Chodzi o ranking ILGA ( Międzynarodowe Stowarzyszenie Lesbijek i Gejów, Biseksualistów i Transseksualistów), który mierzy poziom równouprawnienia osób LGBT w Europie.

Zajmując ostatnie miejsce wśród krajów UE w rankingu ILGA Europe Polska władza oblała test z równouprawnienia. Nadzieją na zmianę tej fatalnej sytuacji są Polki i Polacy i siła ich sprzeciwu  – komentuje dyrektor stowarzyszenia Kampania Przeciw Homofobii, Slava Melnyk.  

Ranking bazuje na analizie krajowego prawodawstwa oraz praktyki stosowania prawa w sześciu kategoriach: 1. równość i zakaz dyskryminacji, 2. rodzina, 3. wolność zgromadzeń, zrzeszania i ekspresji, 4. przestępstwa z nienawiści i mowa nienawiści, 5. uzgadnianie płci i integralność cielesna, 6. prawo do azylu. Do tak złego wyniku Polski przyczyniły się m.in. zakazy marszów równości przez lokalne władze oraz "strefy wolne of LGBT", czyli obszary objęte uchwałą organu samorządu terytorialnego deklarującą, że jest to teren wolny od tzw. „ideologii LGBT”. Na stronie organizacji Kampania przeciw Homofobii, czytamy, że ILGA Europe odjęła też Polsce punkty z uwagi na panującą w kraju sytuację zagrożenia dla bezpieczeństwa aktywistek i aktywistów działających na rzecz społeczności LGBT. Przykłady? KPH wymienia: wniesienie pozwów przeciwko autorom Atlasu Nienawiści monitorującego proces wdrażania w samorządach tzw. uchwał anty-LGBT i Samorządowej Karty Praw Rodzin, emisję demonizującego osoby LGBT programu Inwazja w telewizji publicznej, nasłanie przez TVP na stowarzyszenie Kampania Przeciw Homofobii kobiety, która miała szpiegować organizację, zatrzymanie Elżbiety Podleśnej w związku z naklejkami z wizerunkiem Tęczowej Maryi oraz spisywanie uczestników marszów równości niosących flagę z tęczowym orłem.

Przez ostatni rok polska władza systematycznie przesuwała granice majstrując w systemie prawnym. To uderzyło  w pierwszej kolejności w grupy mniejszościowe, ale skutki demontażu prawa odczujemy wszyscy niezależnie od orientacji seksualnej czy tożsamości płciowej – dodaje dyrektor KPH, Slava Melnyk

Liderem w rankingu równouprawnienia osób LGBT w Europie po raz czwarty została katolicka Malta. Na podium znalazła się też Belgia i Luksemburg.