Redukcja wagi na wegańskiej diecie

Dieta wege to nie tylko moda, ale i sposób na życie w zgodzie z naturą, które sprzeciwia się okrucieństwu wobec zwierząt. Jednak powodów, by na nią przejść, jest więcej - począwszy od chęci oczyszczenia organizmu i zmienienia nawyków żywieniowych na lepsze, po pragnienie szybkiej utraty wagi. Jednak czy weganizm faktycznie ułatwia odchudzanie? Przecież na takiej diecie wcale nie brak produktów mających w składzie mąkę pszenną, biały cukier, czy wysoko przetworzony tłuszcz, które na pewno nie służą sylwetce. Zatem sama rezygnacja z mięsa i nabiału wcale nie musi być kluczem do sukcesu! Jak zbilansować roślinny jadłospis, by uzyskać upragnione rezultaty? Poniższe zasady pomogą Ci schudnąć i zapewnią ciału doskonały detoks

5 zasad wegańskiej diety redukcyjnej:

1. Redukcja wagi na wegańskiej diecie: białko

Redukcja wagi na wegańskiej diecie, fot. Fotolia

Pierwszym składnikiem nad jakim zastanawiasz się przechodząc na wegańską redukcję jest białko? Bez obaw - w diecie roślinnej go nie brakuje! W końcu znajduje się ono w większości pożywienia, jak warzywa, orzechy, nasiona, zboża oraz strączki. To mit, że mięso i nabiał są jego najlepszym źródłem. Spożywanie w nadmiarze produktów odzwierzęcych po dłuższym czasie powoduje problemy zdrowotne, dlatego lepiej nie przesadzać z ich ilością w diecie. Zadbaj raczej o to, by w Twoim codziennym menu zagościła fasola, soczewica, ciecierzyca, nasiona konopi, quinoa, czy produkty sojowe. Dobrze zbilansowana dieta wegańska nie wymaga dodatkowych porcji białka w postaci np. roślinnych odżywek białkowych dosypywanych do koktajli. Zamiast nich, do proteinowego smoothie możesz dodać 1/2 kostki tofu lub łyżeczkę chlorelli.

2. Redukcja wagi na wegańskiej diecie: tłuszcze

Redukcja wagi na wegańskiej diecie, fot. Fotolia

Tłuszcz to istotny składnik diety redukcyjnej, który dodaje energii i wspomaga metabolizm. W trakcie odchudzania niezwykle ważne jest dostarczanie organizmowi cennych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, dlatego należy postawić na produkty będące ich naturalnym źródłem. Zalicza się do nich przede wszystkim siemię lniane, uważane za polski super food. Wpływa ono bowiem pozytywnie nie tylko na urodę, ale i prawidłowe funkcjonowanie ciała! Jak najlepiej je spożywać? W formie sproszkowanej, dosypanej np. do porannego koktajlu, powstałej (obowiązkowo!) ze świeżo zmielonych nasion. Nie zapomnij również o wzbogacaniu w cenne tłuszcze swoich posiłków! Dodawaj do nich pestki dyni, nasiona chia i słonecznika, orzechy, wodorosty, czy awokado (jest kaloryczne, dlatego na redukcji zaleca się spożywanie 1/3 lub połówkę owocu dziennie). Do gotowania używaj przede wszystkim oleju rzepakowego i oliwy - te tłuszcze są najzdrowsze dla naszego ciała! 

3. Redukcja wagi na wegańskiej diecie: cukry

Redukcja wagi na wegańskiej diecie, fot. Fotolia

Co trzeba ograniczyć na redukcji? Przede wszystkim słodycze! To tyczy się również naturalnych cukrów w postaci owoców, które lepiej spożywać w umiarkowanej ilości. Z pewnością warto zacząć od nich dzień - dodadzą Ci energii i dostarczą ciału cennych witamin, przy tym wspomagając detoks organizmu. Postaw zatem na cytrusy (kiwi, cytryny, pomarańcze, grejpfruty), granata, jagody, truskawki, jabłka, arbuzy, melony oraz ananasy, zawierające stymulującą metabolizm bromelinę (dowiedz się więcej >>). Na bazie tych składników miksuj śniadaniowe koktajle, dodając do nich zielone liście warzyw, siemię lniane, nasiona chia, płatki owsiane, czy wspomagający odchudzanie imbir. Z kolei po treningu nie wahaj się sięgnąć po suszone owoce, by szybko uzupełnić niedobór glikogenu. Pamiętaj, aby nie jeść za dużo posiłków przyrządzonych na słodko! Niech w Twoim redukcyjnym menu przeważają warzywa, ktorymi możesz zajadać się bez limitu. 

4. Redukcja wagi na wegańskiej diecie: węglowodany

Redukcja wagi na wegańskiej diecie, fot. Fotolia

Jak nasycić się na diecie redukcyjnej składających się z samych owoców i warzyw? To proste! Do niemalże wszystkich posiłków należy wprowadzić węglowodany złożone, które zawierają w sobie moc błonnika, na długo zaspokajającego apetyt. Zaliczają się do nich przede wszystkim płatki owsiane, nieoczyszczony ryż, quinoa, kasza jaglana, pęczak, gryka, kukurydza, orkisz, czy żyto. Z ich udziałem powinnaś dziennie konsumować 4 na 5 obowiązkowych dań, począwszy od śniadania, aż po podwieczorek. I nie muszą to być tylko wytrawne potrawy! Bowiem z jaglanki, daktyli i kakao z łatwością wyczarujesz niskokaloryczny, czekoladowy mus, a surowy budyń z białej kaszy gryczanej (zmiksowany z cynamonem i jabłkiem) sprawdzi się na odżywcze śniadanie. Nie zapomnij jednak, by aż 1/2 warzyw w Twojej diecie była spożywana przez Ciebie na surowo! Dzięki temu dostarczysz ciału więcej witamin i antyoksydantów sprzyjających lepszej przemianie materii. 

5. Redukcja wagi na wegańskiej diecie: regularność

Redukcja wagi na wegańskiej diecie, fot. Fotolia

Pamiętaj - poza tym, co znajdzie się na Twoim talerzu, znaczenie ma regularne spożywanie posiłków! Na diecie redukcyjnej powinnaś konsumować 5 dań dziennie, co 3 godziny. Dobrze zbilansowana dieta sprawi, że przestaniesz mieć apetyt na słodycze oraz napady głodu tuż przed snem. Tu ważną rolę odgrywa również prawidłowe nawadnianie organizmu - każdego dnia spożywaj 2.5 litra płynów, by skutecznie przyśpieszyć swój metabolizm! Niech woda stanowi nieodłączną część Twoich posiłków, wraz z sokami, koktajlami, czy lekkimi, warzywnymi zupami krem. Zamiast solą doprawiaj swoje dania przyprawami, a przetworzone sosy i kostki bulionowe wymień na naturalną pastę miso, domowe pesto, czy dip na bazie awokado. Im mniej wysoko przetworzonych produktów, tym lepiej! Kuchnia wege to morze kulinarnych rozmaitości, w którym znajdziesz mnóstwo zdrowych alternatyw dla mięsa, nabiału oraz wielu innych, pozornie niezdrowych dań. 

Tekst: Zuzanna Ludwig / Green City Life

Artykuł powstał przy współpracy z dietetykiem klinicznym Hanną Stolińską i Alicją Szepietowską, autorką bloga Alicja w krainie warzyw.