Ekadashi i post

Post w Ekadashi jest zdecydowanie czymś więcej niż tylko abstynencją od jedzenia. To okres głębokiego skupienia, kontemplacji i odnowy duchowej. W trakcie Ekadashi, praktykujący podejmują świadome decyzje o swojej diecie, wybierając jedną z czterech form postu: Jalahar, Ksheerbhoji, Phalahari, Naktabhoji.

Jalahar to post, w którym spożywa się tylko wodę. Jest to najbardziej rygorystyczna forma postu i jest często praktykowana podczas Nirjala Ekadashi, choć wierni mogą postanowić przestrzegać jej w każdym dniu Ekadashi.

Ksheerbhoji to post, w którym dozwolone jest spożywanie produktów mlecznych. Mleko i produkty mleczne są ważnym źródłem białka i kalcium, co czyni tę formę postu łatwiejszą do utrzymania dla niektórych osób.

Phalahari jest postem na bazie owoców. Taka dieta składa się z wysokiej klasy owoców, takich jak mango, winogrona, banany, migdały i pistacje. Nie zaleca się jedzenia warzyw liściastych.

Naktabhoji to post, podczas którego spożywa się tylko jeden posiłek dziennie tuż przed zachodem słońca. Posiłek ten nie powinien zawierać różnego rodzaju zbóż i roślin strączkowych, włączając fasolę, pszenicę, ryż i rośliny strączkowe.

Każda forma postu ma swoje unikalne zalety i może być dostosowana do indywidualnych potrzeb i stylu życia. Klucz do skutecznego postu Ekadashi leży w zrozumieniu swojego ciała i wyborze formy postu, która najbardziej odpowiada twoim potrzebom. Niezależnie od wybranej formy, obowiązuje zasada, że powinno się spożywać żywność, która jest czysta, świeża i przygotowana z miłością i szacunkiem.

Korzyści zdrowotne z Ekadashi

Ekadashi, mimo swojego duchowego charakteru, ma również konkretną korzyść dla zdrowia fizycznego. Jego praktyka przynosi szereg korzyści zdrowotnych, zwłaszcza jeśli chodzi o trawienie i detoks. Post na jeden dzień daje naszemu układowi pokarmowemu szansę na odpoczynek i odnowę, co pozwala na usunięcie nagromadzonych toksyn i poprawę ogólnej funkcji trawiennych. Przerwa od ciągłego trawienia przekąsek i posiłków może pomóc w poprawie wchłaniania składników odżywczych, zmniejszeniu wzdęć i poprawie regularności wypróżnień.

Na poziomie naukowym, badania potwierdziły, że regularny post może przynieść korzyści takie jak spadek ciśnienia krwi, poprawa profilu lipidowego i insulinooporności oraz poprawa zdolności organizmu do radzenia sobie ze stresem na poziomie komórkowym.

Post Ekadashi, poprzez świadome ograniczenie spożycia pokarmu, może również prowadzić do zdrowszych nawyków żywieniowych. Przerwa od ciężkich, przetworzonych pokarmów może pomóc w odsunięciu od niezdrowych nawyków i skłonić do wyboru bardziej naturalnych, pełnowartościowych produktów spożywczych. Ponadto, post podczas Ekadashi może służyć jako czas na głębszą refleksję na temat naszego stosunku do jedzenia, zachęcając do bardziej świadomego podejścia do żywienia.

Ekadashi dla nowoczesnej kobiety

Ekadashi, mimo że jest starożytnym zwyczajem, ma wiele do zaoferowania kobietom we współczesnym świecie. Niezależnie od tego, czy jesteś zaganianą pracującą kobietą, zajętą matką, czy studentka poszukująca równowagi, Ekadashi może stać się cennym narzędziem umożliwiającym odnalezienie równowagi między ciałem, umysłem i duchem. Wiemy, jak ciężko jest znaleźć czas na zdrowe odżywianie i duchowy rozwój w szybkim tempie współczesnego życia. Jednak Ekadashi, z jego naturalnym rytmem i prostymi zasadami, może służyć jako przypomnienie o potrzebie dbania o siebie, zarówno na poziomie fizycznym, jak i duchowym. Praktyka ta może też pomóc w nawiązaniu głębszego związku z naszym ciałem, pozwalając nam lepiej rozpoznawać jego sygnały i potrzeby. Co więcej, Ekadashi pomaga rozwijać poczucie samodyscypliny, które są niezbędne do osiągnięcia celów zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Czy Ekadashi jest możliwe w pośpiechu codziennego życia? Odpowiedź brzmi: tak! Wszystko, czego potrzebujesz, to determinacja, świadomość i gotowość do wprowadzenia drobnych zmian w swoim codziennym życiu.

Praktyczne inspiracje i przepisy

Post Ekadashi nie oznacza monotonii w jadłospisie. Istnieje wiele smacznych, zdrowych i ekscytujących przepisów, które możesz przygotować na Ekadashi, dostosowując je do wybranej formy postu. Poniżej przedstawiamy kilka inspirujących przepisów, które możesz wypróbować.

Pudla z amarantusem i batatami: Amarantus jest doskonałym źródłem białka i jest dozwolony podczas Ekadashi. Na patelni podgrzewamy łyżkę ghee, dodajemy wodę, amarantus i posiekane bataty. Gotujemy do momentu, aż bataty staną się miękkie. Dodajemy sól do smaku i gotowe! To proste, pożywne i smaczne danie.

Zupa z dyni: Dynia jest doskonałym źródłem witamin A, C i E oraz potasu. Na patelni podgrzewamy łyżkę ghee, dodajemy posiekaną dynię i pokrojony na drobno imbir. Smażymy, aż dynia stanie się miękka, następnie dodajemy 2 szklanki wody i gotujemy na wolnym ogniu przez około 15 minut. Na koniec dodajemy sól do smaku i blendujemy na gładką zupę.

Mleko migdałowe: Mleko migdałowe to doskonała alternatywa dla tradycyjnego mleka. Wystarczy namoczyć 1 szklankę migdałów w wodzie przez noc, a następnie zmiksować w blenderze z 2 szklankami wody. Przecedzamy przez sitko i mamy domowe mleko migdałowe, które możemy pić na śniadanie lub jako przekąskę w ciągu dnia.

Tajemnicą sukcesu podczas postu Ekadashi jest słuchanie swojego ciała i dostosowanie diety do swoich indywidualnych potrzeb. Niezależnie od tego, jakie przepisy wybierzesz, ważne jest, abyś poświęciła czas na przygotowanie posiłków z miłością i szacunkiem oraz cieszyła się nimi w spokoju i skupieniu.

Kalendarium nadchodzących Ekadashi dla Polski

Jeśli chcesz spróbować praktyki Ekadashi, możesz to zrobić każdego jedenastego dnia każdego cyklu księżycowego. Pamiętaj, że ważne jest, aby dostosować tę praktykę do swoich indywidualnych potrzeb i stylu życia. Ekadashi to nie tylko forma diety, ale także sposób na głębsze połączenie z twoim ciałem i duchem. Poniżej prezentujemy kalendarium nadchodzących Ekadashi dla Polski.

  • 23 listopada, czwartek: Devutthana Ekadashi, Guruvayur Ekadashi
  • 8 grudnia, piątek: Utpanna Ekadashi
  • 22 grudnia, piątek: Mokshada Ekadashi, Vaikuntha Ekadashi

Ekadashi to praktyka, która może wnieść do twojego życia wiele korzyści, zarówno na poziomie fizycznym, jak i duchowym. Jedenasty dzień cyklu księżycowego, kiedy przychodzi czas na praktykę Ekadashi, to pierwsza kwadra. W astrologii, pierwsza kwadra jest momentem, kiedy Księżyc jest na połowie drogi między nowiem a pełnią. To czas, kiedy energie z nowiu zaczynają się manifestować i intensyfikować, a my otrzymujemy energię do działania i podejmowania wyzwań. To idealny moment, aby się oczyścić i połączyć ze swoim ciałem, ponieważ będzie to znacząco wpływać na naszą motywację i poczucie sprawczości. Warto więc poświęcić jeden dzień w miesiącu na praktykę Ekadashi i zadbać o swoje zdrowie fizyczne, emocjonalne i duchowe. Dzięki temu możemy osiągnąć harmonię w naszym codziennym życiu, a także rozwinąć poczucie samodyscypliny, które jest niezbędne w dzisiejszym szybkim tempie życia.