Do czego wykorzystuje się przywrotnik? Właściwości są najróżniejsze – za pomocą ziela możesz wpłynąć na swoje życie miłosne, ale i oczyścić aurę czy wzmocnić swój umysł. Wszystko zależy od tego, czego potrzebujesz. Jednak, zanim zaczniesz czerpać z tego, co przywrotnik ma do zaoferowania, sprawdź, kiedy zebrać ziele i jak je ususzyć. Magiczne zioła należy bowiem odpowiednio przygotować przed przeprowadzeniem jakichkolwiek rytuałów czy zaklęć. Co zrobić? W jaki sposób stosować przywrotnik, aby osiągnąć najlepsze efekty? Podpowiadamy. 

Przywrotnik – charakterystyka

Jak wygląda ziele przywrotnika? Jasnozielone kwiaty, delikatnie pofalowane liście i balsamiczny zapach to jego cechy charakterystyczne. Roślina może osiągnąć nawet 50 cm długości, chociaż zwykle jest nieco niższa. Ziele znane jest także jako nawrotnik, gwiazdosz, lwia łapa – jego łacińska nazwa to alchemilla vulgaris. Rośnie niemal w całej Europie – najczęściej można go znaleźć w okolicach lasów i górskich łąk. Przywrotnik kwitnie od maja do września i to właśnie wtedy najczęściej zbiera się ziele.

Jak suszyć ziele przywrotnika?

  1. Zbierz roślinę. Zwróć uwagę, aby nie była pokryta poranną rosą.
  2. Rozwieś przywrotnik w zacienionym miejscu i poczekaj, aż stanie się tak suchy, że roślina zacznie się kruszyć.
  3. Chcesz przyspieszyć suszenie? Rozłóż przywrotnik na blasze i ususz ziele w piekarniku. Temperatura nie powinna przekraczać 35 stopni. Pozostaw otwarte drzwiczki.
  4. Ususzone zioło zmiel i przesyp do słoika.

Przywrotnik pospolity – właściwości lecznicze

Jakie substancje odżywcze zawiera przywrotnik? Właściwości prozdrowotne, którymi cechuje się ziele, wynikają z zawartości:

  • flawonoidów,
  • saponinów,
  • fitosteroli,
  • luteiny,
  • kwasy galusowego i taninowego.

To właśnie dzięki nim przywrotnik od wieków wykorzystywany jest w medycynie ludowej. Jak działa?

Ziele przywrotnika: właściwości lecznicze

  • ściągające,
  • antybakteryjne,
  • przeciwzapalne,
  • regulujące,
  • wzmacniające,
  • uspokajające.

Jednak, co najistotniejsze, przywrotnik przede wszystkim bywa stosowany przez kobiety. Według medycyny ludowej ziele przywrotnika świetnie się sprawdza w przypadku bolesnych miesiączek czy mdłości. Dodatkowo, pomaga załagodzić objawy menopauzy.

Magiczne zioła – 7 roślin, które przydają się do czarów, rytuałów i zaklęć>>

Przywrotnik: zastosowanie w pielęgnacji

Nie tylko ze względu na działanie przeciwbólowe przywrotnik bywa nazywa przyjacielem kobiet. Ziele słynie także ze swojego wyjątkowego działania pielęgnacyjnego. Już w XV-wiecznych poradnikach dla kobiet polecano używania przywrotnika, aby ujędrnić skórę i pozbyć się zmarszczek. Okazuje się, że nie były to słowa rzucone na wiatr – przywrotnik faktycznie wykazuje działanie, które może pomóc w zahamowaniu procesów przedwczesnego starzenia się skóry. Regularne stosowanie przywrotnika pomoże skórze odzyskać młody wygląd.

Ziele przywrotnika – na co pomaga?

  • wspomaga regenerację naskórka,
  • zwalcza przebarwienia,
  • wzmacnia jędrność i elastyczność cery,
  • łagodzi stany zapalne.

Aby osiągnąć wymienione efekty, warto sięgnąć po preparaty zawierające przywrotnik lub samodzielnie je przygotować.

Domowy tonik z przywrotnika – instrukcja krok po kroku

  1. Przygotuj napar z przywrotnika. Czubatą łyżkę ziela wsyp do garnuszka, zalej łyżką wody i doprowadź do wrzenia. Gotuj przez 5 minut.
  2. Powstały roztwór odcedź i poczekaj, aż wystygnie.
  3. Dodaj 1 łyżkę octu winnego. Całość wymieszaj.
  4. Przygotowanego kosmetyku używaj dwa razy dziennie.
  5. Domowy tonik nie zawiera konserwantów – musi być przechowywany w lodówce. Po 7 dniach przygotuj nowy roztwór.

Jak działa przywrotnik? Właściwości magiczne

Przywrotnik pospolity jest wyjątkowo popularny nie tylko w medycynie ludowej czy kosmetyce, ale i ezoteryce. Według wielu wierzeń w przywrotniku drzemie silna, magiczna moc, która ujawnia się przede wszystkim kobietom. Przywrotnik traktowany jest jako roślina żeńska – dopatruje się w niej powiązania z planetą Wenus. Co więcej, przywrotnik miałby reprezentować żywioły wody i ziemi, które nieodzownie łączą się z płodnością i życiodajną energią.

Jakie właściwości magiczne posiada przywrotnik?

  • pomaga zdobyć wiedzę i otworzyć umysł na nowe możliwości,
  • wzmacnia intelektualny potencjał,
  • działa ochronnie, zabezpiecza czakry przed blokadami energii,
  • sprawia, że rytuały oczyszczające, miłosne i ochronne stają się skuteczniejsze.

Aby dodatkowo wzmocnić działanie przywrotnika, warto używać go w połączeniu z innymi ziołami – często polecana jest jemioła. Właściwości ziela robią wrażenie!

Przywrotnik – właściwości i zastosowanie magiczne

Jak użyć przywrotnika? Zapoznaj się z najpopularniejszymi sposobami.

  • Według słowiańskich wierzeń, szeptuchy i uzdrowiciele zbierali z przywrotnika rosę. Nazywano ją „alchemillą” i traktowano jako magiczny, leczniczy napój. Każdy cierpiący, po zaledwie łyku wody z przywrotnika, miał odzyskać spokój i poczuć ulgę.
  • Potrzebujesz pomocy w podjęciu trudnej decyzji? Nie wiesz, jak oczyścić umysł? Aby łatwiej dokonać istotnego wyboru, warto medytować pośród przywrotnika. Możesz wybrać się na łąkę lub po prostu rozsypać wokół siebie ususzone ziele. Zadbaj o ciszę i spokój, skoncentruj się na sile drzemiącej w przywrotniku... Już pierwszej sesji medytacyjnej twój umysł stanie się klarowniejszy.
  • Boisz się burzy? Zawieś przy oknie ususzone ziele przywrotnika. Słowianie wierzyli, że przywrotnik… przywraca piękną pogodę! Zakładano, że potrafi załagodzić intensywne grzmoty i ochronić dom przed uderzeniami piorunów.

Rytuały miłosne – przywrotnik

Samotność to jedno z najbardziej dojmujących odczuć. Nic więc dziwnego, że w internecie z łatwością znajdziemy dziesiątki, a nawet setki rytuałów i zaklęć, których celem jest ukojenie bólu po rozstaniu czy poprawa trwającej relacji. Zielarki przekonują, że pomocny może okazać się tu także przywrotnik. Jak go wykorzystać?

  1. Zaproś do siebie ukochaną osobę. Postaraj się, aby spotkanie wypadło w noc pełni Księżyca.
  2. Przygotuj herbatę z przywrotnika. Możesz zakupić gotowe ziele lub własnoręcznie ususzyć przywrotnik.
  3. Po wypiciu herbaty, wasza dawna miłość powinna rozkwitnąć na nowo. Aby wzmocnić efekt, możesz także wręczyć bukiet z przywrotnika lub medalion, zawierający nasiona ziela.

To niejedyny sposób na wykorzystanie przywrotnika jako wsparcia w życiu miłosnym. Zioło przyda się także, jeśli nękają cię wątpliwości, co do obecnego związku i nie wiesz, czy nie powinnaś relacji zakończyć. Co wtedy zrobić?

  1. Zbierz i ususz przywrotnik.
  2. Zapal białą świeczkę, a następnie podpal ziele przywrotnika. Obserwuj płomień.
  3. Jeśli dym palonego ziela jest bardzo intensywny, a płomień niespokojny – twoją relację czeka burzliwa przyszłość. Jeśli natomiast przywrotnik pali się spokojnie, nie masz się czym martwić.