Geneza sennika babilońskiego 

Sennik babiloński jest jednym z najstarszych w dziejach kluczy interpretacji snów. Swoje źródło ma — jak sama nazwa wskazuje — w starożytnej Babilonii, gdzie wierzono, że otaczająca rzeczywistość jest przepełniona duchami. Spirytualny charakter miały zwierzęta, elementy przyrody, a nawet przedmioty. Animiści wierzyli, że w nich zaklęte są dusze bóstw, które mają pomagać w zmierzeniu się z demonami, przepędzać złe moce a także dawać wskazówki na przyszłość. 

Wielki sennik babiloński. Sprawdź, jak interpretować sny

Wyśnione mary przepełnione są symbolami, warto więc dokładnie obserwować swoje sny, a nawet zapisywać je w celu właściwego ich interpretowania. Najlepiej analizę snów rozpoczynać rano, po przebudzeniu. Wówczas szansa na szczegółowe odtworzenie sennej mary jest największa. Przypomniane obrazy mogą mieć charakter indywidualny, jednak w większości marzenia senne mają uniwersalne znaczenie, którego fundamentem jest wspólnota kulturowa.

Do interpretacji snów należy podejść kompleksowo — zapamiętane obrazy należy odczytywać całościowo, ale także szczegółowo — każdy desygnat ma bowiem swoje szczególne zapisane w senniku znaczenie. Często widziane obrazy we śnie się przeplatają, nachodzą na siebie. Warto zwrócić uwagę na detale we śnie, ponieważ wiele symboli ma kilka możliwości jeśli chodzi o obranie odpowiedniej drogi interpretacyjnej. Zależy to przede wszystkim od kontekstu w jakim dany symbol występuje (jest to wyjaśnione w dalszej części artykułu). 

Złe sny były w starożytnym Babilonie interpretowane dużo częściej niż te dobre, w wierzeniach babilońskich stanowiły bowiem swego rodzaju podpowiedzi, jak radzić sobie z problemami życiowymi. Sny miały zatem rolę terapeutyczną. Do odpowiedniej interpretacji symboliki wyśnionych rzeczy stosowano sennik, który dokładnie opisywał znaczenie danych desygnatów. 

Najważniejsze symbole w senniku babilońskim. Znaczenie snów

Zebrałyśmy najpopularniejsze motywy obecne w najstarszych zapisach w historii ludzkości odczytanych przez specjalistów archeologów i językoznawców dopiero w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Przez lata pozostawały tajemnicą, aż rozwój technologiczny umożliwił nieskrępowane czerpanie z wiedzy naszych odległych przodków. Według miłośników ezoteryki pozwoli ona odkryć stan własnej psychiki i być może poznać swoją przyszłość. Jako że, co zostało już wcześniej wspomniane, Babilończycy byli animistami i wierzyli w wyjątkową rolę zwierząt pozaludzkich, większość przytaczanych haseł należy do świata fauny. Nie zabrakło też kilku wyjątków. Z pomocą sennika możecie wyszukiwać też znaczenie snów o żywiołach, zjawiskach pogodowych czy... handlu. Wiadomo, że babilońscy kupcy jako jedni z pierwszych poznali tajniki miar i odważania towarów, a ich karawany przemierzały długie trasy na odludne tereny, gdzie musieli chronić się przed ciekawskimi spojrzeniami. Nie zdziwcie się, więc, że poniżej znalazły się m.in. hasła „waga” czy „jaskinia”.

 • Pies jest symbolem wiernych przyjaciół, natomiast zabawa z pupilem może oznaczać zakończenie konfliktu z bliską osobą. 
 • Wściekły pies symbolizuje przyjaciela w niebezpieczeństwie, a ugryzienie przez psa - skryte działanie na niekorzyść przyjaciela. 
 • Szczur jest symbolem zasadzki, jednak jeśli we śnie pojawia się szczur zabity, można to interpretować jako koniec niekorzystnych działań ze strony przeciwników. 
 • Zęby w senniku można interpretować na wiele sposobów, w zależności od tego, w jakim kontekście się przyśnią — biały, wypadający ząb, zwiastuje śmierć osoby spoza rodziny, a jeśli przy wypadaniu pojawia się krew, może to symbolizować śmierć kogoś z rodziny. Lśniące zęby symbolizują przyjaźń, a rosnące — mogą oznaczać zakończenie kłótni z bliską osobą. 
 • Wąż wyśniony gad nie jest dobrą wróżbą. Spotkanie z wężem zwiastuje nadchodzące trudności życiowe, Natomiast gdy osoba śniąca sama staje się wężem, może oznaczać to pogardę środowiska. Ucieczka przed wężem oznacza odwracające się szczęście. 
 • Woda we śnie może oznaczać różne rzeczy w zależności od przybranej postaci. Zimna woda symbolizuje nadchodzące szczęście, czysta woda zwiastuje radość, a wpadnięcie do wody oznacza cierpienie. Picie wody we śnie można odczytywać jako nadchodzącą pomoc. 
 • Ciąża według sennika babilońskiego zwiastuje nadejście dobrej nowiny. Dziecko w zależności od tego, czy pojawia się samo, czy w grupie, może symbolizować chorobę lub radość. 
 • Kot który miauczy, może oznaczać nadejście kłopotów prawnych. Podrapanie przez czarnego kota wróży nadejście przeszkód i trudności w życiu. Głaskanie czworonoga oznacza niewdzięczność. 
 • Pająk według znaczenia przypisywanego przez sennik babiloński, ma pozytywne konotacje — wróży on bowiem pomyślny obrót spraw, a zabicie pająka oznaczać może bliskie zwycięstwo. 
 • Karawan napotkany we śnie może oznaczać twoją drogę na cmentarz. 
 • Krew także ma wiele znaczeń w senniku babilońskim. Jeżeli cieknie, może zwiastować powodzenie. Gdy śni się czarna krew można odczytywać to jako nadchodzącą chorobę. Plucie krwią zwiastuje troski, a jej picie - spełnienie długo skrywanych nadziei. 
 • Wampir we śnie przestrzega przed nietrwałymi znajomościami. 
 • Termometr wróży rozpad przyjaźni. 
 • Pocałunek we śnie ma wiele znaczeń. Gdy całujemy kogoś w rękę możemy spodziewać się pomyślnej przyszłości dla danej relacji. Kiedy we śnie ktoś nas całuje, symbolizuje to zdradę najbliższego przyjaciela lub przestrogę przed fałszywymi przyjaciółmi. 
 • Całowanie mężczyzny oznacza rychłe zakończenie związku, natomiast całowanie chłopców wróży zdrowie. Pocałunek kobiety lub dziewczyny zwiastuje wielką radość. 
 • Alkohol wypity we śnie może oznaczać utratę szacunku środowiska. 
 • Aksamit wyśniony materiał może oznaczać miłe przeżycia. 
 • Egzamin zdany we śnie zapowiada silne wzruszenie. 
 • Jaskinia napotkana we śnie jest przestrogą przed złym towarzystwem, a wyjście z jaskini oznacza poparcie w podejmowanych działaniach. 
 • Obłoki gdy są ciemne, zapowiadają pomyłki, gdy zaś są jasne, oznaczają radosny czas. 
 • Paw we śnie jest zwiastunem szczęścia. 
 • Aleja według sennika jest dobrą wróżbą — spacer aleją oznacza szybko napotkanych przyjaciół, a zobaczenie alei we śnie wróży długie i dobre życie. 
 • Naszyjnik symbolizuje szybko napotkane szczęście. 
 • Nauczyciel nie jest dobrą wróżbą. Napotkany we śnie może oznaczać źle ulokowane pieniądze. 
 • Waga budzi konotacje z wymiarem sprawiedliwości. We śnie oznacza wygraną w procesie. 
 • Łabędź według sennika ma wiele znaczeń, w zależności od tego, jak się przyśni. Zobaczenie ptaka we śnie wróży szczęśliwy powrót z podróży, wzlatujący łabędź oznacza dobre zamiary. Czarny łabędź zapowiada nieszczęście w domu. Pływający ptak przepowiada pokonanie konkurenta.