Scrapbooking - co to? 

Przeglądając Instagram czy Pinterest pewnie niejednokrotnie natknęłaś się na zdjęcia pięknie zdobionych kalendarzy czy notatników. To właśnie efekty scrapbookingu, czyli własnoręcznego, kreatywnego ozdabiania albumów, pamiętników notesów i plannerów za pomocą specjalnych papierów, kolaży, napisów i naklejek. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez VNSSTORE (@vnsstore_) Mar 15, 2020 o 10:25 PDT

Ta technika wywodzi się z piętnastowiecznej Anglii. Już wtedy była wykorzystywana do kreatywnego przechowywania rodzinnych pamiątek - wiersze, zapiski z podróży, przepisy i fotografie zamykane były w pudełkach i albumach. Każdy element, który się w nich znajdował posiadał jakieś osobiste dopiski lub rysunki. Następnie, w XVI wieku przyszedł czas na "albumy przyjaźni", które krążyły między znajomymi i każdy musiał się do nich wpisać, zostawić jakieś ilustracje (pamiętacie fenomen "Złotych myśli"?). Tak samo robiono z kronikami czy dokumentowaniem podróży. Aktualnie scrapbooking to coś więcej niż hobby. W 2015 roku ten rynek wart był 2.5 miliarda dolarów. 

Scrapbooking - jak zacząć? 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez sannie.journal (@sh_journallife) Mar 17, 2020 o 9:19 PDT

Najlepiej minimalistycznie. Naucz się się tworzyć pojedyncze, kilkuelementowe kompozycje ze zdjęciami. Skup się na prostych technikach i ogranicz się do 2-3 kolorów. W ten sposób łatwiej będzie Ci nauczyć się podstawowego scrapbookingowego zdobienia. Na YouTube znajdziesz także wiele kanałów, które uczą pięknie pisać i rysować różnorodne wzorki. Warto poćwiczyć najpierw na czystej kartce, żeby później odtworzyć napisy w notesie i albumie. Obserwuj także konta na Instagramie, które pokazują różnorodne techniki jakimi możesz się posługiwać i zdradzają triki. Dużo inspiracji, pochodzących z takich właśnie kont znajdziesz w naszej galerii. 

Jakich materiałów potrzebujesz? 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Katya Pogodina (@katyapogoda) Mar 19, 2020 o 5:38 PDT

Żeby zacząć scrapbooking nie potrzebujesz wiele materiałów. Część z nich na pewno masz już w domu, np. nożyczki, klej czy taśmę klejącą. Przydadzą się jeszcze kolorowe karteczki (mogą być samoprzylepne lub papeteria), ozdobne papiery są także mile widziane, ale śmiało możesz zastąpić je wycinkami z magazynów. Dodatkowo warto zaopatrzyć się także w naklejki, specjalne, wzorzyste lub brokatowe taśmy klejące, metaliczne folie, stemple oraz różnokolorowe długopisy (najlepiej takie, które pozwolą Ci swobodnie pisać po papierze fotograficznym). 

Jak wykorzystać scrapbooking?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez 피스달 (@peacediary) Lut 29, 2020 o 6:54 PST

Ułóż piękne, rodzinne albumy, prowadź pamiętnik, plannery i notatniki. Twórz pamiątki i kartki urodzinowe dla swoich najbliższych. Więcej? Metodą scrapbookingu możesz zrobić zakładki do książek, winietki czy zaproszenia na imprezę. Jeżeli Ci się spodoba - zamienień to w mały biznes! Oryginalna oprawa przyjęć jest teraz w cenie.