jeżeli we śnie wzbijamy się jedynie nad dachy domów (albo jeszcze niżej), motyw fruwania należy odczytać jako zapowiedź choroby. Taki sen może też odzwierciedlać wszelkie niepokoje, które dręczą osobę śniącą. 

Sennik: upadek przy lataniu

O ile latanie w powietrzu zwykle jest wyjątkowo przyjemnym motywem sennym, to tego samego nie można powiedzieć o nocnej projekcji, w której lot kończy się upadkiem. Zdarza się, że tuż przed kontaktem z ziemią budzimy się z kroplami zimnego potu na czole, nierzadko w akompaniamencie głośnego krzyku przerażenia. Czy sen o upadku rzeczywiście jest tak złowieszczy, jak mogłoby się wydawać? 

Spadanie wskutek nieudanego lotu zapowiada bolesne zderzenie z rzeczywistością. Osoba śniąca niebawem przekona się, że nie każde marzenie da się zrealizować, a podjęta próba może skończyć się nie tylko rozczarowaniem. Poświęcanie całej swojej uwagi pragnieniom, skrywanym gdzieś w głębi podświadomości, może mieć opłakane skutki. 
 

Sennik: latanie podczas burzy

Sen o lataniu w powietrzu podczas szalejącej burzy to wbrew pozorom dobry symbol. Wskazuje, że osobę śniącą czeka wspaniała przyszłość. Taki motyw może też wskazywać na niektóre cechy charakteru śniącej lub śniącego, przede wszystkim na odwagę i wytrzymałość.
 

Sennik: lekcja latania

Sen o nauce latania wskazuje na duże ambicje osoby śniącej. "Duże" nie jest jednak słowem tożsamym z "wybujałe". Śniąca lub śniący dokładnie wie, czego chce od życia i co musi zrobić, by po to sięgnąć.
 

Sennik: latanie na oślep

Projekcja nocna, w której lecimy na oślep, to ostrzeżenie. Taki sen oznacza, że budujemy swoją przyszłość na niepewnym gruncie. Wystarczy tylko jedna chwila, by wszystko, co stworzyliśmy do tej pory, runęło niczym domek z kart.
 

Sennik: latanie samolotem

Latanie samolotem to zdecydowanie pozytywny symbol, który wróży nam szczęście i powodzenie. W tym przypadku motyw lotu zapowiada nieoczekiwane sukcesy w sferze zawodowej.
 

Sennik: latanie przedmiotów (unoszenie przedmiotów)

Zdarza się, że w naszych snach pojawia się motyw latających przedmiotów. Jeżeli to my unosimy je siłą naszej woli, nocna projekcja wskazuje na nasze nieograniczone możliwości. Jeżeli owe przedmioty unoszą się samoistnie, sen wyraża niepewność osoby śniącej co do jej przyszłości.