Jak stosować pokrzywę na włosy? Istnieje kilka różnych sposobów. Można przygotowywać domowe wcierki czy płukanki, ale rezultaty przynosi także picie naparów, soku czy nalewek z pokrzywy.

Jak pokrzywa działa na włosy?

W składzie pokrzywy znajduje się:

  • magnez
  • wapń
  • potas
  • witaminy A, B3, C
  • kwas glicerolowy
  • kwas glikolowy
  • kwas pantotenowy
  • fitosterole

Za sprawą tych i wielu innych składników mineralnych, witamin i kwasów, pokrzywa świetnie wpływa na włosy – ale nie tylko. „Skutkiem ubocznym” regularnego picia naparów z pokrzywy może stać się promienna cera i wzmocnione paznokcie.

Efekty stosowania pokrzywy:

  • przyspieszony porost włosów
  • wzmocnione łuski włosa
  • zahamowane wypadanie
  • wyregulowana praca gruczołów łojowych
  • odbudowana ochrona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (mróz, wiatr)
  • poprawa kondycji włosów od cebulek aż po końce

Jak widać, działanie pokrzywy jest wyjątkowo rozległe. Aby jednak dodatkowo je wzmocnić, można uzupełnić kurację innymi ziołami.

Skrzyp i pokrzywa na włosy działają świetnie – doskonale się uzupełniają, co daje kompleksowe rezultaty. Nie ma znaczenia, czy masz włosy średnioporowate, kręcone czy szybko przetłuszczające się – efekty powinny być widoczne u każdego, kto regularnie stosuje kurację ziołową.

Przeciwwskazania

Pokrzywa, tak jak i wiele innych ziół, charakteryzuje się bogatym składem i szerokim zastosowaniem. Jednocześnie jednak może okazać się alergizująca – dlatego warto przeprowadzić próbę uczuleniową, zanim zaczniesz stosować płukanki czy wcierki.

Przeciwwskazaniem do regularnego spożywania pokrzywy są:

  • choroby cukrzycowe
  • choroby narządów rodnych
  • choroby nerek
  • ciąża

Pamiętaj, żeby obserwować swój organizm – pokrzywa może negatywnie działać na żołądek czy zaburzać działanie niektórych leków. Jeśli masz wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem.

Co istotne, stosowanie pokrzywy nie powinno trwać dłużej niż 3 miesiące – zaleca się wznowienie kuracji po miesiącu przerwy.

Płukanka z pokrzywy

Płukanie włosów pokrzywą przede wszystkim pomoże zahamować ich wypadanie i zmniejszyć przetłuszczanie się. Jeśli jednak zależy ci na mocniejszych działaniu, zdecyduj się na wcierkę, która ma bardziej skoncentrowaną formułę i mocniejsze działanie.

Jak przygotować płukankę?

  1. Zalej litrem gorącej wody około 4 gałązki pokrzywy – jeśli nie masz świeżych ziół, użyj suszu.
  2. Odczekaj, aż wywar się zaparzy. Po 10-15 minutach przykryj naczynie.
  3. Odcedź i wystudź napar zanim przejdziesz do płukania.
  4. Umyte włosy przepłucz w przygotowanym roztworze.
  5. Nie musisz spłukiwać pokrzywy z włosów – pozwól im wyschnąć tak, jak zawsze.

Bez obaw możesz stosować świeżą pokrzywę na włosy – po zalaniu gorącą wodą liście przestają parzyć.

Oprócz pielęgnacyjnych rezultatów, możesz spodziewać się, że pokrzywa delikatnie przyciemni włosy. Właściwości przyciemniające pokrzywy przydadzą się, jeśli chcesz wzmocnić kolor po farbowaniu.

Wcierka z pokrzywy

Wskazuje się, że pokrzywa nie tylko poprawia mikrokrążenie i stymuluje porost włosów, ale i ogranicza przetłuszczanie włosów i wspiera w leczeniu chorób skóry głowy, takich jak łupież.

Jak przygotować wcierkę?

  1. Jedną łyżeczkę liści pokrzywy (świeżych, posiekanych lub osuszonych) zalej odrobiną wody.
  2. Wlej do garnuszka i podgrzewaj na małym ogniu przez 15-20 minut.
  3. Przecedź wywar.
  4. Poczekaj, aż się wystudzi.

Następnie możesz przejść do wcierania pokrzywy w skórę głowy. Zazwyczaj poleca się nakładanie wcierki na suchą skórę głowy. Nakładaj na dłonie niewielkie ilości wcierki i wykonuj masaż – on także pobudzi cebulki. Po upływie 40-50 minut możesz spłukać wcierkę z głowy.

Napar z pokrzywy na włosy

Picie pokrzywy, czyli jeden z najprostszych, a jednocześnie najbardziej skutecznych sposobów na poprawę kondycji włosów.

Jak zrobić napar z pokrzywy? Wystarczy zalać gorącą wodą gotową saszetkę z pokrzywą, susz lub świeże, sparzone i posiekane liście. Po zalaniu odczekaj około 10 min.

Wiele osób wzbrania się przed piciem ziół czy stosowaniem innych domowych sposobów pielęgnacyjnych, uważając, że nie mają prawa zadziałać, a jedynie sprawdzone, drogeryjne kosmetyki mogą wpłynąć na wygląd naszej skóry czy włosów. Jednak, eksperci uważają inaczej:

„Pokrzywa, której napar wypijany codziennie przez 3 miesiące, może być nie tylko doskonałym elementem dobrze zbilansowanej diety, ale również w znaczący sposób wpływać na wygląd naszych włosów i paznokci” – uważa dietetyczka Karolina Jachomowicz.

Sok z pokrzywy na włosy

Pokrzywę można spożywać nie tylko w formie naparu – dostępne są również soki pokrzywowe. Ich stężenie jest dość duże, dlatego poleca się rozcieńczać sok lub mieszać go z innymi, naturalnymi sokami.

Po sok z pokrzywy sięgają przede wszystkim osoby, które nie lubią smaku naparu pokrzywowego. W ten sposób mogą dostarczyć organizmowi szereg składników mineralnych, witamin i kwasów w przyjemnej i smacznej formie.

Jak stosować sok z pokrzywy na włosy? Rozcieńczony sok z pokrzywy możesz potraktować jako płukankę, a jego skoncentrowaną formę wetrzeć w skórę głowy i zastąpić nim wcierkę.

Nalewka z pokrzywy na włosy

Do przygotowania nalewki wykorzystuje się nie tylko liście, ale również korzeń z pokrzywy. Na włosy nalewka działa przede wszystkim wzmacniająco, ale oprócz tego posiada liczne właściwości lecznice – na przykład wpływa oczyszczająco na układ trawienny.

Jak zrobić nalewkę z pokrzywy?

  1. Pół kilograma korzeni pokrzywy dokładnie umyj i pokrój na niewielkie kawałki.
  2. Włóż korzenie do szklanych butelek lub dużego słoja.
  3. Zalej je 0,5 litra wódki, zamknij i odstaw na miesiąc. Co jakiś czas potrząśnij butelkami.

Można spożywać łyżkę nierozcieńczonej nalewki dziennie. Jeśli nie odpowiada ci smak nalewki, dodaj ją do ciepłej wody z miodem i cytryną – powstanie bogaty w substancje odżywcze napar.

Aby dodatkowo wzmocnić włosy, zadbaj o cebulki i sprawdź, jak zrobić domowy peeling do skóry głowy.

Pokrzywa na włosy – opinie

Internautki najczęściej stosują pokrzywę na wypadanie włosów oraz przyspieszenie ich porostu. Efekty są satysfakcjonujące:

"Odkąd stosuję wcierkę z pokrzywy co drugi dzień, moje włosy rosną centymetr na tydzień i pojawiło się mnóstwo nowych babyhair!" (abc3, wizaz.pl/forum)

"Absolutnie każdemu polecam płukanki z pokrzywy. Kiedyś moje włosy były w bardzo słabej kondycji, a pokrzywa była pierwszym sposobem po który sięgnęłam i nie żałuję. Od tamtego czasu włosy stawały się coraz zdrowsze". (naturalna, zadbanewlosy.pl)

"Ja piję pokrzywę od kilku lat. Robię przerwy oczywiście. Działa, włosy szybciej rosną i mnóstwo baby hair". (dfafaf, f.kafeteria.pl)

Jak widać, rezultaty pojawiają się bez względu na to, który ze sposobów stosowania pokrzywy się wybierze.

Źródło: K. Jachomowicz, Zdrowe Włosy, Skóra I Paznokcie - Zalecenia Żywieniowe Oraz Suplementacja.