Co oznacza sen o jabłkach?

Nasze sny skrywają w sobie wiele tajemnic. Rzadko zdarza się, że motyw, który tworzy nocną projekcję, można odczytywać w sposób dosłowny. Aby lepiej to zobrazować - sen o truskawkach nie oznacza, że następnego dnia będziemy jeść te pyszne owoce. Stanowią one metaforę czegoś znacznie głębszego i dokładnie tak samo wygląda to w przypadku jabłka. 

Biorąc pod uwagę fakt, że ten pospolity owoc zajmuje szczególne miejsce w doktrynie chrześcijańskiej, większość z nas rozpatruje jabłko w kategoriach zakazanej pokusy i taka interpretacja snu jest jak najbardziej prawidłowa. Księga snów wskazuje, że jabłko jest symbolem spraw przyziemnych i w tym kontekście stanowi przestrogę. Motyw ten podpowiada osobie śniącej, że nie należy ulegać czyhającym dookoła pokusom.

W innej interpretacji, owoc jabłoni symbolizuje płodność, ale nie tylko. Ze względu na swój kształt (który można przyrównać do piersi) stanowi też metaforę ludzkiej seksualności, zwłaszcza gdy w nocnej projekcji pojawiają się dwa jabłka.

Niektóre księgi snów wskazują na związek jabłka z radością życia, sukcesem i ze zdobywaniem wiedzy. Każda z tych interpretacji ma jednak charakter ogólny, a taka nie zawsze okazuje się trafna. Wynika to z tego, że szczegółowa analiza snu powinna uwzględniać nie tylko sam motyw główny, ale także wszystkie symbole poboczne, które pojawiły się w nocnej projekcji. 

 

Sennik: jabłoń z jabłkami

Jak można zinterpretować sen, w którym widzimy jabłoń z wieloma owocami? To pozytywny symbol, który wróży nam zawarcie nowych znajomości. Osoba śniąca wkrótce pozna interesujących ludzi, z którymi nawiąże bliskie relacje, a każda z nich okaże się tak samo ciekawa, jak opłacalna. 

Inaczej należy interpretować sen, w którym widzimy dopiero dojrzewające jabłka na drzewie. Bez obaw, także ten symbol jest jednoznacznie pozytywny. Tego typu nocna projekcja podpowiada, że nastał idealny czas na wcielenie w życie odkładanych od dawna planów. Zaczyna się dla ciebie dobry czas, więc możesz mieć pewność, że każdą sprawę uda ci się doprowadzić do szczęśliwego finału. 

Sennik: zrywać jabłka

Sen o zrywaniu jabłek zwykle nie wzbudza pozytywnych skojarzeń. Nic dziwnego, w końcu wszyscy wiemy, co stało się, gdy Ewa zerwała jabłko z drzewa w rajskim ogrodzie. Wszelkie obawy są jednak zbędne, bo ten symbol nie oznacza niczego złego. Gdy śnisz o zrywaniu jabłek, oznacza to, że osobę śniącą czeka wielka radość i nagroda za zasługi. Jeżeli jednak we śnie zrywasz tylko jeden owoc z jabłoni, podświadomość podpowiada ci, że podejmowane przez ciebie decyzje są trafne. Na ich podstawie, uda ci się wybrać szczęśliwą ścieżkę życiową, która zapewni ci spokój i stabilizację.

Warto wspomnieć, że istnieje jeszcze jedna interpretacja takiego snu, według której odnosi się on do życia zawodowego. Zrywanie jabłek wróży nam powodzenie w pracy. Najprawdopodobniej chodzi tu o zasłużony i od dawna wyczekiwany awans. 

 

Sennik: jeść jabłko

Jednym z częstszych motywów sennych jest jedzenie jabłek. Czy częstotliwość jego występowania świadczy o tym, że mamy tu do czynienia z ostrzeżeniem? Absolutnie nie. W tym symbolu nie należy doszukiwać się głębokiego znaczenia, bo nie jest on niczym innym, jak tylko podświadomym wyrazem niezaspokojonych potrzeb seksualnych i metaforyczną wizualizacją intymnych relacji damsko-męskich.

Nie można jednak powiedzieć, że powyższa interpretacja jest jedyną słuszną. By móc zrozumieć sens snu, warto przypomnieć sobie smak jabłka, które jedliśmy. Jeżeli było kwaśne, oznacza to, że czeka cię wielki smutek. Już wkrótce zawiedziesz się na osobach, które dotąd były dla ciebie bliskimi przyjaciółmi. Więzy zostaną zerwane i nie uda się ich odtworzyć. Jeżeli we śnie zachwycał cię słodki smak jedzonego jabłka, czeka cię wiele dobrego i tyle samo przyjemności.

 

Sennik: kupować jabłka

Wiele osób często śni też o kupowaniu jabłek. Taki sen najczęściej zapowiada problemy, ale spokojnie - nie jest to jednoznacznie zły symbol. Gdy śnisz o kupowaniu jabłek, oznacza to, że na swej drodze spotkasz kogoś, kto pomoże ci uporać się z kłopotami. Będzie to życzliwa osoba, która bezinteresownie wyciągnie dłoń w twoim kierunku.

 

Sennik: zgniłe jabłka

Zgniłe jabłka nie należą do symboli, które wzbudzają pozytywne skojarzenia. Słusznie, bo taki motyw najczęściej zapowiada coś złego. Gdy we śnie widzisz albo jesz zgniłe jabłka, oznacza to, że czeka cię wyjątkowo trudny czas. Poniesiesz dotkliwe straty finansowe, które zaprowadzą cię na krawędź ubóstwa. Opuszczą cię bliscy ci ludzie, a samotność stanie się trudna do zniesienia. Można zatem powiedzieć, że ten symbol niesie w sobie znaczenie przeciwne do tego, jakie przedstawia sen o drzewach.

Zdarza się, że w nocnej projekcji ukazują się nam zgniłe jabłka leżące na ziemi. Ten motyw wskazuje, że otaczasz się niewłaściwymi ludźmi. Choć uważasz ich za przyjaciół, w rzeczywistości żaden z nich nie zasługuje na to miano.

 

Sennik: jabłka czerwone, zielone, żółte

Sen o kwiatach należy interpretować w oparciu o ich kolor, tak samo trzeba rozpatrywać motyw jabłek. Czerwone jabłko symbolizuje szczerą, głęboką miłość, ale jeżeli we śnie zrywasz je i zjadasz, oznacza to, że na własne życzenie ściągniesz na siebie nieszczęście. Zielone jabłka wskazują, że poprzez brak rozwagi wpędzisz się w niemałe kłopoty. Jakie? Niestety, sennik nie precyzuje tego. Żółte jabłka pojawiają się w snach w momencie, gdy śniąca lub śniący prowadzi z kimś spór. Taki motyw oznacza, że należy porzucić gniew i wyciągnąć rękę na zgodę.