Jedyny queerowy projekt, jaki macie aktualnie na oku, to western Pedro Almodóvara? Biorąc pod uwagę fenomen Pedro Pascala, odgrywającego centralną postać „Strange Ways of Life”, powszechne zainteresowanie nie powinno dziwić. Mimo to warto uzupełnić harmonogram wypraw do kina o dodatkowy termin. „Nie moglibyśmy być bardziej dumni” – deklarują twórcy „Don’t Rain on Our Parade – PARADA”. Pełnometrażowy film dokumentalny o warszawskiej Paradzie Równości niebawem zadebiutuje na wielkim ekranie. Jako pierwsi obejrzą go widzowie 20. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Premierowy pokaz odbędzie się 17 maja o godzinie 20:30. Bilety są już dostępne na stronie Kinoteki. Dlaczego polecamy wybrać się do PKiN? Oto wszystko, co wiemy o nadchodzącym filmie. 

Powstał film dokumentalny o warszawskiej Paradzie Równości. „Don’t Rain on Our Parade – PARADA” z datą premiery i pierwszym trailerem

Historia Parady Równości w stolicy Polski, wraz z nakładanymi przez miasto zakazami, kontrmanifestacjami i z roku na rok nabierającą rozmachu formą, są gotowym materiałem na film. Nina Krawczak i Misia Joachim postanowili przybliżyć publiczności sylwetki osób, które od początku walczyły o to, aby marsz bez przeszkód docierał do mety.  Autorka zdjęć, Joanna Kakitek, pokazała w kadrze, jak z czasem przyłączyły się do nich dziesiątki tysięcy sympatyków. Razem od ponad 20 lat tworzą kolorowy i głośny tłum na jeden czerwcowy dzień przejmujący place i skwery Warszawy. Tak prezentuje się pierwszy trailer dokumentu:

Najlepsze filmy LGBT. Na liście oscarowe produkcje i mniej znane tytuły >>

W państwie, gdzie wprowadzano „strefy wolne od LGBT”, parada postrzegana jest jako „oddech” dla całej społeczności osób wykluczonych i dyskryminowanych. Artyści stojący za „Don’t Rain on Our Parade – PARADA” zadają sobie pytanie, co motywuje aktywistów do działania. Czy wydarzenie rzeczywiście jest enklawą wolności i równości otwartej dla wszystkich?  Dodatkowo zapewniają, że obraz powstał z poszanowaniem różnorodności. W ekipie znalazły się osoby niedoreprezentowane w przemyśle filmowym – kobiety, osoby transpłciowe oraz nieheteronormatywne.

W programie Millennium Docs Against Gravity znajdziecie również retrospektywę urodzonej w Wietnamie reżyserki Trinh T. Minh-ha, 20 najlepszych filmów wyświetlanych w ciągu 20 lat organizacji festiwalu, a także produkcje poświęcone inwazji Rosji na Ukrainę, zmianom klimatycznym, sile siostrzeństwa czy pracy seksualnej. Święto kina dokumentalnego potrwa w dniach 12-21 maja.