Grudzień to radosny miesiąc, w którym dużo się dzieje. Zakupowa gorączka i Święta umilają przygotowania do Nowego Roku. Jednak w powietrzu unosi się energia mogąca pokrzyżować nasze zimowe plany. Oto nadchodzi retrogradacja Merkurego w Strzelcu. Kiedy "cofa się" planeta komunikacji, wszystko może się wydarzyć. Coś, nad czym do tej pory mieliśmy kontrolę, nagle wymknie się z naszych rąk. 

Zjawisko retrogradacji Merkurego zmusza do głębokiej refleksji i rewizji. Zamiast popychać do przodu nowe przedsięwzięcia, zwróć uwagę na wcześniej pominięte szczegóły.  Merkury rozpocznie swoją podróż w Koziorożcu, zorientowanym na cel znaku ziemi. Następnie wkroczy do żądnego przygód Strzelca, aby poszerzyć Twoje horyzonty. Jego wpływy będą silnie odczuwalne od 13 grudnia do 1 stycznia 2024. 

Wpływy Merkurego - efekty uboczne

Jakie konsekwencje odczujemy w trakcie grudniowej retrogradacji? Merkury krąży wokół relacji międzyludzkich, rozmów, podróży i technologii. Ruch wsteczny zniekształca jego pozytywne moce, powodując wszechobecny chaos. Spodziewaj się, że w kolejnych tygodniach czekają Cię wpadki oraz nieporozumienia. Awarie, opóźnienia czy też odwołane loty staną się Twoją rzeczywistością. 

Ruch wsteczny Merkurego jest największym wyzwaniem dla niecierpliwych, chcących robić wszystko w pośpiechu. Nie sprzyja też osobom ignorującym swoją intuicję.

Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Ów zrządzenia losu mają zachęcić Cię do odpoczynku, regeneracji i szczerych przemyśleń. Spróbuj się zregenerować. Ponownie przemyśl swoją sytuację. Zmierz się z przeszłością, aby zakorzenić się w teraźniejszości, a następnie pewnym krokiem wejść w przyszłość.

Retrogradacja Merkurego w Koziorożcu i Strzelcu

Merkury będzie stacjonować w Koziorożcu do 23 grudnia. Następnie wkroczy do Strzelca, decydując o tym, jaki będzie Nowy Rok. Zechce zmienić Twoją perspektywę. Podsunie Ci dotąd ukryte prawdy. Wywoła sytuacje, które mają na celu uwolnić Cię od Twoich toksycznych przywiązań. Z kolei wpływy Koziorożca posłużą dokończeniu starych spraw. Możesz poczuć napięcie związane z konieczną zmianą planów w ostatniej chwili. 

Retrogradacja Merkurego to czas, aby wszystkie rzeczy sprawdzać dwa razy. Jeśli zwykle masz plan B na każdą okoliczność, tym razem upewnij się, że masz też plan C.

Grudniowa retrogradacja Merkurego w rzeczywistości ma przygotować grunt pod Twoje noworoczne postanowienia. Dzięki niej zrozumiesz, jakich rzeczy nie możesz już tolerować w nowym roku. Posłuchaj intuicji. Potraktuj swoje ograniczenia jako szansę na rozwój i uwolnienie. Spodziewaj się, że powrócą tematy, które pojawiły się w okolicach 25 listopada 2023.