Przedłużenie paznokci można wykonać różnymi produktami:

 • żelem,
 • akrylem,
 • akrylożelem,
 • bazą hybrydową przeznaczoną do tego typu zabiegów (tzw. przedłużanie paznokci hybrydą).

Wszystkie te metody (paznokcie żelowe, przedłużanie akrylem, akrylożelem, bazą hybrydową) są odpowiednie zarówno do przedłużania na tipsie jak i szablonie. Skoro jest tyle dostępnych rozwiązań, to skąd mamy wiedzieć, które okaże się odpowiednie akurat dla naszych paznokci?

Każda metoda jest dobra i skuteczna, jeśli odpowiednio ją wykonamy. Przede wszystkim połową sukcesu jest odpowiednie przygotowanie płytki paznokcia - skórki przy paznokciach odsuwamy włącznie z nabłonkiem co zapobiegnie odklejaniu się żelu czy akrylu, paznokcie skracamy do tej samej długości, matowimy polerką (pilnik może być za ostry), przemywamy acetonem, możemy też użyć preparatów odtłuszczających paznokieć (primer, dehydrator) - tłumaczy Emilia Bylińska z warszawskiego salonu Mani Mani.

Tego typu zabiegi wymaga niezwykłej precyzji, dokładności oraz odpowiednich umiejętności. Osoba, która wcześniej nie miała styczności z wykonywaniem manicure’u hybrydowego prawdopodobnie powinna powierzyć zabieg w ręce profesjonalistów. Jednak te z was, które posiadają potrzebny sprzęt i akcesoria do przedłużania paznokci w domu, mogą skorzystać z naszych porad i spróbować podjąć się go samodzielnie. 

Zobacz też: Paznokcie żelowe czy hybrydowe – które wybrać i czym się różnią?

Jak przedłużać paznokcie żelem?

Żel jest najczęściej spotykanym materiałem w gabinetach kosmetycznych. Można nim budować paznokieć na tipsie jak również na szablonie.

Jak tłumaczy Emilia Bylińska z Mani Mani, najpierw budujemy tzw. szkielet paznokcia (przy tipsach nie jest to wymagane bo tips jest już tym szkieletem) utwardzamy w lampie, następnie dokładamy większą ilość żelu, formujemy paznokieć i ponownie utwardzamy w lampie. Po utwardzeniu pilnikiem nadajemy nie tylko pożądaną długość ale i kształt.

Podobnie rzecz ma się z akrylożelem, hybrydą akrylu i żelu, częściej wybieraną do domowego zabiegu przedłużania paznokci. Jest to o tyle łatwiejsza metoda, że produkt nie spływa nam w trakcie aplikacji, ale wymaga utwardzenia w lampie UV/Led - dodaje. Nie musimy też budować szkieletu. Plastyczność produktu ułatwia zbudowanie paznokcia przy pierwszej aplikacji. Jest też najmniej pracochłonny, wypolerować można samą polerką o odpowiedniej gradacji.

Przedłużanie paznokci: metoda żelowa na tipsie

Jak tłumaczy ekspertka, przedłużanie na tipsie jest dziś dosyć rzadko stosowaną metodą. Polega ona na przyklejeniu plastikowej końcówki, która da nam podstawę do aplikacji żelu czy akrylu. Formy przycinamy do wybranej długości, możemy też nadać im kształt i na tak przygotowany paznokieć nakładamy produkty budujące. 

Oto, jak przedłużanie na tipsie powinno wyglądać krok po kroku:

 1. Przygotuj odpowiednie narzędzia, zdejmij poprzednią stylizację paznokci i zadbaj o odpowiedni wygląd skórek.
 2. Spiłuj paznokcie (najlepiej na dosyć krótko), nadaj im odpowiedni kształt i przystąp do delikatnego zmatowienia płytki. Użyj do tego bloczku polerskiego lub pilnika - staraj się nie uszkodzić zewnętrznej warstwy paznokcia. Tak przygotowaną płytkę przetrzyj odtłuszczaczem.
 3. Wybierz tipsy i dopasuj je po kolei do każdego paznokci. To bardzo ważny krok - sztuczne paznokcie nie mogą być zbyt wąskie, ani zbyt szerokie (chociaż w tym przypadku będziesz w stanie odrobinę je opiłować) i powinny pasować kształtem do twojej naturalnej płytki.
 4. Wybrane tipsy dokładnie przyklej do paznokci, ale tylko do połowy płytki. Użyj tego specjalnego kleju do tipsów i upewnij się, że dobrze się trzymają.
 5. Przy pomocy pilniczka spiłuj miejsce łączenia tipsa z płytką tak, aby przejście było płynne i prawie niewidoczne.
 6. Zbyt długie tipsy skróć do wybranej długości przy pomocy gilotyny. Następnie pilnikiem nadaj im odpowiedni kształt i lekko zmatuj.
 7. Na naturalną płytkę paznokcia nałóż primer i poczekaj aż nieco wyschnie. 
 8. Następnie sięgnij po żel bazowy i płaskim, owalnym pędzelkiem nałóż niewielką ilość na płytkę. Płynnymi ruchami zacznij rozprowadzać go po płytce zaczynając od strony skórek i idąc w kierunku krawędzi. Uważaj przy tym, aby żel nie dostał się na skórę wokół paznokci. Utwardzaj w lampie przez około 30 sekund.
 9. Tym samym pędzelkiem zaaplikuj żel budujący na paznokieć. Cały czas pracuj na niewielkich ilościach produktu, dzięki czemu łatwiej będzie ci uniknąć niepowodzenia. Rozprowadź żel podobnie jak produkt bazowy, szczególnie skupiając się na miejscu złączenia tipsa z naturalną płytką - to właśnie w to miejsce będziesz musiała prawdopodobnie nałożyć najwięcej produktu. Warstwę utwardzaj w lampie przez około 2-3 minuty. Uwaga: może zdarzyć się tak, że dla wyrównania będziesz musiała dołożyć kolejną cienką warstwę.
 10. Gotowy paznokieć przetrzyj cleanerem i zadbaj o jego zmatowienie. Do czego służy cleaner? Pomoże ci pozbyć się klejącej warstwy dyspersyjnej i usunie zanieczyszczenia przed rozpoczęciem stylizacji. 

Jak poprawnie przedłużyć paznokcie z pomocą szablonu?

Częściej niż przedłużanie na tipsie spotyka się budowanie paznokci na szablonie, który po odpowiednim przycięciu podkładamy pod paznokieć i aplikujemy wybrany produkt. Jest to metoda trudniejsza, ale daje większe możliwości jeśli chodzi o różne techniki budowania paznokcia - mówi właścicielka Mani Mani.

Od przedłużania na tipsie metoda różni się tym, że zamiast sztucznych paznokci używamy specjalnych szablonów. Jak przedłużyć paznokcie za pomocą szablonów?

 1. Po przygotowaniu płytki i okolic paznokcia należy wziąć szablon i dopasować go do naturalnego kształtu paznokcia. Warto upewnić się, że nie jest przekrzywiony lub zagięty.
 2. Następnie należy powtórzyć punkty 8 oraz 9 wymienione w instrukcji dla paznokci żelowych.
 3. Po utwardzeniu żelu należy zdjąć szablon pomagając sobie pęsetą - przy jej użyciu można delikatnie podważyć brzegi paznokcia i sprawić, że sam odklei się od formy.

Przedłużanie paznokci akrylem

Emilia Bylińska podpowiada, że akryl w wielu salonach jest metodą przeznaczoną do trudnych paznokci, które nie są w stanie utrzymać żelu. Natomiast nadal jest wiele stylistek wybierających metodę akrylową ze względu na krótszy czas zabiegu i większą kontrolę nad produktem. O tym, jak w odpowiedni sposób przedłużyć paznokcie za pomocą akrylu pisaliśmy tutaj:

Zobacz też: Jak przedłużyć paznokcie akrylem krok po kroku? Podpowiadamy

Przedłużanie paznokci bazą

Kolejną, zdobywającą coraz większą popularność metodą przedłużania paznokci, jest stosowanie hybrydowej bazy. Mogłoby się wydawać, że baza nie stworzy tak trwałej stylizacji, jak na przykład czy akryl. To prawda - to rozwiązanie sprawdzi się w przypadku delikatnego przedłużenia płytki. Najlepiej do tego celu wybrać nowoczesną bazę, zawierającą na przykład wzmacniające włókna kauczukowe w składzie - produkty tego typu są już dostępne w sklepach z akcesoriami do stylizacji paznokci.

Przedłużanie paznokci bazą nie obejdzie się bez wykorzystania naklejanych szablonów. Bazę, dzięki pędzelkowi, aplikuje się wygodnie, a cały proces wygląda jak robienie „hybryd” z tą różnicą, że bazy musimy nałożyć na płytkę dosyć sporo i oczywiście każdą warstwę utrwalić w lampie UV. 

Metoda ta jest łatwa i nie wymaga dużej wprawy - konsystencja bazy sprawia, że nie jest wymagane dokładne szlifowanie i ścieranie utworzonego „tipsa” - jego powierzchnia jest gładka i gotowa na dalsze kroki manicure, czyli pomalowanie ulubionym lakierem (niekoniecznie hybrydowym)