Kiedy zaś w listopadzie 2020 roku Alber Elbaz z dumą ogłaszał narodziny AZ Factory, o nowym rozdziale swojej kariery mówił tak: „Naszą misją nie jest rewolucja. Nie przepadam za całkowitymi przewrotami. Po prostu chcę projektować piękno.”. 

Dominika Nowak zaś, po dekadzie pracy dla światowych gigantów mody we Francji i we Włoszech, wróciła do Polski, aby stworzyć markę Vanda Novak. Od 2018 roku projektuje chodzące dzieła sztuki na swoich własnych zasadach. Równolegle zawsze podziwiała twórczość Albera, uważając jego pomysły za kwintesencję paryskiego szyku.

Teraz, choć już bez fizycznej obecności Elbaza, który po zachorowaniu na COVID-19 odszedł w 2021 roku, ich drogi w końcu się przecięły.

Do udziału w wyjątkowym projekcie, jako reprezentację brandów z centralnej Europy, Dominikę zaproszono latem. Połączenie tych dwóch sił kreatywnych zaowocowało współpracą, o której dziś aż huczy na redakcyjnych korytarzach. 

Ze wszystkich projektów Dominiki, AZ Factory wybrało kilka ulubionych i dało im zaistnieć na wybiegu podczas Paris Fashion Week. To pierwszy raz w historii marki, kiedy pokaz zdecydowano się wzbogacić gotowymi modelami butów innego brandu. Polka, wraz z następcami Albera - Peterem i Normanem - pracowali nad dopasowaniem butów do looków, które zostały zaprezentowane w Paryżu podczas pokazu 2 października.

„To nie tylko wyjątkowa okazja do eksponowania kreatywności Vandy Novak, ale także szansa na wprowadzenie do świata mody wariacji istniejących już sylwetek. Tkaniny z najnowszej kolekcji AZ Factory zastąpiły tradycyjną skórę, dając kultowym modelom takim jak Luna, Marylin czy Ally zupełnie nowe oblicze. To połączenie kreatywności, pasji i wyjątkowej wizji, które gwarantuje świeże tchnienie.” tłumaczy Dominika, puentując: „Przetransformowanie tradycyjnych modeli butów w kolorowe ptaki i barwne motyle było owocem wspólnej pasji do sztuki i mody.” 

Zdjęcia z debiutującymi na wybiegu interpretacjami butów Vanda Novak w rolach głównych znajdziecie poniżej.