Emily Ratajkowski niedawno zwróciła na siebie uwagę w oszałamiającej mini sukience w prążki w kolorze głębokiego brązu. Sukienka, zaprojektowana przez australijską markę Bec + Bridge, jest nie tylko szykowna, ale także zaskakująco przystępna cenowo, kosztując zaledwie (jak na standardy influencerów!) 280 dolarów. Emily uzupełniła swój look torebką Dior i stylowymi białymi butami gogo, demonstrując swój wciąż ewoluujący styl, który obecnie uwzględnia zmianę koloru włosów z rudych na czekoladowy brąz (pod kolor sukienki, a jak).

Gotham/Getty Images

Historia prążków

Zanim jednak prążki założyła podcasterka-It Girl, nosili je głównie Anglicy - to jedyny element historii tego wzoru, co do którego nie ma wątpliwości. Reszta pozostaje sporna; wyłaniają się dwie przekonujące teorie. Jedna z nich sugeruje, że prążki wywodzą się ze świata bankowości, gdzie służyły jako uniform dla wiktoriańskich bankierów, z różnymi konfiguracjami pasków identyfikującymi pracowników różnych instytucji. Druga narracja głosi, że prążki wyewoluowały z pasiastych mundurów noszonych przez entuzjastów żeglarstwa w XIX wieku. Biorąc pod uwagę popularność zarówno bankowości, jak i żeglarstwa w tamtym czasie, obie teorie są dość prawdopodobne.

Popularność garnituru w prążki wzrosła, gdy przekroczył on Atlantyk, urzekając amerykańską kulturę w latach 20-tych, 30-tych i 40-tych XX wieku. Stał się nieoficjalnym mundurem ery prohibicji, uwielbianym przez ludzi mody, muzyków jazzowych, a nawet gangsterów takich jak Al Capone. Po dekadzie prohibicji, jego zwolennikami były takie gwiazdy jak Clark Gable i Cary Grant. Garnitur w prążki Clarka Gable'a w "Przeminęło z wiatrem" uważa się nawet za przyczynę wyłonienia się ekstrawaganckiego zoot suit.

Pod koniec lat 80. i na początku lat 90. prążki stały się synonimem stroju biznesowego, podobnie jak "power shoulders" i wyraziste krawaty. Trend ten przeszedł jednak ostrą przemianę wraz ze stylem grunge i punk, obalając tradycyjne garnitury i kamizelki na rzecz antykapitalistycznego programu politycznego.

Dyskrecja i wszechstronność

Mimo ciągle zmieniającego się krajobrazu modowych trendów, prążki pozostają niezmienne. Podczas ich najnowszej fali popularności zyskały przychylność gwiazd takich jak Amal Clooney, Jennifer Lawrence, Oprah, Gigi Hadid i Beyonce. Nie bez powodu - ten subtelny wzór ma całą rzeszę zalet. 

Jedną z najlepszych cech prążków jest ich uniwersalność i łatwość adaptacji. Niezastąpione marynarki biurowe w paski od lat są podstawą garderoby biznesmenów, a sukienki o tym wzorze mogą z łatwością przerodzić się w oszałamiające kreacje wyjściowe. Niezależnie od tego, czy szukasz stroju służbowego, czy seksownego, ten linearny wzór spełni Twoje oczekiwania.

Oprócz wszechstronności, prążkowane ubrania są korzystne ze względu na ich geometrię, a dokładniej pionowe linie, które przedłużają sylwetkę i tworzą iluzję wyższego wzrostu; ale być może najbardziej kuszącym aspektem prążków jest to, jak łatwo można je stylizować od rana do wieczora. Zobaczcie same i zaczerpnijcie inspiracji z ulic w czasie ostatniego miesiąca mody: