Wczorajszego wieczoru odbył się pokaz dyplomowy absolwentów Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru. Piętnastu najlepszych absolwentów skorzystało z okazji zaprezentowania się szerszej publiczności. Wśród nich znalazła się m.in. dobrze nam znana ze strefy OFF i Showroom Ola Bajer. Najwięcej wyróżnień zebrała jednak autorka kolekcji inspirowanej rewolucją francuską - Aleksandra Sulżyńska. Projektantka odbędzie wkrótce staż w firme Levi's i pojawi się na łamach kilku magazynów. Styl Sulżyńskiej zachwycił prowadzącą uroczystość Adę Fijał: 

Jestem zachwycona. Uważam, że pokaz był lepszy niż ten ubiegłoroczny. Miałam swoją faworytkę od początku i cieszę się, że mój gust pokrył się z oceną jury. Już jesteśmy po słowie, że coś dla mnie uszyje. Proszę spodziewać się mnie na kolejnym wyjściu w stylizacji Aleksandry Sulżyńskiej - zdradziła gwiazda słynąca z miłości do mody.

Pokaz dyplomowy MSKPU: kolekcja Aleksandry Sulżyńskiej, fot. Jacek Kurnikowski/ AKPA

Joannie Klimas najbardziej spodobała się bardziej awangardowa kolekcja Marty Adamiec. Projektantka uczestniczy w pokazie dyplomowym MSKPU corocznie.

Dla mnie udział w Pokazie Dyplomowym MSKPU to zawsze jest wielkie przeżycie i traktuję to zadanie bardzo poważnie. Szczerze, mam wrażenie, że rok temu pokaz był mocniejszy, bardziej wyrazisty, bardziej odważny, bardziej dopracowany. Myślę, że kilka osób z tegorocznej piętnastki ma szanse zaistnieć, bo pomysły wydają się naprawdę ciekawe. Nie było natomiast kolekcji, która kompletnie by mnie powaliła, do której serce by mi zabiło mocniej. Niewątpliwie równowaga między talentem, pracowitością a siłą psychiczną, pewną umiejętnością odnalezienia się w dzisiejszym świecie jest kluczem do sukcesu. Zawsze towarzyszy mi jednak obawa, że jest tu ktoś genialny, kogo nie wyłowimy i jego talent zostanie zmarnowany. Marta spędzi u mnie, myślę, ciekawy miesiąc, w najbardziej gorącym okresie dla każdego projektanta, tuż przed pokazem - powiedziała Joanna Klimas.

Menedżerka duetu Paprocki & Brzozowski nagrodziła zaś kobiecą, romantyczną kolekcję Moniki Kubatek. Dyplomantka odbędzie staż w atelier projektantów, a jej projekty zostaną zaprezentowane przed majowym pokazem P&B.

O komentarz po pokazie poprosiliśmy dyrektora MSKPU, Andrzeja Fodera. Nie mógł nam zdradzić, którym absolwentom wróży największą karierą, ale chętnie wypowiadał się o priorytetach szkoły:

Chcemy, żeby te kolekcje były różnorodne. To było widać, że Sulżyńska ma zupełnie inne podejście podejście do tworzenia kolekcji, Piechowicz ma zupełnie inne, Adamiec - zupełnie inne. Nie mogą być same kolekcje ukierunkowane na geometrię czy na barok, bo wtedy wychodzi jakiś niezdrowy manieryzm.

Piętnastu najlepszych z tegorocznych absolwentów wybrała Komisja Egzaminacyjna, złożona z wykładowców MSKPU, najlepszych absolwentów i gości zewnętrznych. Selekcja nie była łatwa:

Mieliśmy w tym roku 42 dyplomy i tak naprawdę tych kolekcji [w pokazie dyplomowym] mogło być znacznie więcej. Gdyby nie ograniczenia czasowe i organizacyjne, moglibyśmy pokazać nawet dwa razy więcej udanych kolekcji. (...) Jestem zadowolony, pokazaliśmy różne podejście do tematu, każdy z projektantów mógł się wypowiedzieć w takim języku, w jakim chciał się wypowiedzieć - podsumowuje Andrzej Foder.

Jeśli przegapiliście pokaz dyplomowy MSKPU, kolekcje Dominiki Cybulskiej i Oli Bajer zostaną zaprezentowane w kwietniu, w strefie OFF Fashion Week Poland. Wieczór poprowadzili Ada Fijał i Mateusz Szymkowiak, a wisienką na torcie była premiera przewodnika "Etyka w modzie" autorstwa Magdaleny Płonki, założycielki MSKPU. Szkoła słynie z promowania mody ekologicznej i walki z okrucieństwami przemysłu futrzarskiego.

Młodzi absolwenci MSKPU w GALERII >>>

Pełna lista wyróżnień:

- Marta Adamiec - staż w atelier Joanny Klimas

-Aleksandra Sulżyńska, Anna Kopeć, Marta Adamiec -  wyróżnienie od Designeria Trendy Show

- Aleksandra Sulżynska - staż w firmie Levi's

- Monika Kubatek - staż w atelier Paprocki & Brzozowski oraz prezentacja kolekcji przed pokazem projektantów w maju 2013

- Aleksandra Sulżyńska, Natalia Jezierska - wyróżnienie od KMAG

- Aleksandra Sulżyńska - wyróżnienie Fashion Magazine

- Marta Adamiec, Aleksandra Sulżyńska - wyróżnienie Moda Forum oraz Fashionweare

- Emilia Aleksandrowicz , Aleksandra Bajer - wyróżnienie Rynek Mody

- Dominika Cybulska - wyróżnienie Lamode.info

- Emilia Aleksandrowicz - wyróżnienie ROstyle&life

- Monika Kubatek - wyróżnienie od Akademii Makijażu Mokotowska