Podczas Salone del Mobile w Mediolanie swoje miejsce znajdzie wyjątkowa instalacja“Charlotte Perriand une icône de la modernité”. Efekt wspólnych działań Louis Vuitton i marki Cassina został zadedykowany jednej z najbardziej wpływowych kobiet w dziedzinie architektury XX wieku.

Punktem wyjścia do przygotowania wystawy była reedycja ikony designu - leżanki LC4, które zaprojektowali w 1928 roku Le Corbusier z Charlotte Perriand i Pierre'em Jeanneretem. Szezlong był wzorowany na bambusowych i wiklinowych leżankach, które często aranżowały przestrzeń szwajcarskich sanatoriów. Zdjęcie wykonane przez Pierre'a Jeannereta, przedstawia projektantkę na słynnej leżance z odwróconą głową w naszyjniku wykonanym z łożysk kulkowych. Fotografia stworzona z końcem lat 30. budziła wówczas niemałe kontrowersje, a wszystko ze względu na.. odsłoniętą część nóg Perriand.

Charlotte Perriand na LC4, 1929 rok, Le Corbusier, Pierre Jeanneret, Charlotte Perriand Photo: Pierre Jeanneretot / designmuseum.net

W tym roku, we współpracy z domem mody Louis Vuitton, LC4 CP zostanie odtworzony w limitowanej ilości 1000 sztuk. Na potrzeby prezentacji projektu podczas Mediolańskiego Tygodnia Designu powstała specjalna instalacja inspirowana futurystyczną bryłą Refuge Tonneau (projektu Charlotte Perriand i Pierra Jeannereta). Obiekt stworzony z półtransparentnego plexiglasu został osadzony w palecie kolorystycznej właściwej dla modernistów, w tym i dla Perriand - czerwieni, niebieskim, żółci i zieleni. Instalację dopełniają pokaźnych rozmiarów plakaty będące czarno-białymi fotografiami przedstawiającymi Charlotte Perriand w latach 30. w Savoy. Ukazują jej pasję, podkreślają cechującą ją determinację i niezależność.

Kultowy szezlong LC4 nazywany “maszyną relaksacyjną” prezentuje charakterystyczną dla wizjonerki estetykę i idee funkcjonalności. Stworzony w taki sposób, aby podczas użytkowania dopasowywał się do naturalnego kształtu ciała, zapewniając mu przy tym maksymalny komfort. Edycja limitowana LC4 CP, opracowana z Louis Vuitton, posiada rozpięte na metalowym stelażu skórzane siedzisko nawiązujące do oryginału – w pudrowo-różowym odcieniu skóry oraz podnóżek i zagłówek w kontrastującym ciemnobrązowym kolorze.

Charlotte Perriand była nadzwyczajną kobietą. Wizjonerką, która wyprzedziła swoje czasy. W świecie postępującej i rozwijającej się myśli designu już w wieku 24 lat w Paryżu miała swoją wystawę. Był to 1927 rok! Jej prace łączące metalowe elementy uchodziły za rewolucję w świecie designu. Zwróciła uwagę Le Corbusiera - dołączył do niej w tworzeniu mebli, które stały się ikonami XX wieku. Zdeterminowana do tworzenia lepszych standardów życia, projektowała przedmioty odpowiadające potrzebom ludzi, koncentrując się na komforcie i funkcjonalności. Kolor i modułowość również były dla niej fundamentalne. Dzisiaj jest wciąż postrzegana jako jedena z najbardziej wpływowych założycielek nowoczesnego wystroju wnętrz. W 1940 roku Perriand została zaproszona jako konsultant sztuki przemysłowej do Japonii. Zakochała się w Kraju Kwitnącej Wiśni, tradycjach, kulturze i czystej, surowej estetyce pozbawionej zbędnych dekoracyjnych form.

Angażowała się w swoją pracę i pasję całą sobą, łamała schematy, wychodziła poza granice panujących konwencji. Cechowała ją niezależność i kreatywność. Zarówno jej wolność jak i talent pozwalały jej poruszać się z jednej kultury do drugiej, tworząc połączenia między nimi. Te cechy zainspirowały markę Louis Vuitton do stworzenia kolekcji poświęconej właśnie Charlotte Perriand.

Wizjonerka została muzą francuskiego domu mody kolekcji "Icons" sezonu jesień-zima 2014/15. Linia przywołuje kobietę wolną duchem, otwartą na wyzwania w pełnej kontroli i świadomości swojego życia. Znajduje to odzwierciedlenie w praktycznych, dwuczęściowych elementach garderoby wykonanej z najwyższej jakości materiałów. Kwintesencja kolekcji to ciekawość, odwaga i inicjatywa – cechy charakteru Charlotte Perriand. Proste linie oraz geometryczne wzory subtelnie przypominają najsłynniejsze projekty architektki.

Tekst: Kaja Dobrzańska