Każdego roku miliony ton ubrań trafiają na wysypiska śmieci na całym świecie. W ogromnym stopniu odpowiada za to beztroskie podejście względem zużywanych surowców cechujące głównie przedstawicieli tzw. fast fashion. W pogoni za chwilowymi trendami na masową skalę produkują ubrania w myśl zasady „kup, zużyj, wyrzuć”, co w błyskawicznym tempie przyczynia się do niewyobrażalnego zatrucia środowiska naturalnego.

Branża fashion obiera nowy kierunek i jest nim moda cyrkularna. Co to oznacza w praktyce? Zamiast zużywać miliardy litrów wody do wyprodukowania kolejnych kolekcji, sięgamy po to, co już wytworzyliśmy. Odzyskujemy, naprawiamy, udoskonalamy, by w rezultacie nadać ubraniom nowe życie. Moda cyrkularna oznacza także, że już na etapie projektowania odzieży trzeba założyć, że produkt ma być łatwy do ponownego użycia.

"W przyrodzie nic się nie marnuje i to jest właśnie cyrkularność (albo inaczej mówiąc: gospodarka obiegu zamkniętego). Używaj jak najdłużej, naprawiaj, dbaj, dawaj drugie życie. Najważniejszy dziś po stronie nabywców jest umiar w konsumpcji, a po stronie producentów projektowanie rzeczy, które będą mogły wrócić, będą naprawialne i długotrwałe". - mówi Anna Pięta, Strategy Manager Ubrania do Oddania, firmy, której misją jest budowanie w Polsce w pełni odpowiedzialnego, cyrkularnego rynku mody.

Electrolux połączył siły z firmą Ubrania do Oddania, tworząc wyjątkową przestrzeń, która ma inspirować do proekologicznych wyborów. Strefa Electrolux zlokalizowana w otoczeniu nadmorskiej przyrody na plaży Gdańsk Brzeźno. To właśnie tem przez całe lato obie marki będą promować postawę sustainability poprzez budowanie świadomości, w jaki sposób traktowanie ubrań z szacunkiem przekłada się na środowisko.

Tu każdy będzie mógł dowiedzieć się jak dbać o ulubione ubrania, jak je naprawiać i przerabiać, aby cieszyć się nimi jak najdłużej, realizując w codziennej praktyce założenia obiegu zamkniętego

mówi Natalia Kostera, Brand Manager Electrolux.

Wakacyjna Strefa Electrolux na plaży Gdańsk Brzeźno podzielona jest na 4 przestrzenie. W centralnym punkcie przestrzeni znajdziemy butik z modą cyrkularną, a w nim szeroki wybór ubrań, począwszy od tych z aktualnych kolekcji, aż po unikatowe vintage perełki. Na miejscu czekać będzie na Was także kącik customizacji, w którym eksperci pokażą jak dawać ubraniom drugie życie, strefa relaksu, a także showroom produktów z linii Electrolux PerfectCare, pozwalających na pranie i suszenie z wykorzystaniem systemów, które wpływają na oszczędność wody i energii, a przede wszystkim zapewniają dbałość o tkaniny, przedłużając ich trwałość.

Spektakularną inauguracją działalności Strefy był pokaz mody cyrkularnej Tomasza Ossolińskiego, jednego z najbardziej znanych i cenionych projektantów mody w Polsce. Do stworzenia najnowszej kolekcji na wiosnę-lato 2022 wykorzystano wyłącznie tkaniny, z których projektant szył swoje kolekcje i kostiumy do sztuk teatralnych w ciągu ostatnich 20 lat pracy.

"Tylko 1 procent z wyrzuconych w tym roku na śmietnik ponad 90 milionów ton niesprzedanych ubrań i akcesoriów, które produkuje branża odzieżowa, poddanych zostanie recyklingowi. Reszta zaśmieci naszą planetę i przyczyni się do nieodwracalnych zmian w środowisku naturalnym. Nie chcę się do tego dokładać. Najnowszą kolekcję na wiosnę-lato 2022 postanowiłem po raz pierwszy stworzyć w duchu mody cyrkularnej i odzysku w całości. Ponad trzydzieści looków uszyliśmy razem z moim zespołem z tkanin, które pokazywałem na pokazach mody oraz ze sztuk teatralnych, do których robiłem kostiumy". – mówi Tomasz Ossoliński, projektant mody.

fot. AKPA/materiały prasowe

Każdy widoczny na wybiegu projekt dostępny jest tylko w jednym egzemplarzu. Suknia „Trzynaście krawatów”  to efekt połączenia najpiękniejszych męskich krawatów zebranych przez firmę Ubrania Do Oddania z jedwabną organzą, która w pracowni Tomasza Ossolińskiego była od pięciu lat. Ręczne uszycie kreacji zajęło projektantowi ponad pięćdziesiąt godzin.

fot. AKPA/materiały prasowe

 

Cieszę się, że wraz z marką Electrolux i Ubrania do Oddania mam możliwość pogodzić zamiłowanie do mody i ubrań ze zrównoważonym rozwojem. Realizujemy projekt, który jest spójny ideowo i dobry dla planety. Dlatego jest tak wyjątkowy i ważny". 

– dodaje projektant.

Oprócz spektakularnej sukni „Trzynaście kwadratów” na wybiegu zobaczyliśmy także letnie look’i utrzymane w neutralnych barwach przywodzących na myśl kolory ziemi. Nasz serce szczególnie skradł ten składający się z niezwykle prostego w formie kombinezonu i długiej chusty na głowę z lejącego materiału. Uwielbiamy!

fot. AKPA/materiały prasowe