Polski vintage: Kraków jednym z najlepszych miast do zakupów z drugiego obiegu na świecie

Zastanawialiście się kiedyś, jakie są najlepsze miasta na świecie do zakupów z drugiej ręki?. Badacze Jewellerybox, twórcy raportu "The 2022 thrifting report", wzięli na warsztat to zagadnienie i zbadali miasta na całym świecie pod kątem sklepów vintage, lumpeksów oraz ogólnej kultury drugiego obiegu. "Oszczędne zakupy zyskały na popularności w ostatnich latach, przyciągając bardziej świadomych ekologicznie kupujących, którzy chcą zmniejszyć swój ślad węglowy poprzez unikanie szybkiej mody i znalezienie niesamowitych okazji. Wielu kupujących udało się do sklepów charytatywnych i na pchle targi, aby kupić idealny nowy dodatek do swojej garderoby, znajdując wszystko, od jedynych w swoim rodzaju elementów vintage po biżuterię z recyklingu. Ale które miasto można najlepiej ukoronować za znalezienie tych ukrytych klejnotów?" czytamy ich stronie internetowej. 

"Moda vintage" - książka o kupowaniu w second handach pomoże zbudować Wam szafę na wiosnę 2022. To must have czytelniczy tego roku>>

Metodologia badań opierała się na analizie liczby sklepów vintage, second handów, charity shopów i pchlich targów w poszczególnych miastach oraz sprawdzono, ile jest takich miejsc na 100 000 osób. Wzięto pod uwagę też ceny dostępnej tam odzieży - ogólnie i pod kątem różnych elementów garderoby, między innymi dżinsów, sukienek, butów. To pozwoliło stworzyć listę miast, które są najbardziej przyjazne pod katem drugiego obiegu. 

Na ogólnej liście najlepszych miejsc do thrift shoppingu znalazły się, w kolejności: Las Vegas, Dallas, Milton Keynes, Tuscon, Seattle, San Francisco, Liverpool, Portland (Oregon), Cardiff, Columbus. W dalszej części raportu wyszczególniono też inne rankingi, na przykład biorąc pod uwagę najllepsze miejsca na świecie jeśli chodzi o vintage shopy i second handy na 100 000 osób. Tutaj w pierwszej trójce znalazły się Las Vegas, Kraków i Portland (Oregon). "Drugie miejsce pod tym względem zajmuje południowopolskie miasto, z dobrze prosperującą sceną sklepów z używanymi rzeczami i vintage. Te sklepy z używaną odzieżą, pełne ukrytych klejnotów, są szczególnie popularne, ponieważ ich starannie dobrany asortyment sprawia, że ​​bardzo łatwo można znaleźć rzadkie ubrania vintage lub markowe w naprawdę niskich cenach" uzasadniają ten wybór twórcy  "The 2022 thrifting report".

3 rzeczy, które warto kupić w second handzie, jeśli właśnie rozpoczynasz swoją przygodę z vintage>>

Cały raport można przeczytać na stronie Jewellerybox.