Właśnie ze względu na takie opinie, przyjaźń damsko-męska nie zawsze przychodzi naturalnie. Czasem problemem jest zazdrość partnera lub partnerki – czasem jednak głęboko zakorzenione w nas uprzedzenia sprawiają, że nie pozwalamy sobie na platoniczne relacje z osobami odmiennej płci. A tym samym, wiele tracimy.

Bo przecież przyjaźń damsko-męska wcale nie musi skończyć się zawodem miłosnym – niekoniecznie też przerodzi się w coś więcej. Dlaczego więc wciąż powtarza się, że przyjaźń damsko-męska nie istnieje? Jak jest naprawdę i co na temat mówi psychologia?

Czy istnieje przyjaźń damsko-męska?

Przyjaźń damsko-męska, na całe szczęście, budzi coraz mniejsze zdziwienie. Według badań statystycznych 4 na 5 ankietowanych osób uważa, że możliwe jest utrzymanie bliskiej, platonicznej relacji z osobą odmiennej płci.

Wydaje się oczywistym, że nie do każdej osoby, z którą się dobrze dogadujemy, czujemy pociąg seksualny. Przyjaźń damsko-męska powinna być jak najbardziej możliwa. Jednak, aby relacja nie przerodziła się w związek, niezbędne jest trzymanie się pewnych zasad.

Granice przyjaźni damsko-męskiej

Bo skąd będzie wiadomo, czy to jeszcze przyjaźń, czy początek czegoś więcej? Warto wypracować pewne nieprzekraczalne granice, dzięki którym zawsze będziecie wiedzieć, na czym stoicie. W przyjaźni damsko-męskiej wiele osób obawia się, ze jedna ze stron się w końcu zakocha, a druga uczucia nie odwzajemni, co będzie skutkowała skończeniem przyjaźni i złamanym sercem… Aby do tego nie dopuścić, warto zadbać o:

  • Brak pociągu seksualnego. Przyjaźń z kimś, kto cię pociąga, może być wyjątkowo trudna. Prędzej czy później będziesz chciała przekroczyć granicę… Jeśli już na samą myśl o spotkaniu robi ci się gorąco, postaw sprawę jasno. Przyjaźni z tego nie będzie.
  • Otwartość. Właśnie poznałaś świetnego faceta, ale w żadnym wypadku nie chcesz tworzyć z nim romantycznej relacji? Powiedz mu to na samym początku. Nie dawaj złudnej nadziei. Warto, żebyście oboje chcieli tego samego.

Bliskość w przyjaźni damsko-męskiej

Przyjaźń to nie tylko głębokie rozmowy, wsparcie i wzajemna pomoc. To także bliskość. I dlatego chęć przytulenia swojego przyjaciela czy przyjaciółki nie jest niczym dziwnym – zwłaszcza, jeśli mowa o okazaniu wsparcia podczas trudnych chwil. Jednak, aby gesty bliskości nie wywoływały konsternacji i były odczytywane zgodnie z intencją, warto wprowadzić pewne zasady.

  • Zastanów się, jakiego rodzaju gesty są dla ciebie zarezerwowane wyłącznie dla relacji romantycznych. Buziak w policzek i przytulenie na powitanie wydaje się niewinne i jak najbardziej akceptowalne w relacji przyjacielskich. Co innego jednak pocałunek w usta…
  • Z przyjacielem czy przyjaciółką zwykle czujemy się na tyle swobodnie, że nie mamy przed nich żadnych tajemnic. Dlatego tez, niektórzy bez skrępowania przebierają się przy swoim przyjacielu – inni jednak nie czują się na tyle swobodnie. Zastanów się, co dla ciebie i twojego przyjaciela jest akceptowalne, a co już nie. Trzymajcie się ustalonych reguł.

Psychologia – przyjaźń damsko-męska

Według badań aż 62% ankietowanych doświadczyło pociągu seksualnego do swojej przyjaciółki lub przyjaciela. Ale – zaledwie 22% mężczyzn i 11% kobiet zdecydowało się przekroczyć granice. Te dane udowodniają, że znaczna większość przyjaciół po prostu ignoruje tymczasowego crusha i czeka, aż pociąg seksualny do przyjaciela czy przyjaciółki zniknie. Wolą nie ryzykować, że stracą przyjaźń – jest dla nich cenniejsza.

A wyjątkowo cenna jest dla mężczyzn. Okazuje się, że to kobiety są lepszymi przyjaciółkami niż mężczyźni. Od najmłodszych lat uczy się dziewczynki, że należy być wrażliwymi, pomocnymi, okazywać wsparcie… Z tego wszystkiego czerpią korzyści ich przyjaciele, którzy u wychowanych na „twardzieli” kumpli nie znajdują tyle pocieszenia. Dopiero podczas przyjaźni z kobietą mogą zaspokoić swoje emocjonalne potrzeby.

Nie jest to jednak tak, że kobiety niczego nie zyskują na przyjaźni damsko-męskiej. Bliska przyjaźń z mężczyznami może, paradoksalnie, być pomocna w randkowaniu czy budowaniu związków z facetami. Kobiety swoich męskich przyjaciół równie często proszą o radę czy spojrzenie na sytuacje z „męskiej” perspektywy.

Przyjaźń damsko-męska z męskiego punktu widzenia

Tak samo jak kobiety radzą się swoich męskich przyjaciół, tak i mężczyźni korzystają z pomocy przyjaciółek, aby dowiedzieć się więcej o świecie kobiet. Oczywiście, nie oznacza to, że kobiety i mężczyźni są zupełnie różni – jesteśmy jednak socjalizowani w odmienny sposób i dzielimy inne doświadczenia. Zdarza się, że przez to mamy trudności ze zrozumieniem się.

Bliska znajomość osoby odmiennej płci może pomóc nam pokonać wspomniane przeszkody. Jednak, dla mężczyzn przyjaźń damsko-męska ma jeszcze więcej zalet. Badania udowodniają, że mężczyźni często przyjaźnią się z kobietami, które są dla nich atrakcyjne. Ewentualność, że pomiędzy nimi może pojawić się napięcie seksualne, przyciąga.

Zupełnie inaczej do tej kwestii podchodzą kobiety. W przyjaźni damsko-męskiej zależy im na pełnej platoniczności, poczuciu bezpieczeństwa, swobody i komfortu – pojawienie się pociągu traktują jako coś uciążliwego, a nie ekscytującego.

Koniec przyjaźni damsko-męskiej

Gdy przyjaźń damsko-męska przeradza się w związek

Jeśli jednak nawet pomimo zachowywania określonych granic zaczynacie coś do siebie czuć, może się okazać, że nadchodzi koniec przyjaźni – i początek miłości. Nie planowaliście tego wcześniej? Uczucia pojawiły się dopiero po czasie? Miłość od pierwszego wejrzenia często jest przysłonięta namiętnością. W przyjaźni, która dopiero przeradza się w głębsze uczucie, sprawa wygląda zupełnie inaczej. Już doskonale znacie swoje wady, wiecie, że potraficie się dogadać i ufacie sobie nawzajem. Związek, który zbudujecie, będzie miał trwały fundament.

Gdy przyjaźń damsko-męska kończy się złamanym sercem

Może się jednak okazać, że chociaż początkowo nie miałaś do swojego przyjaciela żadnych romantycznych uczuć i wręcz nie mogłaś sobie wyobrazić, że tworzycie parę, z czasem zaczęłaś czuć do niego coś więcej… Jeśli on jednak nie odwzajemnia twoich uczuć, wasza przyjaźń może nie przetrwać – życie we friendzonie nie jest łatwe.

Przyjaźń damsko-męska w pracy

Przyjaźń damsko-męska w pracy zawiązuje się dość naturalnie. Jeśli często pracujecie nad czymś razem, codziennie rozmawiacie, macie wspólne zainteresowania i poglądy… Aż trudno byłoby się do siebie nie zbliżyć. Co więcej, badania potwierdzają, że przyjaźń damsko-męska w pracy wpływa pozytywnie nie tylko na nasze dobre samopoczucie, ale i lepsze wyniki zawodowe. Wzajemne wsparcie pomaga w wywiązywaniu się z obowiązków.

Jednak, i tutaj warto zachować ostrożność – zwłaszcza, jeśli nasz przyjaciel czy przyjaciółka jest w stałym związku. Terapeuta Tim Dakin tłumaczy:

„Takim przyjaciołom może się wydawać, że wszystko jest jasne, bo nie przekraczają granicy cielesnej. Jednak rozwijają oni więź emocjonalną z drugą osobą. Często nie zdają sobie sprawy, do czego może to doprowadzić”. Sytuacja, w której staniemy się bliżsi niż partner czy partnerka naszego przyjaciela może wymknąć się spod kontroli. Nie zapominaj o tym, jeśli nie chcesz, aby przyjaźń negatywnie odbiła się na życiu miłosnym was obojga.

Filmy o przyjaźni damsko-męskiej

Nad tym, czy przyjaźń damsko-męska istnieje, zastanawiają się nie tylko psychologowie czy socjologowie. Temat przyjaźni pomiędzy kobietami i mężczyznami podejmują najróżniejsze filmy. Wybraliśmy najlepsze z nich.

„Love, Rosie”

Film o przyjaźni damsko-męskiej, która przetrwała nawet wieloletnią rozłąkę. Czy przyjaźnienie się na odległość jest możliwe? Czy przyjaźń może przerodzić się w miłość? W rolach głównych Lily Collins i Sam Claflin.

„To tylko seks”

Przyjaźń damsko-męska niejedno ma imię. Nie wspomnieliśmy jeszcze o friends with benefits – właśnie o tego typu relacji opowiada film „To tylko seks”.

„Kiedy Harry poznał Sally”

Komedie romantyczne z lat 80. także podejmowały temat przyjaźni pomiędzy kobietami i mężczyznami. Naszą ulubioną jest kultowy już film z Meg Ryan i Billym Crystalem.

„Seks w wielkim mieście”

Nie tylko serial, ale i filmy o Carrie, Mirandzie, Sam i Charlotte zawierają interesujący motyw przyjaźni damsko-męskiej. Mowa o najlepszym przyjacielu-geju i jego przyjaciółce heteryczce. Polecamy spojrzeć na te relacje z pewnego rodzaju dystansu – nie da się zaprzeczyć, że pojawia się w nich sporo stereotypów.

Książki o przyjaźni damsko-męskiej

Literatura wielokrotnie wykorzystywała motyw damsko-męskiej przyjaźni – wbrew pozorom, nie tylko po to, aby ukazać, jak przyjaźń przeradza się w coś więcej. Wybrane przez nas książki pokazują, jak skomplikowane są ludzkie emocje i jak niełatwo zorientować się we własnych uczuciach.

„Emma”, Jane Austen

Jane Austen mistrzowsko ukazała rozterki głównej bohaterki, która rozpoczęła pracę jako swatka. Jej przyjaciel Knightley nie pochwala nowego zajęcia. Jak skończą się ich kłótnie?

„Radio Silence”, Alice Osman

Powieść o przyjaźni damsko-męskiej pomiędzy dwojgiem nastolatków. Jeśli lubisz literaturę young adult, z pewnością nie oderwiesz się od lektury.

„Małe kobietki”, Louisa May Alcott

Chociaż ta klasyczna historia mówi przede wszystkim o siostrzanej relacji, nie brak w niej i przyjaźni damsko-męskiej. Czy Jo i Laurie coś do siebie czują?

„Friendzone”, Sandra Nowaczyk

Jak wyjść z friendzone? Czy możliwe jest rozkochanie w sobie przyjaciela? Książka „Friendzone” podejmuje niełatwy temat – wydaje się, że główni bohaterowie mają zupełnie odmienne oczekiwania.

Cytaty o przyjaźni damsko-męskiej

Jaka jest prawda o przyjaźni damsko-męskiej? Cytaty, aforyzmy i sentencje mogą sprawić, że na nowo spojrzysz na to zjawisko.

  • „Przyjaźń damsko-męska istnieje. Kiedy nie chodzi w niej o seks, a ludzie traktują się jak rodzeństwo”.
  • „Między mężczyzną a kobietą przyjaźń nie jest możliwa. Namiętność, wrogość, uwielbienie, miłość – tak, lecz nie przyjaźń”.
  • „Przyjaźń z kobietą zawsze kończy się miłością”.
  • „Ten kto nie wierzy w przyjaźń damsko-męską, po prostu nigdy jej nie doświadczył”.
  • „Przyjaźń damsko-męska istnieje… Do pierwszego pocałunku”.
  • „Przyjaźń damsko-męska trafia się rzadko, ale kiedy już się zdarzy, jest najpiękniejszą ze wszystkich przyjaźni”.
  • „Tak. Istnieje przyjaźń damsko-męska. Wtedy, gdy obie strony wiedzą, że będą kiedyś razem. W końcu miłość zaczyna się od przyjaźni...”
  • „Przyjaźń damsko-męska jest jak domek z kart ustawiony na ogrodowym stole. Wystarczy delikatny podmuch wiatru, a wszystko się rozpada”.
  • „Co najczęściej psuje przyjaźń damsko-męską? Miłość”.

Wiersze o przyjaźni damsko-męskiej

Sentencje o przyjaźni damsko-męskiej doskonale ukazują, że zdania są podzielone. Niektórzy wierzą w to, że przyjaźń pomiędzy kobietami i mężczyznami może istnieć – inni są przekonani, ze prowadzi wyłącznie do miłości. Poezja także nie daje jednoznacznej odpowiedzi.

Adam Mickiewicz w „Niepewności” poruszył problem, który doświadcza wielu przyjaciół. Jak rozpoznać granicę pomiędzy platoniczną relacją a rodzącym się uczuciem? Niejednoznaczność pewnych gestów sprawia, że nie zawsze jesteśmy w stanie zinterpretować to, co dzieje się między nami, w odpowiedni sposób. I tak jak Mickiewicz możemy się zastanawiać: Czy to jest przyjaźń? czyli też kochanie?” (…)

(…) „Kiedy położysz rękę na me dłonie,

Luba mię jakaś spokojność owionie;

Zda się, że lekkim snem zakończę życie,

Lecz mnie przebudza żywsze serca bicie,

Które mi głośno zadaje pytanie:

Czy to jest przyjaźń? czyli też kochanie?” (…)

W takich sytuacjach polecamy jedno – szczerą i bezpośrednią rozmowę. Dzięki niej możesz uchronić się przed złamanym sercem!