Polskie seriale z lat 90.: Miodowe lata

Uwielbiany przez polskich widzów serial, będący pewnego rodzaju polskim odpowiednikiem “Przyjaciół”, w najlepszych momentach oglądalności śledziło nawet 11 mln widzów. Perypetie warszawskiego tramwajarza Karola Krawczyka i kanalarza Tadeusza Norka oraz ich żon i znajomych mieszkających w kamienicy przy ulicy Wolskiej 33, skradły serca widowni i bawiły do łez. 

Serial “Miodowe lata” emitowano w telewizji Polsat w latach 1998 - 2003. Kontynuacja produkcji nastąpiła jesienią 2004 roku, jednak już w nieco zmienionej konwencji. “Całkiem nowe lata miodowe” nie odniosły już tak zawrotnego sukcesu, jak ich pierwowzór, dlatego też zrealizowano zaledwie 17. odcinków serialu. 

Polskie seriale z lat 90.: Rodzina zastępcza

W latach 90. nie było bardziej barwnej rodziny w polskiej telewizji, niż “Rodzina Zastępcza”. Niezwykle empatyczne i ciepłe małżeństwo państwa Kwiatkowskich oraz przygarnięte przez nich dzieci zaskarbiły sobie ogromną sympatię telewidzów, którzy oglądali ich codzienne życie przez całe osiemnaście sezonów. 

To właśnie ten serial lat 90. stał się trampoliną do rozpoznawalności dla Aleksandry Szwed, czy Moniki Mrozowskiej. Widzowie szczególną sympatią darzyli również charakterystyczne postaci drugoplanowe. Słowne potyczki Alutki i Jędruli, czy niezdarność policjanta będącego przyjacielem rodziny zapadły im w pamięci na lata.

Polskie seriale z lat 90.: Tajemnica Sagali

Przed wieloma wiekami, kiedy Ziemia była rajem, a zamieszkujące ją istoty mogły mieć wszystko, korzystały z magicznych mocy kamienia Sagala. Ten tajemniczy kamień, który przybył z kosmosu, po czasie rozpadł się jednak na drobne części, gdy to ludzie obudzili w nim siły zła. W jego posiadanie pragnął wejść Kuba Zawilski - młody iluzjonista, któremu Sagala mogła pomóc w rozwoju magicznych umiejętności. Chłopiec nie wiedział jednak, jakie kłopoty może sprowadzić na niego kosmiczny kamień.

Hipnotyzująca produkcja “Tajemnica Sagali” gromadziła w latach 90. przed telewizorami tysiące dzieci oraz nastolatków. Przygody chłopca wkraczającego w świat magii były emitowane od roku 1997 i zostały zrealizowane w koprodukcji polsko-niemieckiej.

Polskie seriale z lat 90.: 13 posterunek

Niezdarni policjanci posterunku o numerze 13. zawsze starali się wyjść z kłopotów obronną ręką. A w tej małej komendzie problemów nie brakowało. Komediowego charakteru serialowi nadawali posterunkowy Cezary, potajemnie podkochująca się w nim rozważna policjantka Kasia, starsza policjantka Zofia flirtująca z komendantem oraz dobrze zbudowany Arnie, który za wzór stawia sobie postać Arnolda Schwarzeneggera. 

Emitowany pod koniec lat 90. polski serial “13. posterunek” podbił serca widzów dzięki gwiazdorskiej obsadzie (Marek Perepeczko, Cezary Pazura, Aleksandra Woźniak), zabawnym dialogom i niekonwencjonalnej fabule. Każdy z odcinków został zbudowany wokół odrębnego pomysłu, co pozwoliło twórcom zaprosić do projektu wielu gości specjalnych, w tym Bogusława Lindę, Małgorzatę Foremnik, czy Artura Żmijewskiego.

Polskie seriale z lat 90.: Czterdziestolatek. 20 lat później

Kontynuacja kultowego “Czterdziestolatka” w reżyserii Jerzego Gruzy była równie zabawna, co oryginał. Dalszy ciąg perypetii wychowanego w socjalizmie inżyniera Karwowskiego, który zakłada własną firmę budowlaną i wplątuje się w politykę, starając się jednocześnie odnaleźć w erze polskiego kapitalizmu, ucieszył tysiące widzów. 

Początkowo planowano realizację zaledwie siedmiu odcinków oryginalnej produkcji z lat 70., jednak serial zdobył tak dużą popularność, że liczbę nie tylko potrojono, ale dwie dekady później zdecydowano się też nakręcić jego kontynuację.

“Czterdziestolatek” z lat 70. i jego kontynuacja z lat 90. stały się wielkim hitem i otworzyły wiele drzwi grającym w nich aktorom, jednak również stały się dla nich pewnego rodzaju przekleństwem. Wcielający się w tytułową rolę Andrzej Kopiczyński w wielu wywiadach podkreślał, że żałuje, iż mimo posiadania na swoim koncie wielu różnorodnych ról teatralnych, całe życie kojarzony jest głównie z rolą Karwowskiego. 

Seriale z Lindą – sprawdź TOP7 serialowych produkcji, w których zagrał Bogusław Linda >>

Polskie seriale z lat 90.: Ekstradycja

Komisarz Halski zajmuje się śledzeniem działań polskiego świata przestępczości, który wypełniony jest gangsterskimi walkami o wpływy narkotykowe i władzę w poszczególnych dzielnicach stolicy. W wyniku mafijnych porachunków zostaje on wplątany w zabójstwo kobiety, a zebrane dowody jednoznacznie wskazują jego winę. Chociaż znajomi funkcjonariusze wierzą w jego niewinność, komisarz musi dowieść przed wymiarem sprawiedliwości, że stał się ofiarą skomplikowanego spisku. 

Inteligencja, upór i umiejętność chłodnej oceny sytuacji, to cechy, które wyróżniały głównego bohatera “Ekstradycji”, w którego wcielał się Marek Kondrat. Serial był określany jako jedna z lepszych polskich produkcji sensacyjnych lat 90.

Polskie seriale z lat 90.: Tygrysy Europy

Reżyser “Tygrysów Europy” Jerzy Gruza (twórca hitowego “Czterdziestolatka” i “Wojny domowej”) w niezwykle trafny sposób ukazał kulisy ówczesnej polskiej elity, sportretował jej snobizm, kompleksy, a nawet śmieszność. Serial to satyra weryfikująca mity polskiego kapitalizmu i obnażenie typowych “bogatych krętaczy”. Nazwa produkcji wzięła się od miana, którym międzynarodowe media określały naszych rodzimych oszustów i kombinatorów, którzy na przekrętach dorobili się niemałych fortun, często również przez działanie na szkodę innych. Produkcja w bezkompromisowy sposób obnażała ich prymitywizm i ubóstwo intelektualne.

“Tygrysy Europy” cieszyły się ogromną popularnością wśród widzów w latach 90., a w 2033 roku do telewizji trafiła druga część hitowej produkcji.