Retrogradacja Merkurego nie cieszy się dobrą sławą. Oficjalnie rozpocznie się w magiczną datę 23 sierpnia 2023 i potrwa do 15 września. Los zakpi z naszych wielkich planów. Relacje zostaną poddane kolejnym próbom. Każdego, kto w tym czasie zechce podróżować, czekają opóźnienia lub odwołane loty. Klęski żywiołowe i klęski w miłości również są wpisane w to fatalne zjawisko. 

Retrogradacja Merkurego to dobry czas, by zwolnić i zwrócić uwagę na swoje myśli oraz zdobyte informacje.

Merkury tym razem cofnie się w Pannie, znaku zodiaku, którym naturalnie rządzi. Zmusi nas do analizy szczegółów i pojawiających się czerwonych flag. Wywoła liczne wpadki lub nieporozumienia. Możemy spodziewać się wahań nastroju i znaczących zmian. Oto, z czym w kolejnych tygodniach zmierzy się każdy znak zodiaku. 

Horoskop na retrogradację Merkurego

Baran (20 marca - 20 kwietnia)

Retrogradacja Merkurego poprosi cię o zrewidowanie Twoich obecnych nawyków i rytuałów. Rób tak, żeby twój codzienny harmonogram wspierał Twoją produktywność. Jak wykorzystujesz swój czas i energię? Czy ktoś lub coś wyczerpuje twoje siły? W całym tym procesie postaraj się nie być dla siebie zbyt surowa. Merkury w Pannie wzmacnia tendencję do dzielenia włosa na czworo. Postaraj się myśleć optymistycznie i wprowadzać ulepszenia z uśmiechem na twarzy. 

Byk (20 kwietnia - 20 maja)

Merkury ustawi się w retrogradacji w twoim piątym domu astrologicznym. Ta sfera jest związana z pasją i przyjemnościami. Jako znak zodiaku Wenus przywiązujesz dużą wagę do rozkoszy życia. Zastanów się, czy twoje obecne działania nadal zapewniają ci satysfakcję. Możesz poczuć potrzebę zajęcia się czymś, co pomoże Ci zredukować stres. Nerwowe sytuacje odbierają ci radość. Zrelaksuj się i przywróć równowagę tam, gdzie jej brak. 

Bliźnięta (20 maja - 21 czerwca)

Merkury w retrogradacji oceni sposób, w jaki przetwarzasz i wyrażasz swoje myśli. Napotkasz problemy na froncie domowym. Zostaniesz poproszona o ustalenie zdrowych granic w relacjach z bliskimi. Nieporozumienia sprawią, że przeprowadzisz ważne rozmowy z członkiem rodziny lub współlokatorem. Sytuacja zostanie opanowana dopiero w połowie września.

Rak (21 czerwca - 22 lipca)

W miesiącu retrogradacji zmieni się twoja perspektywa i pomysły. Merkury zwróci twoją uwagę na informacje, których nie możesz pominąć, zanim podejmiesz ważną decyzję. Przeszłość również zapuka do twoich drzwi. Przypomnisz sobie o czymś, co znacząco wpłynie na twoją teraźniejszość. Czas sprzyja zamknięciu starych wątków i nauczeniu się czegoś nowego. Tak czy inaczej, twój umysł będzie bardzo zajęty podczas tej retrogradacji.

Lew (22 lipca - 23 sierpnia)

Merkury ustawi się w retrogradacji w twoim drugim domu pieniędzy i zasobów. Nie unikniesz sytuacji związanych z finansami. Masz nauczyć się lepiej nimi gospodarować. Na szczęście energia praktycznej Panny ułatwi Ci to zadanie. Coś trzeba będzie zacząć zupełnie od nowa. Popraw sposób, w jaki wykorzystujesz swój czas, pieniądze i energię.

Panna  (23 sierpnia - 22 września)

Rozpoczął się dla Ciebie pracowity miesiąc. Merkury w retrogradacji przejdzie przez Twój pierwszy dom astrologiczny. Sprawdzi siłę Twojego charakteru. Będziesz zmuszona działać pod presją i znajdziesz się w wielu stresujących sytuacjach. Pamiętaj jednak, by nie brać na barki więcej niż możesz unieść. Nie zaniedbuj samej siebie w pogoni za perfekcją. 

Waga (22 września - 21 października)

Retrogradacja Merkurego w Pannie dla Ciebie będzie czasem autorefleksji. Skieruj swoją uwagę do wewnątrz, zanim rozpocznie się sezon Wagi. Nie chodzi jednak o skupianie się na brakach i niedociągnięciach. Uważaj, by Twój krytyczny głos nie przejął kontroli nad umysłem. Popracuj nad samodyscypliną i wcielaniem w życie nowych, zdrowych nawyków. Pewne przyzwyczajenia działają przeciwko tobie. Czas to zmienić. 

Skorpion (21 października - 22 listopada)

Merkury w retrogradacji przyjrzy się twoim relacjom. Niektóre osoby z twojego kręgu już nie zasługują na miano przyjaciela. Spodziewaj się, że to zjawisko będzie wielkim wyzwaniem dla twojego serca. Zwróć uwagę na prawdę, która do Ciebie dociera. Nie tłumacz krzywdzącego zachowania. Jeśli źle się czujesz w czyimś towarzystwie, potraktuj to jako znak ostrzegawczy od swojej duszy. 

Strzelec (22 listopada - 21 grudnia)

W retrogradacji Merkurego dokonasz ponownej oceny swoich celów zawodowych. Rozpocznie się dla Ciebie pracowity miesiąc. Będziesz żonglować wieloma zadaniami naraz. Znów rozważysz ścieżkę, którą obecnie podążasz w swojej karierze. Ulepszysz lub zakończysz to, co już nie działa. W tym procesie nie bądź dla siebie zbyt surowa. Zamiast dążyć do doskonałości, daj sobie czas na zrobienie postępu. 

Koziorożec (21 grudnia - 19 stycznia)

Merkury znajdzie się w retrogradacji w twoim dziewiątym domu astrologicznym. To sfera związana z wyższą świadomością, podróżami i tym, w co wierzysz. Zostaniesz zachęcona do zmiany perspektywy. Wybierzesz się w realną lub duchową podróż, która poszerzy Twoje horyzonty. W tym zjawisku nie warto dążyć do doskonałości. Wielokrotnie poczujesz niepewność dotyczącą tego, kim jesteś i czego chcesz. Otwórz się na nieznane. Wiele się nauczysz, kiedy na chwilę odejdziesz od swojej rutyny.

Adastra/Getty Images

Wodnik (19 stycznia - 20 lutego)

W tym miesiącu ponownie ocenisz swoje granice w relacjach. Ktoś poprosi cię o pomoc finansową. Chociaż lubisz opiekować się osobami w potrzebie, uważaj, żeby nie dać z siebie zbyt wiele. Sytuacja, z którą się zmierzysz, nakaże Ci zmienić Twoje podejście do innych. Możesz też otrzymać ważne informacje, lecz trzeba będzie zachować je w tajemnicy. Nie pozwól jednak, by cudzy ciężar stał się Twoim własnym obciążeniem. 

Ryby (20 lutego - 20 marca)

Skup się na swoich relacjach romantycznych. Wyciągnij pomocną dłoń do partnera lub ukochanej osoby. Zaoferuj wsparcie poprzez dobrą radę czy wysłuchanie ze zrozumieniem. Uważaj tylko, by problemy innych ludzi nie pochłonęły twojej dobrej energii. Retrogradacja Merkurego podkreśli wszelkie nieporozumienia między Tobą a bliskimi. Od teraz do 15 września nie podejmuj impulsywnych decyzji o rozstaniu, ponieważ informacje, które otrzymasz, mogą zostać łatwo wyrwane z kontekstu.