Właściwości rumianku

Badania potwierdziły, że rumianek lekarski ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Zapobiega powstawaniu stanów zapalnych, łagodzi świąd i działa przeciwwrzodowo. Okłady z tego zioła pomagają też zniwelować cienie pod oczami. Rumianek nie wykazuje działania toksycznego, co udowadniają badania. Ale zamiast tego może powodować reakcje alergiczne. Jeśli masz skłonności do uczuleń i alergii – ostrożnie. W składzie rośliny znajduje się lakton seskwiterpenowy i antekolutid, który może silnie uczulać. W ekstrakcie z kwiatów rumianku są też alergizujące garbniki katechinowe. Mogą wywołać niegroźne objawy, ale w wyjątkowych przypadkach uczulenie wywołuje nawet wstrząs anafilaktyczny. Warto więc wykluczyć alergię na rumianek i dopiero wtedy zacząć korzystać z jego dobroczynnych cech.

Jak stosować rumianek na oczy?

W sklepach, aptekach i drogeriach dostępne są herbaty rumiankowe. Jeśli zależy Ci na czasie i wygodzie, możesz zrobić okład z torebek herbaty. Rumianek, ze względu na swoje lecznicze działanie, dodawany jest do maści i innych wyrobów medycznych. Można więc używać go też w takiej formie. Jeśli jednak jesteś fanką ziół, a używanie gotowych produktów z rumiankiem nie wydaje ci się wystarczające – spróbuj własnoręcznie ususzyć kwiaty, które wykorzystasz podczas robienia kompresów.

Rumianek powszechnie rośnie na łąkach i kwitnie w okresie od maja do września. Zerwany w słoneczne dni, a następnie porządnie wysuszony, zastąpi gotową herbatę. Najważniejsze są kwiaty rumianku – aby sprawdzić, czy na pewno zbieramy rumianek pospolity, a nie inne, podobne zioło, możemy przepołowić koszyczek kwiatowy i zajrzeć do środka dna kwiatowego – powinno być puste. Już jedna łyżka suszonych kwiatów wystarczy, aby przygotować szklankę wywaru. Napój zaparza się ok. 10-15 minut, wymaga przelania przez sitko.

Okład na oczy z rumianku

Rumianek na oczy? Opinie są w większości pozytywne. Po nieprzespanej nocy czy długich godzinach przed ekranem okład z rumianku przynosi ulgę. Zwalcza zaczerwienienie i uczucie swędzenia, radzi sobie z cieniami i rozświetla skórę pod oczami.

Jak przygotować okład na oczy? Zarówno napój z własnoręcznie zebranego suszu, jak i z gotowych torebeczek z rumiankową herbatą, można wykorzystać do zrobienia okładu. Zaparzony wywar należy wystudzić – nie możemy położyć na oczach zbyt gorących gazików, wacików czy torebek z herbatą. Wcześniej należy je odcisnąć z nadmiaru płynu, a następnie położyć i pozwolić rumiankowi działać. Ile czasu potrzeba? 15-20 minut powinno wystarczyć.

Przemywanie oczu rumiankiem dobrze regularnie powtarzać.

Rumianek na zapalenie spojówek i jęczmień?

Rumianek jest często wykorzystywany podczas leczenia zapalenia spojówek. Czy jest to bezpieczne? Bez wątpienia rumianek może pomóc – zapalenie spojówek to zakażenie bakteryjne lub wirusowe, a rumianek dobrze sobie z nim radzi. Jednak trzeba mieć na uwadze, że zapalenie spojówek jest chorobą. Nie obejdzie się bez kontaktu z lekarzem, który przede wszystkim zaleci stosowanie leków i innych wyrobów medycznych. Rumianek może stanowić wsparcie w leczeniu, ale nie powinien w pełni zastąpić leków.

Kompresy z rumianku mogą też łagodzić nieprzyjemne dolegliwości związane z tak zwanym jęczmieniem. Swędząca i nieraz utrudniająca widzenie gulka, która pojawia się na górnej lub dolnej powiece to wynik infekcji, najczęściej gronkowcem. Ropna torbiel zazwyczaj znika sama, w przeciągu 7-10 dni, a jedyne co możemy zrobić, to wspomóc ten proces. Niestety, nie pomoże słynna, czarna nitka zawiązana wokół palca serdecznego, ani pocieranie złotą obrączką - najlepiej zastosować właśnie ciepłe okłady z rumianku, które ułatwią odprowadzenie ropy z zainfekowanego miejsca. 

Kremy z rumiankiem

Nic dziwnego, że rumianek jest dodawany do kremów – w końcu zawiera wiele drogocennych składników. Oprócz leczniczych właściwości, może pochwalić się pozytywnym wpływem na pielęgnację skóry. Krem pod oczy z dodatkiem rumianku powinien rozświetlić skórę, zmniejszyć cienie i worki pod oczami. „Kurze łapki”? Nie tak szybko, rumianek daje efekty przeciwstarzeniowe. Możesz dodatkowo wzmocnić działanie kremu, dodając do niego wyciąg z rumianku lub kilka kropel wywaru.

Rumianek na oczy – efekty

W składzie rumianku znajdują się bisabolol, kumaryny, witaminy, sole mineralne. To wszystko działa leczniczo i pielęgnacyjnie na skórę wokół oczu. W efekcie pozbywamy się łzawienia, pieczenia. Znika opuchlizna i obrzęk powiek. Możemy też pożegnać się z workami pod oczami. Jednak, aby utrzymać efekty na dłużej, powinniśmy pamiętać o regularnym wykonywaniu okładów lub stosowaniu kremów. Zależy ci na podobnych efektach, a nie masz rumianku? Ogórek na oczy to równie dobre rozwiązanie.

Pamiętaj, że napar z rumianku można też pić. W takiej formie pomoże  uspokoić i zrelaksować. Przed zrobieniem okładu, wypij herbatę z rumianku. Z kompresem na oczach odetniesz się od bodźców, wyciszysz i zyskasz chwilę relaksu. Daj szansę domowym sposobom, możesz się zaskoczyć!