Przesądy w ciąży – popularne

Przesądy na temat ciąży towarzyszą przyszłym mamom od pierwszych dni w stanie błogosławionym. Ostrzegają nas przed nimi starsze osoby z rodziny, media czy nawet Internet. Najpopularniejsze z nich prawią, że:

 • Jeśli ciężarna pogłaska barana, jej dziecko ma urodzić się z pięknymi, kręconymi włoskami;
 • Jeżeli natomiast przytuli się do włochatego psa, maluch ma rzekomo zmagać się z nadmiernym owłosieniem;
 • Zgaga w ciąży oznacza z kolei, że włosy dziecka – jakie by nie były – zaczynają właśnie rosnąć;
 • Przyszłe mamy nie powinny dzielić się jedzeniem – według przesądów, może to spowodować brak odpowiedniej ilości pokarmu w piersiach;
 • Wierzy się, że jeśli kobieta w ciąży będzie nosić łańcuszek czy szalik, lub będzie często przechodzić pod sznurem do prania i kablami, jej dziecko zakręci się o pępowinę;
 • Nieszczęście przyjdzie do matek, które wieszają firanki w zaawansowanej ciąży;
 • Przymierzanie okularów ma wywołać u brzdąca wadę wzroku;
 • Mocny makijaż przyszłej mamy ma rzekomo sprowadzić córkę na nieżądną drogę;
 • Ciężarne powinny unikać szycia: zdaniem niektórych, to sprawia, że dziecko rodzi się mniej bystre;
 • Według innego przesądu, częste siadanie po turecku spowoduje, że bobas będzie miał krzywe nogi;
 • Zabobony w ciąży związane są też z przyswajaniem wiedzy: jeśli przyszła mama intensywnie się uczy, jej potomek ma być mądry, jeśli spędza czas bezczynnie: wręcz odwrotnie;
 • Przyszła mama powinna unikać stresujących sytuacji;

Czego nie można robić w ciąży?

Co przynosi pecha w ciąży? Lista zabobonów, odradzających wykonywanie niektórych czynności jest dość pokaźna:

 • Uczestniczenie w pogrzebie – przesądy w ciąży o pogrzebie odradzają chodzenie na pogrzeby, gdyż to ma sprowadzić na dziecko złe moce. To przesąd, który może mieć w sobie ziarnko prawdy. Z naukowego punktu widzenia, pogrzeb jest stresującą sytuacją, a stres wpływa negatywnie na ciążę.
 • Ścinanie czy farbowanie włosów – to pierwsze ma sprawić, że dziecko będzie mniej bystre. Farbowanie włosów wiąże się z kolei z ryzykiem urodzenia dziecka o rudej czuprynie. Żaden z tych przesądów nie ma potwierdzenia w nauce. Zaleca się unikać farbowania włosów podczas ciąży ze względu na szkodliwe substancje zawarte w farbach. Takie zabiegi nie mają jednak wpływu na przyszły kolor włosów dziecka.
 • Kupowanie wyprawki przed narodzinami dziecka – według wierzeń, przynosi to nieszczęście. Przesądne kobiety kupują niezbędne wyposażenie dopiero po porodzie. Jak wygląda to z naukowego punktu widzenia? Z jednej strony, nadwyrężanie się przed porodem może być niebezpieczne, z drugiej: u wysportowanych, silnych kobiet, długie zakupy poprawią humor i zapewnią przyszłej mamie ruch. 
 • Siadanie tyłem do kierunku jazdy – zdaniem przesądnych, prowadzi do pośladkowego ułożenia dziecka. Jednak według naukowców, pozycja jazdy nie ma żadnego związku z pozycją maluszka.

Przesądy ciążowe – płeć dziecka

Popularne zabobony ciążowe dotyczą zarówno nieszczęść, jak i pozytywnych niespodzianek – mają pomóc w określeniu płci dziecka:

 • Mówi się, że płeć malucha zależy od upodobań smakowych ciężarnej. Przyszła mama, która objada się słodyczami i owocami ma urodzić dziewczynkę. Z kolei ta z upodobaniem do ogórków kiszonych czy krwistego mięsa, ma powić chłopca.
 • Według innego przesądu, rozwijająca się w brzuchu mamy dziewczynka zabiera jej część urody: to dlatego cera ciężarnej ma wyglądać szaro i smętnie, a włosy wypadać w nadmiernej ilości. Kobiety w ciąży z chłopcami, według wierzeń, wyglądają wprost przeciwnie - promiennie i atrakcyjnie.
 • Zapowiedzią narodzin chłopca ma być "szpiczasty" brzuch, za to u dziewczynki ten bardziej okrągły.

Przesądy o kobietach w ciąży

Okazuje się, że przesądy w ciąży dotyczą przyszłej mamy oraz jej najbliższych. Mówi się, że dotknięcie brzucha ciążowego przez członków rodziny przynosi szczęście. Według wierzeń, ma też zwiększyć płodność osób, które właśnie starają się o dziecko. Nie zaleca się z kolei proszenia kobiet w ciąży, aby zostały chrzestnymi czy świadkowymi. Świadkowa w ciąży zwiastuje kłopoty. Innym popularnym przesądem jest zwyczaj spełniania wszystkich zachcianek przyszłych mam. Dlaczego nie odmawia się kobiecie w ciąży? Według przesądów to przyniesie jej nieszczęście. Inny zabobon prawi, że osoba, która odmówi ciężarnej zostanie "zjedzona przez myszy".

Czy wierzyć w przesądy w ciąży?

Czy przesądy w ciąży się sprawdzają? Wiara w zabobony ciążowe jest sprawą indywidualną. Zanim zdecydujesz, w który z nich wierzysz, podziel je na takie mające w sobie ziarnko prawdy (poparte wiedzą naukową) oraz te zupełnie niedorzeczne, które mogą zagrozić zdrowiu:

 • Zabobony ,,magiczne" – czyli wierzenia zabraniające przyszłym mamom wykonywania mocnego makijażu czy przymierzania okularów: te przesądy nie skrywają w sobie prawdy i jednocześnie nie zagrażają matce. Ufanie im zależy więc od tego, na ile wierzysz w magię ludową. 
 • Zabobony niedorzeczne – czyli takie, które nie mają zbyt wiele wspólnego z prawdą, lecz mogą zagrozić zdrowiu matki. Zaliczamy do nich m.in. przesąd związany z noszeniem szalika w ciąży. Unikając tej części garderoby, możemy nabawić się sezonowych chorób.
 • Zabobony z ziarnkiem prawdy – jak np. unikanie stresu podczas ciąży. Smutek, nerwy i nieszczęście generują kortyzol, który przenika przez łożysko i udziela się dziecku. Innym zabobonem popartym naukowo może być unikanie wieszania firanek w zaawansowanej ciąży. Wysiłek fizyczny związany z unoszeniem rąk do góry grozi ryzykiem naciągnięcia więzadeł macicy, a w najgorszym przypadku: upadkiem. Nie powinno się też farbować włosów w ciąży. Niektóre specyfiki fryzjerskie mogą zawierać składniki wpływające negatywnie na płód;

Niektóre przesądy na temat ciąży to pozostałość po dawnych czasach. W przeszłości, odsetek dzieci umierających zaraz po porodzie lub jeszcze w trakcie ciąży był znacznie wyższy niż dziś. Właśnie dlatego przyjęło się, by w trosce o dobro dziecka unikać wszystkiego, co może sprowadzić nieszczęście. Podobnie można wytłumaczyć zabobon dotyczący dzielenia się jedzeniem. Wieki temu, dostęp do żywności był znacznie ograniczony, a niedożywienie rzeczywiście mogło spowodować brak pokarmu w matczynych piersiach

Przesądy w ciąży – forum

Jak na przesądy ciążowe zapatrują się internautki z różnych środowisk? Oto kilka opinii:

„Nie wiem, które przesądy są tylko przesądami, a w których zawarta jest prawda. Łańcuszek nosiłam, piłam wodę mineralną i pewnie jak większość kobiet, śmiałam się z myszy. Jednak wiele przesądów ma swoje uzasadnienie, dlatego może lepiej niektórych przestrzegać.”

ljoanna , forum.gazeta.pl

„Moje dziecko już powinno być z tysiąc razy okręcone pępowiną (podobno nie można przechodzić pod sznurkiem do prania, nosić łańcuszków i pasków). Rozum też powinno mieć krótki, bo i byłam u fryzjera, i szyłam, i obcinałam. To są tylko przesądy!”

crescendo, netkobiety.pl

 „Mając ciążę od 7 tygodnia aż do samego końca zagrożoną, wierzyłam w przesądy jak nigdy. Nie kupiłam ani nie wzięłam od nikogo rzeczy dla dziecka, żeby nic się nie stało. Teraz moja znajoma jest w ciąży i też nic nie chce wziąć, bo się boi. Mówi, że za długo się starali, i teraz jakby coś się stało, to by się bila z myślami do końca życia. Wszyscy mówią, że histeryzuje, ale ja byłam w podobnej sytuacji i wcale tak nie myślę."

Magdalenamsl, lovi.pl