Powstanie sequel "Diuny"?

Prace nad filmem Villeneuve'a "Diuna" rozpoczęły się dwa lata temu, jednak z powodu pandemii swoją premierę, zamiast 18 grudnia 2020, miał zaledwie kilka dni temu podczas Festiwalu Filmowego w Wenecji. Emocje po pierwszej prezentacji filmu jeszcze nie opadły, jednak już pojawiły się plany na stworzenie kolejnej części. 

Byłbym bardzo gotowy do bardzo szybkiego startu. 

Zapowiedział Denis Villeneuve i dodał:

Aby szybko przejść do produkcji tej wielkości trzeba zaplanować stworzenie scenografii, kostiumów, więc mówimy tu zaledwie o kilku miesiącach. Ale jeśli otrzymam zielone światło na rozpoczęcie produkcji, będę gotowy nakręcić go w 2022 roku. Chciałbym jak najszybciej przenieść kolejną część historii na ekran.

Villeneuve wcześniej omawiał swoje plany podzielenia pierwszej, kultowej powieści science-fiction Franka Herberta na dwa filmy, a następnie zaadaptowania kontynuacji Herberta z 1969 roku na potencjalny trzeci film. Reżyser przyznał, że Diuna, która już niedługo trafi na ekrany kin, to zaledwie „przystawka”, a jej zadaniem jest pobudzić apetyt widzów. Część druga ma być "daniem głównym":

Jeśli robisz film w dwóch częściach, musisz od razu wiedzieć, co pojawi się w jego kontynuacji. I dlatego jestem bardziej niż gotowy działać szybko!

– zapowiedział reżyser.

"Diuna": fabuła

"Diuna" jest ekranizacją słynnej powieści autorstwa Franka Herberta z 1965 roku. To historia konfliktu dwóch potężnych rodów walczących o kontrolę nad najważniejszą we wszechświecie planetą o nazwie Arrakis (zwaną także Diuną). Powód? Jest ona źródłem substancji wytwarzanej przez gigantyczne zwierzęta - czerwie pustyni. Substancja ta poszerza granice świadomości i umożliwia korzystanie z wyjątkowych umiejętności ludzkiego umysłu. Wykorzystywana jest do przewidywania przyszłości i pozwala na podróże międzygwiezdne. Z rozkazu imperatora Shaddama IV Diuna zostaje oddana w lenno szlachetnemu rodowi Atrydów. Na Arrakis przybywa książę Leto Atryda, lady Jessika oraz ich syn, Paul. Nikczemny ród Harkonnenów nie zamierza jednak oddać tak łatwo planety swoim wrogom. Bo kto włada Diuną, ten włada całym wszechświatem.

W filmie występują Timothée Chalamet, Rebecca Ferguson, Zendaya, Oscar Isaac, Jason Momoa Josh Brolin oraz Stellan Skarsgård.