Praca dla programistek

Ogłoszenia pracy dla programistek to zazwyczaj te same propozycje, które znajdzie się pod hasłem „praca dla programistów” - dla rekruterów kluczowa nie jest płeć, a zawartość CV i umiejętności.

Kobiety chcące pracować w branży IT mogą przebierać pośród wielu ofert - rynek cierpi na niedobór specjalistek posługujących się takimi językami jak JavaScript, Phyton, C++ czy C#. Ponadto poza stanowiskiem Developera, pracy można szukać przy Frontendzie (dla fanek HTML) i Backendzie, gdzie niezbędna będzie znajomość Javy.

Wielu rekruterów będzie zabiegać o panie, które potrafią pracować w SQL, a także umiejących się odnaleźć jako Architektki IT lub programistki aplikacji. Ofert pracy nie brakuje także dla testerek. Dla wielu osób praca programistki będzie niezwykle wygodna ze względu na częsty, międzynarodowy charakter pracy - zlecone zadania wykonuje się w ramach home office, a spotkania z zespołem odbywają się online. Niekiedy zdarza się, że w czasie pracy nie ma możliwości poznać całego zespołu osobiście. Istotny jest nie czas pracy, a donoszenie efektów w wyznaczonym terminie.

Dlaczego programistki są cenione w zespole?

Zawody informatyczne są zdominowane przez mężczyzn. Wśród programistów kobiety stanowią około 10%. To niewiele, niemniej kobiety są równie często poszukiwane, co mężczyźni, na te same stanowiska. Wynika to z faktu, że gdy trzeba porównywać kompetencje, płeć nie gra roli - jeśli do projektu są potrzebni specjaliści z doświadczeniem, to ofertę na pewno otrzyma ten, kto potrafi lepiej wykorzystać posiadane umiejętności i wiedzę.

Co ciekawe, w mniejszości drzemie siła i istnieje wiele sytuacji, w których kobiety mogą być bardziej pożądane na dane stanowiska. W zdominowanym przez mężczyzn świecie, gdzie wymagane jest kreatywne myślenie i umiejętność rozwiązywania problemów, kobiece propozycje działania mogą być niezwykle odświeżające i przyspieszające całą pracę.

Kobieta w zespole to poszukiwany członek np. przez Projekt Managerów. Panie mają korzystny wpływ na pracę w zespole, często powodują także większą mobilizację u pozostałych członków teamu. Dzięki temu Projekt Manager zyskuje dla siebie nie tylko cennego, profesjonalnego pracownika, ale także zwiększa szanse na efektywną pracę wszystkich podopiecznych.

To że kobiet jest tak mało w branży IT w dużej mierze powodowane jest powielanymi stereotypami, które często powodują, że nawet jeśli ktoś chce spróbować swoich sił w programowaniu, to nie robi tego, bo „i tak się nie nadaje”. Warto walczyć z tymi przekonaniami, a swoją postawą budować przeciwne stanowisko - płeć nie ma nic wspólnego z umiejętnościami i nie powinna zniechęcać nikogo do podejmowania pracy, w której czuje się dobrze.

Programowanie - dla kogo?

W zawodzie programisty odnaleźć mogą się osoby o różnych umiejętnościach, doświadczeniu czy specjalizacji. Ich cechą wspólną jest na dążenie do rozwiązywania problemów, w możliwie najprostszy sposób.

Kolejnym elementem jest także nieustanna chęć uczenia się - IT to branża, która potrafi zaskakiwać. Rozwiązania, funkcje i technologie są ciągle aktualizowane i aby nie wypaść z obiegu, trzeba wiedzieć, co i jak się zmienia.

Programowanie to nie tylko twarde umiejętności związane z doświadczeniem, znajomością środowiska branży czy specjalizacja w języku. Umiejętności miękkie mają znaczący wpływ na finalną jakość i sposób pracy, przez co mogą się okazać kluczowe. Sumienność, dokładność, punktualność, łatwość w nawiązywaniu kontaktów, otwartość na zmiany i konstruktywną krytykę, asertywność, umiejętność pracy pod presją czasu, a także zdolność zarządzania własnym grafikiem to tylko przykłady umiejętności miękkich, które są poszukiwane i pożądane w branży IT.