Przesądy o miłości mogą pełnić podobną funkcje, co rytuały miłosne. Zdarza się, że zawierają konkretne instrukcje czy polecenia, sugerujące, co można zrobić, aby zagwarantować sobie pomyślność. O ile w ich przypadku często chodzi o zdobycie miłości, przesądy w związku przede wszystkim dotyczą relacji, w których obecnie jesteśmy. Co zrobić, aby nasz związek okazał się satysfakcjonujący i stabilny? Zabobony i przesądy polskie zawierają kilka propozycji.

Przesądy w związku – kłódka z inicjałami

Wszystko zaczęło się od Florencji, nazywanej miastem miłości. Właśnie tutaj zakochani wieszali na mostach kłódki z wygrawerowanymi lub wyrytymi inicjałami. Czasami dodawano także datę początku związku lub tworzono działanie, w którym dodane do siebie pierwsze litery imion zakochanych równały się WMN, czyli wielką miłością, nieskończoną. Ta tradycja rozprzestrzeniła się i do innych miast.

Założenie jest bardzo proste – po zamknięciu kłódki i wrzuceniu kluczyka do wody, para pozostaje na zawsze razem, a ich miłość nigdy się nie skończy.

Przesądy w związku – pocałunki przynoszące szczęście

Nie wiesz, czego się spodziewać po swoim związku? Przypomnij sobie, kiedy mieliście swój pierwszy pocałunek. Według jednego z popularnych przesądów pierwsze pocałunki podczas nowiu Księżyca stanowią gwarancję nieskończonego szczęścia.

Równie dużą nadzieją otacza się pocałunek, który odbył się w czasie sylwestrowej nocy. On również mógł przyciągnąć parze szczęście i powodzenie – podobnie jak całus pod jemiołą. Jeśli każdego roku będziecie całować się pod gałązką jemioły, wasza miłość zostanie wzmocniona.

Przesądy w związku – pechowe pocałunki

Okazuje się, że nie zawsze pocałunek wiąże się z dobrą, pozytywną energią. Przesądy w związku zawierają również zalecenia, co robić, aby nie przyciągać do siebie pecha.

Gdzie nie powinnaś całować się ze swoim partnerem?

 • na schodach,
 • na cmentarzu,
 • w pobliżu klifów, skarp,
 • w progu.

Wówczas przyciągniecie do waszego związku kryzys!

Przesądy w związku – zwierzęta

Co może zaskakiwać, wiele przesądów o miłości dotyczy zwierząt. Nie chodzi jednak jedynie o czarnego kota!

 • Podczas randki spadł na ciebie pająk? Weźmiecie ślub!
 • Jeśli widzisz, jak ktoś karmi na parapecie ptaki, możesz się spodziewać, że twój ukochany wkrótce powróci po długiej rozłące – w szczególności dotyczy par w związku na odległość. Natomiast jeśli sama zaczniesz karmić ptaki, przyciągniesz myślami swojego partnera.
 • Białe konie ściągają szczęście i zapewniają miłość. Warto wybrać się na randkę do stadniny, aby zagwarantować sobie powodzenie.

Przesądy w związku – pisanie listów i wiadomości

Pisanie listów miłosnych to dawna tradycja, chociaż niektórzy wciąż ją pielęgnują – zwłaszcza ci, którzy cenią sobie romantyzm. W takiej sytuacji warto zadbać również o to, jakim kolorem piszesz.

Listy miłosne powinny być pisane wyłącznie piórem z niebieskim atramentem. To właśnie w ten sposób możesz zapieczętować swoją miłość i sprawić, że prędko się nie rozstaniecie. A może nawet nigdy?

Jeśli znacznie częściej wymieniasz z ukochanym nie tyle listy miłosne, co wiadomości – nic straconego. Aktywność na Messengerze równie może służyć przyciągnięciu miłości – wystarczy, że miłą wiadomość do partnera zakończysz trzema emoji z serduszkami lub buziaczkami.

Przesądy w związku – kawa i herbata

Przesądy w związku dotyczą również czynności dość prozaicznych – takich jak przygotowywanie herbaty i kawy. Okazuje się, że i tutaj mogą czyhać na nas niebezpieczeństwo i pech.

Czego unikać?

 • W żadnym wypadku nie mieszaj herbaty partnera lub partnerki!
 • Robisz kawę ukochanej? Najpierw dodaj cukier, a dopiero potem mleko. W innym wypadku ściągniesz na was pecha – będziecie się kłócić coraz częściej i to z wyjątkowo błahych powodów.

Przesądy w związku – prezenty

Co można dać w prezencie, a jakich upominków raczej należy się wystrzegać? Obdarowywanie ukochanej osoby wcale nie jest łatwe:

 • Zrezygnuj z butów – wierzy się, że wówczas twój partner od ciebie odejdzie.
 • Wystrzegaj się także zegarków – mogą oznaczać czas, który właśnie mija do waszego rozstania.
 • Broszka to zły pomysł na prezent – według przesądu zwiastuje cierpienie.
 • Książka zapowiada rozpad związku – jeśli twój partner dał ci w prezencie książkę, możesz spodziewać się kryzysów.

Oczywiście, warto traktować wymienione przesądy z dystansem i przymrużeniem oka. Wcale nie muszą się spełnić!

Przesądy w związku – pierścionek zaręczynowy

Wśród prezentów, jakie możemy wręczyć drugiej połówce, wyjątkowo istotny jest pierścionek zaręczynowy. Wierzy się, że powinien zostać wykonany ze złota lub platyny – wówczas będzie umacniał związek.

Stare porzekadła sugerują, że pierścionek zaręczynowy musi kosztować minimum trzykrotność wypłaty oświadczającego się mężczyzny. Do tego przesądu polecamy wyjątkowo dużo dystansu – pieniądze nie powinny być miarą miłości!

Gdy przyszła panna młoda wypowie „tak”, warto spokojnie i rozważnie włożyć pierścionek na jej palec. Jeśli podczas zaręczyn pierścionek spadnie na podłogę, może to zostać potraktowane jako zapowiedź małżeństwa nieudanego, pełnego wzajemnego cierpienia.

Przesądy w związku – data zaręczyn

Nie bez znaczenia pozostaje data zaręczyn. Kiedy należy się oświadczyć? Sprawa nie jest jasna.

 • Niektóre przesądy w związku polecają, aby o rękę poprosić… w piątek wieczorem. To najbardziej sprzyjający czas.
 • Według innych zabobonów nie należy wybierać ani piątku, ani niedzieli. Pozostałe dni tygodnia zawierają pozytywne wróżby – poniedziałek oznacza życie szczęśliwe, wtorek wiąże się z harmonią, środa z brakiem kłótni, a czwartek ze spełnieniem. Sobota również jest dobrym wyborem – gwarantuje zgodę pomiędzy małżonkami.