Piszemy o nowej wersji Mercedesa GLA, bo szczególnie lubimy auta, które są jednocześnie designerskie i funkcjonalne, a wbrew pozorom takie modele nie zdarzają się zbyt często. Pomieści wszystko, a jednocześnie jest na tyle nieduży, że znajdziesz dla niego miejsce nawet na najciaśniejszej ulicy w Twoim mieście. 

Bezpieczeństwo w mieście

Zapewniają systemy wsparcia, które reagują zawsze wtedy, gdy nie zrobisz tego Ty. Obejmują one m.in. funkcje asysty przy skręcaniu, tworzenia korytarza życia, ostrzegania przy wysiadaniu (ostrzega kierowcę o zbliżaniu się rowerzystów lub innych pojazdów) oraz ostrzegania o pieszych. Active Brake Assist, czyli aktywny asystent hamowania także został uwzględniony - dzięki niemu Mercedes GLA samodzielnie unika części kolizji, jakie mogłyby przydarzyć się na drodze. Co ważne, w niektórych sytuacjach zapobiega im nawet przy prędkości do 50 km/h. 

Poza gwarancją bezpieczeństwa Mercedes GLA posiada też mocne, 4-cylindrowe silniki - skoro o tym mowa, musimy wspomnieć, że marka Mercedes-Benz ma w planach stworzenie lokalnie bezemisyjnego modelu z hybrydowym układem napędowym plug-in trzeciej generacji. Model GLA charakteryzuje się też najnowszymi systemami wspomagania kierowcy (co jest dla nas bardzo istotne) oraz systemem multimedialnym MBUX, a także kompleksową kontrolą komfortu ENERGIZING. 

Komfort w trasie

W tym roku o egzotycznych podróżach możemy raczej zapomnieć, ale wciąż warto udawać się na weekednowe city breaks do innych polskich miast. Mercedes GLA jest jednym z tych aut, które nie stają się bardzo niewygodne gdy tylko wyruszycie w trasę. Posiadają dodatkowy terenowy tryb jazdy, pakiet techniczny Off-Road, który zapewnia oświetlenie terenowe i funkcję regulacji prędkości zjazdu. Ważną kwestią jest tu także zawieszenie, którego masa została zmniejszona, a osie skonfigurowane pod kątem stabilności jazdy oraz dynamiki. Konfigurując swój samochód możecie wyposażyć go dodatkowo w napęd na wszystkie koła 4MATIC, który zapewnia maksymalną przyczepność podczas jazdy. 

Funkcja, którą posiada GLA i w trakcie podróży spodoba Wam się najbardziej, to z pewnością funkcja myjni samochodowej. Wystarczy nacisnąć jeden przycisk, żeby złożyć zewnętrzne lusterka i zamknąć wszystkie szyby oraz przesuwany dach. "Informacje z czujnika deszczu są wówczas ignorowane, więc wycieraczki pozostają wyłączone. Klimatyzacja przełącza się w tryb recyrkulacji powietrza, a po kilku sekundach wyświetlany jest obraz z przedniej kamery zestawu kamer 360° (o ile jest on w wyposażeniu danego egzemplarza), aby pomóc kierowcy podczas wjazdu do myjni. Ustawienia te są automatycznie dezaktywowane, gdy kierowca wyjeżdża z myjni i przekracza prędkość 20 km/h." - zapewnia marka Mercedes-Benz

O designie 

Musimy o nim wspomnieć - GLA naprawdę wyróżnia się z tłumu. Jest wyrazisty, ale jednocześnie subtelny i nienachalny. Jego wygląd podkreślają przetłoczenia na masce i duże koła, które zamontowano na równi z zewnętrzną krawędzią nadkoli. Poprzedni GLA był o 1,5 centymetra dłuższy od nowej wersji, którą teraz opisujemy, a jednocześnie nie był tak funkcjonalny wewnątrz, jak jego następca. Uwaga! Posiada on więcej miejsca na nogi z tyłu i szerszy bagażnik - to także bardzo nam się podoba.