Ralph Kaminski - kariera, początki, wykształcenie muzyczne

Ralph Kaminski w wywiadach przyznaje, że w dzieciństwie marzył o pracy w teatrze lub cyrku. Jednocześnie jednak zawsze ciągnęło go w stronę muzyki - uczył się w szkole muzycznej w klasie skrzypiec i uczęszczał na zajęcia wokalne w lokalnym domu kultury. Później zdecydował się na studia bezpośrednio związane ze śpiewem: najpierw studiował na Akademii Muzycznej w Gdańsku wokalistykę na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej, później w słynnym Codarts w Rotterdamie ukończył Wydział Popu.

W 2009 roku dostał się do słynnego programu "Szansa na sukces", który był punktem przełomowym w karierze wielu polskich muzyków. Nie inaczej stało się i tym razem - Kaminski, który wykonał numer Perfectu "Objazdowe nieme kino", swoją interpretacją zmiótł wszystkich. Dwa lata później zachwycił swoim występem na Międzynarodowym Festiwalu "Carpathia 2011", gdzie zgarnął Granx Prix i nawiazał współpracę z przyszłym menadżerem. Zanim wydał swój pierwszy solowy album jesienią 2016 (ciepło przyjęte przez krytyków i fanów "Morze", z singlami takimi jak "Zawsze", "Podobno" i "Meybick Song") udało mu się jeszcze wystąpić w X Factorze, zdobyć główną nagrodę na Międzynarodowym Kampusie Artystycznym "FAMA", nominację artNoble i zacząć grać z zespołem My Best Band In The World.

Ralph Kaminski: muzyka, która porusza

Dodajmy do tego świetne występy w cyklu muzycznym Sofar, na Pol'and'Rock Festival i 40. Przeglądzie Piosenki aktorskiej (tutaj wykonał m.in. "Witajcie w naszej bajce" ze słowami Jana Brzechwy i "Nim przyjdzie wiosna" Czesława Niemena), wszystkich ważniejszych festiwalach z Open'er Festival i Orange Warsaw Festival na czele. To już wiele jak na początek, ale Ralph Kaminski idzie jak burza - wydana w listopadzie 2019 roku jego druga płyta, "Młodość", pozwoliła mu nie tylko ugruntować swoją pozycję jako jednego z najbardziej utalentowanych niezależnych artystów, ale też dać się poznać szerszemu gronu, które pokochało go za "Kosmiczne energie" (z milionem wyświetleń na samym YouTube) i "Wszystkiego najlepszego". Wszystko wskazuje na to, że już za chwile będzie wielką gwiazdą. 

Wrażliwy męski falset, teatralność oraz szczerość w temacie uczuć i miłości - takiego artysty dawno nie było na polskiej scenie.

Chociaż Kaminski w branży muzycznej jest już od blisko dziesięciu lat, to teoria i praktyka, które wykształcił przez lata, nieustannie stanowią podstawę jego artystycznych dokonań. W swojej muzyce czerpie on swobodnie z różnych gatunków muzycznych, które skleja i miksuje ze sobą w charakterystycznym dla siebie bezkompromisowym stylu. Muzyka elektroniczna, poezja śpiewana, opera - Ralph Kaminski nie zna słowa "ograniczenia". Co więcej: komponuje muzykę, pisze teksty, produkuje, a potem to wszystko wyśpiewuje sam. Dba o swój wizerunek artystyczny, ale też samodzielnie tworzy scenariusze do teledysków, które potem reżyseruje i osobiście wybiera bohaterów swoich filmów. Jest samowystarczalny. 

Ralph Kaminski, Kuba Wojewódzki, ELLE Music Game i przyszłość

Co dalej? Ralph Kaminski, a właściwie Rafał Kamiński urodził się w 1990 roku w liczącym ponad 35 tysięcy mieszkańców Jaśle (pochodzi z tego samego miasta co Roksana Węgiel i Michał Szpak, jego kuzyn), ale dziś spokojnie może się nazywać obywatelem świata. Na Instagramie śledzi go ponad 44 tysiące fanów nie tylko z Polski, a jego koncerty wyprzedają się na pniu - wiosną sold out zaliczyły Kraków, Konin, Warszawa i Łódź. Jeśli tylko zdecyduje się wyruszyć ze swoją muzyką za granicę - może liczyć na wypełnione kluby i sale koncertowe. 

Ralph Kaminski śpiewa i rapuje piosenki Maty, Harry'ego Stylesa i Abby [ELLE Music Game]>> 

Ceni go też branża: w 2019 roku zdobył Nagrodę Artystyczną Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego. Ma na swoim koncie występy gościnne u znanych polskich artystów. Tutaj w jednym rzędzie można wymienić chociażby Darię Zawiałow i schaftera (utwór "Czy ty słyszysz mnie"), Comę ("Pożegnanie z bajką), Patrick the Pan ("Imiona Tajfunów") czy Kacperczyka ("Blask"). Do swojego programu zaprosił go Kuba Wojewódzki (Ralph Kaminski pojawił się na słynnej kanapie 10 marca), a kilka dni temu pojawił się w nowym odcinku ELLE Music Game (można go obejrzeć TUTAJ>>). W czym tkwi jego sukces? 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Ralph Kaminski (@ralphkaminski) Mar 8, 2020 o 6:42 PDT

Ralph Kaminski to charakter i persona, jakich mało nie tyle w polskiej muzyce, co i w naszym rodzimym showbiznesie. Jego wrażliwość, teksty i interpretacje poruszają tysiące młodych ludzi, spragnionych dobrej sztuki, szczerości bez granic oraz poezji codzienności, o którą coraz trudniej i której coraz łapczywiej pragniemy. "Chciałbym kiedyś gdzieś wyjechać z Tobą, moim morzem nocą długą płynąć. Nigdy pewnie tego Ci nie powiem - łatwiej mi to gdzieś głęboko skrywać. Marznąć razem nigdy nam nie było, to w marzeniach tylko z Tobą latam. W nieśmiałości, samotności tęskno, odpływają najpiękniejsze lata" wyśpiewuje w "Kosmicznych Energiach" Ralph, a my jesteśmy pewni, że nikt dawno tak pięknie nie mówił o miłości.