Rekordy na rynku sztuki

Każda kolejna pozycja na liście najdroższych obrazów świata budzi nie mniejsze emocje “Interchange” Willema de Kooninga (300 milionów dolarów), “Gracze w karty” Paula Cézanne'a (250 milionów dolarów) oraz “When Will You Marry?” Paula Gaugina (210 milionów dolarów).

Kwoty, na które wyceniano dotychczas fotografię były zdecydowanie niższe. Powoli jednak sumy, jakie kolekcjonerzy sztuki są w stanie zapłacić za to medium, rosną. Aktualnie najdroższym sprzedanym zdjęciem jest pseudonaturalistyczny krajobraz rzeki Ren wykonany przez  Andreasa Gursky’ego. Uchwycony kadr zachowany jest w konwencji ściśle minimalistycznej, dzięki usuniętym cyfrowo przez artystę zbędnym elementom. Został on kupiony za 4 miliony dolarów.

 „Skrzypce Ingresa” Man Raya

Dzieło to już niebawem może stracić miano najdroższego na rzecz symbolicznego już dla XX wieku surrealistycznego aktu Mana Raya “Skrzypce Ingresa”. Cena wywoławcza dzieła ustawiona przez dom aukcyjny Christie's to 5 mln USD. Estymacje sięgają nawet 7 milionów dolarów. Za dwa lata zdjęcie będzie obchodziło swoją 100 rocznicę powstania. Stworzone zostało z udziałem jego muzy i jednocześnie kochanki Kiki de Montparnasse. Fotografia jest nawiązaniem do obrazu “Kąpiąca się” Jean-Auguste-Dominique Ingresa, którego pasją była gra na skrzypcach. Man Ray, wzbogacił plecy modelki malując na nich kształty przywodzące na myśl skrzypce. W ten nieoczywisty sposób nawiązuje do fascynacji jaką malarz darzył instrument, a on sam swoją muzę.


„Skrzypce Ingresa” znajdą się na aukcji w Nowym Jorku już w maju tego roku.