Co może sprzyjać rozpadowi małżeństwa? Czy na podstawie sygnałów, zanim para stanie przed ołtarzem, można oszacować ryzyko rozwodu? Amerykańscy naukowcy wyliczają je z dokładnością co do procenta. Publikujemy zestawienie jako ciekawostkę. Teorie naukowe warto czasem traktować z przymrużeniem oka ;)

1. Panna młoda ma wątpliwości
Według Journal of Family Psychology, jeśli panna młoda ma wątpliwości przed ślubem, ryzyko przyszłego rozwodu wzrasta... dwukrotnie.

2. Ślub w młodym wieku albo po 32. roku życia
Powszechnie wiadomo, że z decyzją o ślubie nie ma co się śpieszyć. Psychoterapeutka Rachel Sussman przyzanła, że często widzi pary, które w wieku 40 lat nagle zaczynają żałować, że nie spróbowały być z innymi osobami niż ich małżonek/małżonka.

Najnowsze badania pokazują jednak, że z kolei po trzydziestce, ryzyko rozwodu wzrasta o 5% z każdym kolejnym rokiem. Wynikać to może z coraz większego przyzwyczajenia do niezależności.

3. W rodzinie są dwie córki
Jeśli macie dwie córki ryzyko rozwodu wzrasta o... 43%. Jeśli jedną - nadal macie 5% więcej szansy na rozstanie, niż pary bez dziewczynek. Przynajmniej tak uważa Kristin Mammen z Columbia University. Rodzice z dwójką synów muszą się zmierzyć z 37% możliwości rozpadu związku. Dzieje się tak ponieważ, ojcowie angażują się w rodzinę bardziej, jeśli macie syna - uważa Stephanie Coontz, autorka książki "Marriage, A History: From Obedience to Intimacy, or How Love Conquered Marriage".

4. Twoi rodzice się rozwiedli
Jeśli twoi rodzice się rozwiedli, to istnieje 40% szans, że zrobisz tak samo. Jeśli ponownie stanęli na ślubnym kobiercu - ryzyko rozstania z twoim mężem/żoną wzrasta do... 91%.

5. Wasze dziecko ma ADHD
Pary z pociechą, która cierpi na ADHD rozwodzą się częściej. Zanim dziecko skończy 8 lat, ryzyko rozstania wynosi 23%.

 

 

 

6. Kredyt
Podobno pieniądze szczęścia nie dają - czyżby?! Ryzyko wzrasta wśród ubogich par, a jeszcze bardziej w małżeństwach, w których przynajmniej jedna osoba jest zadłużona - nawet o 45%.

Rozstanie jest też bardziej prawdopodobne, jeśli jeden z partnerów zarabia duże pieniądze, a druga... je wydaje.

7. Masz skrzywioną minę na fotografiach z dzieciństwa
Psycholodzy oglądając zdjęcia ludzi z dzieciństwa, a później badając ich stan cywilny, stwierdzili, że istnieje między nimi związek. Osoby, które na rodzinnych fotografiach są naburmuszone, rozwodzą się pięć razy częściej, niż te, które się na nich uśmiechają.

8. Jedna osoba w związku pali
Sussman uważa, że jeśli jedna osoba pali, a druga nie to ryzyko rozwodu wynosi 75% - 91%. Powód? Inne wartości i styl życia.

9. Wasze dziecko urodziło się wcześniej niż 8 miesięcy po ślubie
Ślub z powodu dziecka? O 24% większa szansa na rozwód.

10. Mieszkaliście razem przed ślubem
Chociaż wydaje się, że mieszkanie razem zanim powie się "tak" zmniejsza procent rozwodów, to nie do końca tak jest. Badania wykazują, że pary, które zdecydowały się na ślub po wspólnym życiu, rozwodzą się o 12% częściej.

11. Ktoś pracuje jako pielęgniarka/pielęgniarz
Tak, wyższe prawdopodobieństwo rozwodu zależy w dużej mierze od zawodu, jaki wykonujecie. Według Journal of Police and Criminal Psychology 43% szans na rozwód mają tancerze i choreografowie, barmani - 38%, jeśli ktoś z was pracuje jako pielęgniarka/pielęgniarz/psycholog/lekarz ryzyko rozstania wynosi 29%.