Może i wyjazdy we dwoje są romantyczne, ale to właśnie urlopy w gronie przyjaciół należą do tych legendarnych. Wspólne zwiedzanie, imprezy, czy przygody - te wydarzenia wspominamy jeszcze przez kolejne lata. Zdajemy sobie sprawę, że z biegiem lat coraz trudniej zorganizować wspólny wypoczynek (praca, rodzina, brak odpowiedniej ilości gotówki itd.), ale okazuje się, że taki "trip" powinien znajdować się wysoko na liście naszych priorytetów. Co ciekawe, tę sprawę postanowili zbadać naukowcy. Z analizy wynika, że wakacje np. z przyjaciółką (przyjacielem lub kilkoma bliskimi osobami) wpływa dobroczynnie na naszą psychikę i organizm.

Powinnaś jeździć na wakacje z przyjaciółmi. Tak uważają naukowcy

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez (@bellahadid) Mar 17, 2018 o 1:32 PDT

A dokładnie twierdzi tak dr William Chopik z Michigan State University. Psycholog w 2017 roku opublikował pracę badawczą w magazynie Personal Relationships, w której ujawnił, że istnieje związek pomiędzy bliskimi relacjami a zdrowiem i kiedy te korzyści są najbardziej widoczne (w wieku dorosłym, a może starszym, gdy bardziej dbamy o zdrowie). Chopik zbadał w tym temacie ponad 270 tys. osób dorosłych. Naukowiec odkrył, że to właśnie nasze przyjaźnie mają największy wpływ na zdrowie i szczęście. Dlaczego? Inne relacje często są związane z pewną presją, co więcej, z biegiem lat ich dynamika się zmienia. Za to przyjaźń (przeważnie) jest rzeczą stałą. 

"Przyjaźnie są bardzo ważne dla ludzi, także ze względu na odczuwanie szczęścia", poza tym, wsparcie naszych najbliższych koleżanek i kolegów może pomóc w walce z lękami czy depresją. Dr Chopik przyznaje, że nasze przyjaźnie często znacznie się różnią od naszej relacji z rodziną czy partnerem. To właśnie z przyjaciółmi dzielimy się sprawami, o których nie wie właśnie rodzic, brat/siostra, czy partner życiowy. "To relacje z wyboru, decydujemy się spędzać czas razem bo po prostu lubimy to towarzystwo" i czujemy się bezpiecznie. Dr Chopik podaje też, że najlepsze są relacje typu IRL ("in real life"), czyli nie tylko internetowe. "Można wtedy spojrzeć sobie w oczy, odczytać mowę ciała. Obie osoby reagują emocjonalnie", a to jak przekonuje psycholog jest bardzo ważne dla psychiki. Moment, kiedy możemy się podzielić emocjami, czy po prostu wyżalić "oczyszcza" nas. Wspólny wyjazd jest też elementem ucieczki - od pracy i innych obowiązków, czy problemów. Dodatkowo, to relacje międzyludzkie z przyjaciółmi mają największy wpływ na zdrowie w późniejszych latach. "Spędzamy wtedy czas na rzeczach, które sprawiają, że jesteśmy szczęśliwi, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że czas jest ograniczony. Z wiekiem zdajemy sobie sprawę, że życie jest krótkie i powinniśmy spędzać je właśnie na tym, co nas uszczęśliwia."

Inne badania, przeprowadzone w 2019 roku na Harvardzie również podają tę tezę. Wakacje z przyjaciółmi wpływają korzystnie na nasze zdrowie. "Relacje społeczne tego typu nie tylko dają nam przyjemność, ale także wpływają długoterminowo na zdrowie. Podobnie jak sen lub dobra dieta".

To co? Kiedy wybieracie się na wspólne wakacje?