Nowa kolekcja Reserved: wiosna-lato 2020 w duchu zrównoważonej mody

Światowe trendy to nie wszystko - wie o tym doskonale marka Reserved, która pracuje nad metodami produkania ubrań i dodatków w bardziej ekologiczny sposób. Tworząc swoje nowe kolekcje decyduje się na rozwiązania technologiczne, które opierają się na wykorzystaniu odpadów konsumpcyjnych (tutaj można wymienić chociażby plastikowe butelki), ale również zamknięciu cyklu produkcyjnego, ograniczeniu zużycia wody i energii elektrycznej oraz zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych. Stąd nowa kolekcja, w której znalazły się tak samo bawełna organiczna, jak i ta z recyklingu, pochodzący z recyklingu poliester, wiskoza Lenzing™ EcoVero™ z drewna eukaliptusa, świerku i buku, Tencel™ Lyocel (niezwykle delikatny dla skóry) oraz hipoalergiczna tkanina Eastman Naia™ z celulozy drzewnej

Co z nich powstało? Kolekcja Jouful x Eco Aware, która jest lekka w formie i kroju. To między innymi transparentny płaszcz, damski garnitur, szmizjerka czy koszulki. Wyróżnia ją też paleta cieni - mięta, limonta, fiolety, a także biel i beż, imitujący odcień skóry. Jednolita kolorystyka została tutaj jednak subtelnie przełamana dwoma nadrukami kwiatów na szarym tle i abstrakcyjnego linearnego wzoru, odwzierciedlającego przyrodę oraz hasłem "I am real", które ozdobiło statement T-shirt. Premierze kolekcji towarzyszy zachwycająca kampania, stworzona przez duet Frankiewicz + Rożniata i wystylizowany przez Ewelinę Gralak. Gwiazdą Joyful x Eco Aware Collection na sezon wiosna-lato 2020 została pochodząca z Trynidadu i Tobadu modelka Naomi Chin Wing, która z powodzeniem zdobywa paryskie i nowojorskie pokazy. 

Joyful x Eco Aware to jednak nie jest jednorazowa kolekcja, a część wprowadzonej przez Reserved linii Eco Aware i element strategii zrównoważonego rozwoju "For People For Our Planet".

Nowa kolekcja Reserved Premium to najlepsze, co zobaczycie dziś w sieci. Jest ekologiczna i pochwala minimalizm [trendy wiosna 2020]>>

"Pierwsze kroki w zakresie realizacji strategii podjęto już przy tworzeniu kolekcji Premium w zeszłym sezonie. W tym roku wdrożony zostanie Eco Aware Production, czyli program ukierunkowany na kwestie racjonalnego zarządzania energią i gospodarowania zasobami wodnymi w procesie produkcji, co w kolejnych latach ma doprowadzić do tego, że 30% fabryk w południowej Azji będzie pracować zgodnie z tym konceptem" czytamy w informacji prasowej polskiej marki. Reserved planuje, że za trzy lata 100% fabryk produkujących dżins będzie objętych tym programem, a do 2025 roku już połowa projektów marki ma być tworzona w duchu "For People For Our Planet" - co pozwoli zmniejszyć generowany przez Reserved ślad węglowy o 15%. Co więcej, projektanci szkoleni są z zakresu zakresu “sustainable design”, powołano Dział Zrównoważonego Rozwoju, a kartonowe opakowania, w których wysyłane są zamówienia ze sklepu online pochodzą z recyklingu i przeznaczone są do ponownego użytku lub przetworzenia.

Jak dokładnie wyglądała praca przy nowej, ekologicznej kolekcji marki i skąd zostały pozyskane materiały? Poniżej przeczytacie naszą rozmowę z projektantami Reserved: Jakubem Górskim i Joanną Palmą, którzy są odpowiedzialni za kolekcję Joyful x Eco Aware

Od kogo wyszła propozycja stworzenia takiej kolekcji?

Kolekcja Joyful x Eco Aware to jeden z efektów pracy marki nad strategią zrównoważonego rozwoju i jej założeń na rok 2025. To wewnętrzna inicjatywa płynąca ze strategii marki, jak i samych projektantów. Jej celem jest pokazanie mody zrównoważonej, która łączy w sobie produkt stworzony z tkanin pochodzących z recyklingu lub źródeł odnawialnych z najnowszymi obowiązującymi trendami. 

Kto pracuje nad strategią zrównoważonego rozwoju w marce Reserved? Jak włączani są w ten proces projektanci?

Głównym działem odpowiedzialnym za pracę nad zrównoważonym rozwojem marki jest dział CSR, który na co dzień zajmuje się kwestiami etyki i odpowiedzialności za prowadzone przez firmę procesy produkcyjne. Projektanci już na poziomie konceptu kolekcji i wyboru tkanin są integralną częścią procesu, który później wspólnie nadzorują z odpowiedzialnymi za kolekcję kupcem mody. To oni decydują, które finalnie materiały znajdą się w kolekcji.

10 najpiękniejszych rzeczy z nowej kolekcji Reserved, które musicie zobaczyć (zanim się wyprzedadzą)>>

Skąd pozyskane zostały materiały do kolekcji Joyful x Eco Aware? 

Same materiały tej kolekcji to organiczna bawełna w T-shirtach, bawełna z recyklingu w denimie, poliester z recyklingu wykorzystany w 100% w płaszczach czy spodniach lub w mieszankach z innymi tkaninami, takimi jak np.: tencel w sukienkach i bluzkach. Także certyfikowane przez firmę Lenzing wiskozy, pochodzące z celulozy z odnawialnych lasów, gdzie przy produkcji włókien i w procesie tkania woda znajduje się w zamkniętym obiegu i jest powtórnie wykorzystywana. Kolekcję wzbogaca również acetat z certyfikatem Eastman NAIA, włókno z subtelnym połyskiem cechujące się właściwościami jedwabiu - jest lekki, bardzo przyjemny dla ciała i trwały. W Joyful x Eco Aware odnajdziemy ten materiał w seksownych krótkich topach z golfem, T-shircie z efektownym drapowaniem i spódnicy z głębokim rozporkiem.


 
Z jakich elementów zbudowany był moodboard - jak wyglądał, co było inspiracją w dizajnie kolekcji?

Moodboard to plastyczna forma przedstawienia tego co mają w zamyśle projektanci, budowanie koncepcji za pomocą obrazów, kolorów i motywów, które mają znaleźć się w kolekcji.

Inspiracją jest odrodzenie i radość płynąca z szczerej i osobistej chęci ratowania świata od krytycznej dla ziemi ilości plastiku i zanieczyszczeń. Chcemy podjąć walkę o zamknięcie cyklu produkcyjnego i wykorzystać wtórnie istniejące już surowce. Inspirowało nas wszystko to, co w ludziach dobre. Tę część człowieczeństwa reprezentuje kolor beżowy/nude - synonim ludzkiego ciała, jego ciepła, tego co pierwotne, dobre. Obecny w kolekcji kolor fioletowy to joyful, radość, wszystko co pozytywne. Odrodzenie natomiast to szeroka skala zieleni, mięta i limonka. Całość zwieńczona kolorem białym, sensual, który nadaje lekkości i świeżości. Ta kolekcja ma pokazać, że możemy tworzyć rzeczy piękne w trendach, ale przede wszystkim bardziej przyjazne środowisku.

Czym jest metka Eco Aware?

Metką Eco Aware oznaczony jest każdy produkt w Reserved, który spełnia standardy wyznaczone przez firmę. W kwestii tkanin musi być on wykonany z włókien pozyskanych z sposób zrównoważony lub z recyklingu. Takie oznaczenie posiadają m.in. wykorzystane w kolekcji włókna firm Eastman czy Lenzing.

Czy kolekcja na stałe wejdzie do oferty Reserved?

Produkty oznaczone hangtagiem Eco Aware są już w Reserved standardem i częścią regularnej kolekcji. Natomiast do roku 2025, kolekcja Reserved ma się składać w 50% z materiałów pochodzących ze zrównoważonych źródeł. Każdy produkt, który spełnia standardy metki Eco Aware, otrzymuje takie oznaczenie i można go znaleźć w naszych sklepach. Celem Joyful x Eco Aware jest zwrócenie uwagi naszego klienta i pokazanie, że w naszej ofercie znajdzie on produkty trendowe, ale przyjazne środowisku naturalnemu i to nie tylko w obrębie tej kapsuły, ale również innych kolekcjach specjalnych i regularnych.
 
Ile elementów liczy kolekcja?

W skład Joyful x Eco Aware wchodzi aż 36 elementów.

Nową, ekologiczną kolekcję Reserved zobaczycie w naszej galerii. Ubrania z Joyful x Eco Aware Collection są dostępne w wybranych salonach marki oraz na reserved.com.