Wiosenna wystawa i aukcja biżuterii kolekcjonerskiej odbywająca się w DESA Unicum to wyjątkowa okazja do nabycia autentycznej biżuterii pochodzącej z minionych stuleci. Wykonanej przez mistrzów złotnictwa z Austrii, Rosji czy Francji. Wykorzystująca wzornictwo takich epok jak biedermeier, secesja czy art déco.

Na wystawie oglądać można oryginalne wyroby kultowych, międzynarodowych domów jubilerskich takich jak Van Cleef & Arpels, Piaget czy Calderoni. Każdy miłośnik biżuterii, czy to dawnej czy współczesnej, powinien z powodzeniem odnaleźć tutaj coś dla siebie. Bez względu na to, czy poszukuje wysokiej jakości kamieni szlachetnych, niepowtarzalnego wzornictwa, kolekcjonerskiego unikatu, wyrobu sławnego jubilera czy markowego klejnotu.

Na wystawie i aukcji znalazło się osiemdziesiąt siedem wyrobów biżuteryjnych. To m.in. biżuteria wykonana w pojedynczych egzemplarzach wysadzana kolorowymi kamieniami szlachetnymi, takimi jak: akwamaryny, szafiry, szmaragdy czy rubiny.

Dla osób poszukujących markowych wyrobów z historią polecamy broszę „forget me not” Van Cleef & Arpels w formie bukietu niezapominajek, wysadzaną szafirami i brylantami. Ten kultowy wyrób marki ma wyjątkową historię w tle. Pierwsza właścicielka broszki otrzymała ją mieszkając w Stanach Zjednoczonych od poznanej tam przyjaciółki, co może dziwić, bo te brosze zwykle wręczane były ukochanym. Niestety losy kobiet potoczyły się inaczej niż sobie tego życzyły i właścicielka broszki musiała wrócić do Polski. Pomimo ogromnej odległości, jaka dzieli Warszawę i Nowy Jork, więź między przyjaciółkami przetrwała przez długie lata. W imię pamięci o tej wyjątkowej relacji właścicielka broszki, aby zawsze mieć przy sobie cząstkę tego przedmiotu, który stał się symbolem przyjaźni, zachowała grawerowaną blaszkę z inskrypcją „nie zapomnij o mnie”, a broszkę przekazała swojej ukochanej córce.

Kolekcjonerskim białym krukiem jest z kolei biedermeierowska brosza pochodząca z warsztatu Domu Bolin – rosyjskiej, rodzinnej firmy biżuteryjnej o ponad 200-letniej historii, która do dziś tworzy biżuterię. W warsztacie jubilerskim Bolin powstawały najpiękniejsze dzieła sztuki jubilerskiej. Wykonywali prawdziwe arcydzieła złotnicze, które zamawiał zarówno dwór carski jak i inne zamożne rosyjskie rodziny. Jednym z najsłynniejszych klejnotów Domu Bolin był komplet biżuteryjny z diamentami i opalami, ofiarowany z okazji chrztu świętego dla Mikołaja Romanowa, który uznaje się za najdroższy podarek biżuteryjny tego rodzaju w historii.

Wystawa Biżuteria Kolekcjonerska: 17 lutego – 4 marca 2019, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

Aukcja Biżuteria Kolekcjonerska: 4 marca 2019, godz. 19, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny