Portugalia - położona na peryferiach Europy, nie była do tej pory mocno narażona na komercyjne wpływy konsumentów z całego świata. To tutaj można znaleźć wiele, małych rodzinnych winnic. Wina portugalskie bardzo powoli zdobywają popularność w Polsce. A szkoda, bo kraj ten, tuż po Francji i Włoszech, słynie z największej rozmaitości szczepów i upraw winiarskich.

Portugalia oferuje dziesiątki bardzo różnorodnych gatunków, które nie są uprawiane nawet w Hiszpanii. Niektóre z nich mają swój początek w średniowieczu! Chociażby Vinho Verde (Zielone Wino), które swoją nazwę zawdzięcza nie kolorowi, ale młodości i świeżości. Zdecydowanie wina portugalskie mają swój niepowtarzalny charakter i styl.

Jednym z ciekawszych regionów winiarskich w Portugalii jest Beira Interior. Często nazywany jest granitowym sercem kraju. Tutaj znajdują się najwyższe góry, Serra da Estrea. To jeden z najpiękniejszych zakątków, z wysokimi szczytami gór i wioskami, w których znajdują się arcyciekawe turystycznie historyczne osady. Region słynie też z hodowli owiec i kóz, a także z produkcji najstarszego portugalskiego sera, znanego na całym świecie jako Serra de Estrella. Ten miękki lub pół-miękki ser jest lekko pikantny, a ze względu na swoje walory smakowe został uznany za jeden z 7 cudów gastronomii w Portugalii. Region żył do tej pory w pewnej izolacji, dlatego ma bardzo swojski i wiejski charakter, ale nie jest przez to zacofany. To górzysty i pagórkowaty teren, praktycznie bez większych miast, a powietrze jest tutaj bardzo czyste.

Takie warunki sprzyjają produkcji doskonałego, niepowtarzalnego wina. Bardzo ciekawym, mało znanym w Polsce szczepem jest Siria, która powstaje w sercu regionu Beira Interior. Mocą białych win z tego szczepu jest ich cytrusowy i pełen smak, z aromatyczną końcówką.

Kolejna ciekawa odmiana winorośli pochodząca z Portugalii to Touriga Nacional, uznawana za jedną z najszlachetniejszych odmian. Touriga to odpowiedź Portugalii na francuski Cabernet Sauvignon. Obie odmiany cechują wyraziste aromaty ciemnych owoców, często z nutami przypraw i skóry. Touriga, tak jak i Cabernet Sauvignon, ma wyrazisty smak i zdecydowane garbniki, a przede wszystkim wykazuje duży potencjał starzenia.

Godny polecenia jest także, szczep Arinto, który najwyższy poziom jakości osiąga na terenach wewnątrz kraju. Białe wina z tej odmiany winogron charakteryzują się słomkowym kolorem, cytrusowymi i owocowymi aromatami oraz świeżym i przyjemnym smakiem.

Pamiętajmy, że najważniejsze to „zrozumieć, że idealny świat jest podróżą, nie miejscem”. Podróżą w poszukiwaniu doznań, smaków i ludzi.