Pochodne witaminy A to jedne z najlepiej działających składników przeciwstarzeniowych. Dużą popularnością cieszy się retinol, który świetnie sprawdza się w pielęgnacji skóry o grubszej teksturze z wyraźnymi porami, czyli głównie tłustymi i mieszanymi. Dla pozostałych rodzajów świetnie sprawdzi się jego zamiennik, czyli retinal. Na czym polega odmładzające działanie retinalu i jakie kosmetyki z tym składnikiem warto kupić? Oto nasz miniprzewodnik po tym składniku, który uzupełniłyśmy o przegląd najlepszych produktów z retinalem na rynku.

Retinal – co to jest?

Retinal (nazywany też aldehydem retinowym lub retinaldehydem) należy do grupy retinoidów. Retinoidy stanowią obszerną grupę pochodnych witaminy A, czyli związków chemicznych o potwierdzonym naukowo działaniu przeciwzmarszczkowym i przeciwtrądzikowym. Grupa ta jest jednak mocno zróżnicowana pod kątem skuteczności – istnieją retinoidy o bardzo słabych właściwościach anti-aging (np. palmitynian retinylu, który można spotkać w aptecznych kremach do rąk z witaminą A), ale są też retinoidy działające naprawdę silnie – należą do nich m.in. retinol, retinal oraz tretynoina (kwas retinowy). To właśnie ten ostatni składnik jest najbardziej aktywną formą witaminy A, która dostępna jest jedynie na receptę. Każdy inny retinoid musi się przekształcić do kwasu retinowego, aby móc zadziałać w głębszych warstwach skóry i zwiększyć produkcję kolagenu. Właśnie na tym polu retinal ma sporą przewagę nad retinolem, ponieważ związek ten wymaga tylko jednej przemiany do formy aktywnej. Retinol wymaga dwóch, dlatego działa wolniej i mniej skutecznie. Większość źródeł podaje też, że retinal działa mniej drażniąco i lepiej nadaje się do cer wrażliwych, naczynkowych czy suchych, aczkolwiek zawsze wskazane jest stopniowe przyzwyczajanie skóry do jego działania.

Warto dodać, że wyróżnia się też retinoidy nowych generacji, takie jak tezaroten, adapalen czy trifaroten, jednak używane są one przede wszystkim w terapii trądziku i wymagają przepisu lekarza. Można znaleźć je w maściach i emulsjach do stosowania miejscowego. Ich wpływ na mechanizmy starzenia się skóry wciąż wymaga szerzej zakrojonych badań.

Retinal – jak działa?

W dużym uproszczeniu, retinal po konwersji do formy aktywnej, czyli kwasu retinowego, wiąże się ze specjalnymi receptorami w skórze i w ten sposób stymuluje ją do głębokiej przebudowy. Kilkumiesięczna kuracja retinalem potrafi dokonać prawdziwej transformacji skóry na wielu poziomach – w tym na najgłębszym, czyli w skórze właściwej, do której nie dociera większość składników aktywnych stosowanych w kosmetyce. Retinoidy, w tym aldehyd retinowy, są tu wyjątkiem i działają naprawdę dogłębnie – stąd ich niezwykła skuteczność w redukcji nawet utrwalonych zmarszczek mimicznych.

W skrócie, retinal:

  • przyspiesza tempo wymiany komórkowej – w normalnych warunkach proces wymiany naskórka wynosi ok. 28 dni, jednak retinal skraca ten czas i pomaga odkryć „nową”, gładszą i jaśniejszą skórę szybciej;
  • stymuluje produkcję kolagenu – dzięki temu, że retinaldehyd działa w skórze właściwej, ma wpływ na syntezę włókien kolagenowych, które odpowiadają za jej sprężystość, gęstość, gładkość i napięcie;
  • oczyszcza i zmniejsza pory – aldehyd retinowy ułatwia wydostawanie się zanieczyszczeń zgromadzonych w ujściach gruczołów łojowych, a tym samym zmniejsza zaskórniki oraz (przy długotrwałym stosowaniu) obkurcza pory;
  • rozjaśnia przebarwienia – dzięki przyspieszonej wymianie komórkowej, stosowanie retinalu prowadzi do redukcji plam pigmentacyjnych różnego rodzaju: piegów, przebarwień po trądziku, po słońcu czy ostudy;
  • zmniejsza objawy trądziku – za sprawą swoich właściwości antybakteryjnych;
  • pogrubia warstwę właściwą skóry – choć początkowo retinoidy czynią naskórek cieńszym i bardziej uwrażliwionym, to ich długotrwałe (powyżej 6 miesięcy) stosowanie pogrubia położoną głębiej skórę właściwą. Dzięki temu cera staje się bardziej jędrna i napięta.

Retinal – po jakim czasie widać efekty?

Pierwsze efekty stosowania retinalu powinny pojawić się szybko, bo już po około dwóch tygodniach. Skóra na wczesnym etapie kuracji staje się bardziej sucha oraz może się łuszczyć, dlatego też najszybciej zauważysz zmniejszenie produkcji sebum oraz złagodzenie stanów zapalnych. Większość z nas oczekuje jednak od retinalu efektów przeciwzmarszczkowych – a tych nie uświadczysz wcześniej, niż po 3 miesiącach nieprzerwanej terapii. Przebudowa włókien kolagenowych w głębokich warstwach skóry zajmuje bowiem wiele miesięcy, dlatego retinal – jak każdy retinoid – wymaga systematyczności oraz cierpliwości. Po tym czasie zauważysz delikatne spłycenie zmarszczek mimicznych, takich jak kurze łapki, linie na czole czy bruzdy nosowo-wargowe. Z każdym kolejnym tygodniem zmiany będą coraz wyraźniejsze. Nastąpi też wyrównanie kolorytu, rozjaśnienie przebarwień oraz poprawa faktury. Pełen efekt liftingu, ujędrnienia, jak również podniesienia konturów, to kwestia co najmniej 6 miesięcy kuracji.

Retinal – jak stosować?

Aldehyd retinowy należy stosować zawsze wieczorem, na czystą, umytą twarz. Aby uniknąć ryzyka podrażnień, warto odczekać po umyciu cery ok. 10-15 minut. Jeśli używasz serum z retinalem, po jego wchłonięciu zastosuj krem nawilżający.

Niezwykle ważne jest, aby na początku stopniowo zbudować tolerancję skóry na retinal. Przez pierwsze 2 tygodnie nie aplikuj kosmetyku częściej niż raz na 3-4 dni. W kolejnych dwóch tygodniach zwiększ częstotliwość do jednej aplikacji na 2-3 dni. Docelowo dążymy do schematu, w którym cera na tyle przyzwyczaja się do retinoidu, że może być on stosowany codziennie lub co 2 dni.

Pamiętaj, aby na czas kuracji obowiązkowo zabezpieczać twarz przed działaniem promieni UV – nawet w pochmurne dni. Na dzień aplikuj krem z filtrem SPF 50.

Jeśli jesteś początkująca, nie stosuj żadnych innych silnych składników aktywnych w trakcie kuracji retinalem. Odstaw wszelkie peelingi oraz oczyszczające maseczki. Wskazane jest intensywne nawilżanie skóry kremami odbudowującymi warstwę lipidową i mycie bardzo łagodnymi preparatami – np. emulsjami dermatologicznymi.

Retinal – najlepsze kosmetyki

Wybór produktów z retinalem jest wciąż niewielki porównując go do asortymentu kosmetyków z jego największym konkurentem – retinolem. Ale to szybko się zmienia. Coraz więcej marek beauty tworzy skuteczne formuły z aldehydem retinowym, które nierzadko „podkręca” obecność dodatkowych składników anti-aging. Do naszego zestawienia wybrałyśmy ciekawe nowości i produkty cieszące się dobrymi opiniami, które naprawdę działają.

Lost with Botanicals Bloom Hero Booster do twarzy z retinalem i bakuchiolem

Transformujący skórę koktajl, który zawiera moc najskuteczniejszych składników przeciwstarzeniowych. Retinal połączony tu został z botanicznym retinoidem - bakuchiolem, a także lipofilną witaminą C, koenzymem Q10 i ekstraktem ze śliwki kakadu. Razem tworzą prawdziwy zastrzyk młodości, który z jednej strony stymuluje włókna kolagenowe i zagęszcza skórę, z drugiej chroni już istniejące zapasy kolagenu przed degradacją. Booster występuje w dwóch wariantach - dla początkujących, z niższym stężeniem retinalu (0,05%) i dla nieco bardziej zaawansowanych, z wyższą dawką (0,15%). Bazą kosmetyku są świeże, naturalne składniki roślinne, które same w sobie dostarczają skórze solidną dawkę antyoksydantów i witamin - są to m.in. woda różana, olej z opuncji i olejek z dzikiej róży. Ze względu na czysty, naturalny skład booster należy trzymać w lodówce, aby jak najdłużej zachował pełne spektrum działania.

BasicLab Korygujące serum z retinalem 0,07%, fitosfingozyną i karnozyną 2.0 Redukcja i stymulacja

Serum od marki BasicLab, która przyzwyczaiła nas już do serwowania najlepszych formuł inspirowanych medycyną estetyczną. Tym razem brand stworzył stymulujące serum z retinalem w stężeniu 0,07% idealnym na początek. Jego działanie uzupełnia witamina C w postaci 3-O-etylowego kwasu askorbinowego, który działa przeciwzapalnie, zmniejsza zaczerwienienia, a przy tym jest kolejnym obok retinalu związkiem skutecznie podkręcającym produkcję kolagenu w skórze. Dodatek witaminy E i koenzymu Q10 pomaga maksymalnie spowolnić procesy starzenia, natomiast karnozyna 2.0 rozjaśnia przebarwienia. Serum, dzięki zawartości ceramidów, wzmacnia cement międzykomórkowy skóry i zapobiega jej przesuszeniu podczas kuracji. Serum warto kupić w zestawie z dermatologiczną emulsją myjącą, która delikatnie oczyszcza i koi cerę.

Krem z retinalem DP Dermaceuticals Retinal Active

Krem od gabinetowej marki słynącej z dostarczania najwyższej jakości preparatów do zabiegów medycyny estetycznej. Stworzony z myślą o skórze noszącej wyraźne oznaki starzenia, takie jak utrwalone zmarszczki mimiczne, bruzdy, plamy pigmentacyjne, wiotkość i suchość. Sprawdzi się także u osób borykających się z trądzikiem. Krem zawiera koncentrat retinaldehydu, peptydy miedziowe i kompleks miedziowy Neodermyl wspomagający produkcję białek podporowych skóry – kolagenu i elastyny. Zastosowano w nim też HylaFuse™ Complex, czyli nowoczesną formę kwasu hialuronowego, która nawilża cerę na kilku poziomach i daje efekt naturalnego wypełnienia.

Serum z retinalem Geek & Gorgeous A-Game 10 0,1% Retinal

Serum pod postacią lekkiej emulsji z silną dawką retinalu w stężeniu 0,1%. Jest to ilość gwarantująca skuteczny i szybki efekt anti-aging, jednak z uwagi na intensywne działanie, formuła polecana jest osobom, które wcześniej stosowały już retinoidy. Produkt wzbogacony został o kojący pantenol i alantoinę, aby łagodzić ewentualne podrażnienia wywołane przez retinal. Plusem kosmetyku jest atrakcyjna cena – jedna z niższych za produkt z tak zaawansowaną formą witaminy A jak aldehyd retinowy.

Peeling z retinalem Avène A-Oxitive

Peeling nocny, który intensywnie odnawia stary naskórek, by ujawnić gładszą, jędrniejszą cerę o wyrównanym kolorycie. Zawiera 0,015% retinalu, co czyni kosmetyk odpowiednim dla początkujących. Rozświetla skórę i sprawia, że rano wygląda na świeżą, promienną i wypoczętą. Badanie kliniczne z udziałem 56 osób, które stosowały peeling regularnie przez 8 tygodni dowiodło, że kosmetyk daje efekty porównywalne do 3 peelingów chemicznych kwasem glikolowym w stężeniu 20%, 50% i 70%. Aż 46% badanych zauważyło ponadto zwiększony blask cery w wyniku kuracji.

Serum z retinalem Medik8 Crystal Retinal 3

Kultowe już serum w srebrnej tubce rekomendowane przez kosmetologów, które cieszy się świetnymi opiniami internautek. Jeden z pierwszych kosmetyków z aldehydem retinowym, który odniósł sukces na całym świecie. Zastosowano w nim 0,03% stężenie retinalu w formie kapsułkowanej. Dzięki temu formuła działa szybko i skutecznie, ale bez wywoływania podrażnień. Jest świetnie tolerowany przez cery wrażliwe i reaktywne. Dzięki zawartości kwasu hialuronowego, serum uzupełnia niedobory wilgoci w skórze, z kolei witamina E tworzy na niej regenerujący opatrunek.

Stymulatory kolagenu: 5 kosmetyków, które stymulują naturalną produkcję kolagenu w skórze >>

Serum z retinalem SkinTra Liquid Happiness

Serum o ciekawej jak na retinoidy formulacji – ma olejową konsystencję na bazie skwalanu oraz oleju z pestek arbuza. Rekomendowane jest do każdego rodzaju cery, ale najbardziej polubi go skóra sucha i skłonna do podrażnień. Zawartość retinalu wynosi tu 0,3%, więc jest dość wysokie i dlatego producent rekomenduje dodawanie kropli olejku do ulubionego kremu bądź serum. Dopiero po kilku tygodniach można stosować produkt solo na skórę.

Krem z retinalem Dermomedica 0.05% Retinal Cream

Krem z retinalem, który wzbogacono o szereg innych, intensywnie odmładzających składników – w tym bakuchiol (roślinny odpowiednik retinolu), niacynamid i resweratrol. Ten ostatni związek jest silnym przeciwutleniaczem chroniącym komórki skóry przed uszkodzeniami DNA. Niacynamid z kolei, czyli witamina B3, znana jest z właściwości rozjaśniających oraz łagodzących. Tak skomponowana receptura działa wszechstronnie na każdą z oznak starzenia, a jednocześnie jest dość dobrze tolerowana nawet przez wrażliwe skóry.

Ph.Doctor retinal Krem do twarzy ze stabilną formą retinalu 0,1% RetinALL IN ONE

Krem z retinalem od Ph.Doctor powoli uwalnia pochodną witaminy A, w związku z tym ma minimalne ryzyko podrażnienia. Stabilna forma retinalu jest odpowiednia nawet dla skór wrażliwych, ze skłonnością do trądziku. Krem działa przeciwzmarszczkowo, redukuje przebarwienia oraz wycisza i zapobiega niedoskonałościom. Widocznie zmniejsza zmarszczki i zawiera antyoksydanty, niezbędne do skutecznej walki z procesem starzenia się skóry. Ten wielofunkcyjny produkt będzie świetnym uzupełnieniem regularnej pielęgnacji. Efekt regularnego stosowania kremu Ph.Doctor to ujędrniona, rozświetlona skóra o wyrównanym kolorycie.

Eeny Meny retinal Aktywny krem z retinalem 0,1%

Ma lekką konsystencję i jest niewyczuwalny na skórze. Krem z retinalem w stężeniu 0,1% od Eeny Meny poleca się szczególnie cerom przesuszonym, które potrzebują nawilżającego boostu. Produkt skutecznie poprawia wygląd i kondycję skóry, a w dłuższej perspektywie opóźnia procesy starzenia się. Poprawia jędrność, niweluje niedoskonałości i zapobiega powstawaniu stanów zapalnych.