Wbrew pozorom, podświadomość nie ma długiej historii. Termin ten pojawił się w XX wieku za sprawą badań psychologa Pierre’a Janeta, jednak obecnie „podświadomość” kojarzy się przede wszystkim z Carlem Gustavem Jungiem. Nie sposób nie wspomnieć także o Zygmuncie Freudzie, którego teorie czerpały z koncepcji przedświadomości czy nieświadomości.

Czym tak właściwie jednak jest podświadomość? Czy możemy się dostać do wnętrza własnej podświadomości i w jakiś sposób na nią wpłynąć? Ze względu na to, że na wiele decyzji, jakie podejmujemy, mają wpływ nasze podświadome pragnienia, cele i lęki, warto pracować nad podświadomością i czerpać z jej potęgi.

Podświadomość – co to?

Podświadomość, jak można się spodziewać, definiowana jest na różne sposoby przez różnych badaczy. Trudno wskazać uniwersalną, najbardziej powszechną definicję. Jednak, aby zrozumieć, czym jest podświadomość, warto postawić ją w opozycji do świadomości.

 • Świadomość – umiejętność dostrzegania bodźców płynących ze świata zewnętrznego i wewnętrznego, możliwość odbierania ich, nazywania, analizowania, a także reagowania na nie. Decyzje, które podejmujesz w związku z doświadczonymi bodźcami, są świadome – wiesz, z czego wynikają.
 • Podświadomość – w odróżnieniu od świadomości, nie występuje możliwość dostrzegania i odbierania bodźców. Wszelkie doświadczenia gromadzą się w umyśle, wywierają wpływ na sposób funkcjonowania, ale jednocześnie nie są rozpatrywane, obserwowane. W skutek działania podświadomości mogą występować emocje, których źródeł nie jesteśmy w stanie wskazać.

Podświadomość umysłu

Dlaczego podejmuje się próby pracy z podświadomością? Po co na nią wpływać?

 • Badania wskazują, że przez 95% czasu funkcjonujemy, wykorzystując naszą podświadomość. Większość czynności wykonujemy bezrefleksyjnie, automatycznie – nie korzystamy ze świadomości. Rzadko kiedy jesteśmy naprawdę „tu i teraz”, a znaczną większość czasu po prostu działamy zgodnie ze schematami i powtarzamy nie tylko nasze nawyki, ale także utarte w społeczeństwie przekonania.
 • To wszystko sprawia, że ograniczamy nasze szanse na rozwój, zmianę i zarazem poprawę sytuacji, w której się znajdujemy. Próby wpłynięcia na naszą podświadomość mogą sprawić, że zaczniemy bardziej otwarcie postrzegać rzeczywistość, czerpać z możliwości, które są nam oferowane i żyć z dużo większą odwagą.

Niestety, ale jeśli nie spróbujesz pracy z podświadomością, prawdopodobnie pozostawisz w niej negatywne emocje i odczucia, które będą hamować twój rozwój.

Programowanie podświadomości

To, w jaki sposób jest zaprogramowana twoja podświadomość, wywiera nieodzowny wpływ nie tylko na to, jakie wybory podejmujesz, ale i jak funkcjonujesz w społeczeństwie. Jak to możliwe?

 • Jeśli w twojej podświadomości tkwi przekonanie, że do niczego się nie nadajesz i nic nie osiągniesz, prawdopodobnie faktycznie tak się stanie. Ze względu na działanie podświadomości będziesz sabotować własne starania.
 • To, w jaki sposób została zaprogramowana twoja podświadomość, najczęściej pozostaje dla ciebie niewiadomą. Zwłaszcza, że na sposób działania podświadomości wpływają nawet najmniejsze elementy rzeczywistości. Na przykład, podświadomie możesz zrezygnować z znoszenia ubrań w określonym kolorze, jeśli kojarzą ci się z nieprzyjemnym wydarzeniem, którego doświadczyłaś w przeszłości.
 • Podświadomość jest zupełnie subiektywna – zależna tylko i wyłącznie od twoich własnych doświadczeń. Z perspektywy kogoś innego twoje zachowanie może wydawać się irracjonalnie, natomiast napędzane podświadomością ma ukryty sens. Uświadomienie go sobie może stać się podstawą w drodze do odnalezienia wewnętrznego spokoju.

Jak wpłynąć na podświadomość?

Czy wpłynięcie na podświadomość w ogóle jest możliwe? Nie ma co do tego pewności. Niektórzy wskazują, że podświadomość – jak sugeruje sama nazwa – jest przestrzenią niedostępną, nieuświadamianą. A tym samym, dotarcie do niej nie wydaje się możliwe.

Inni jednak wskazują, że są sposoby, dzięki którym możemy zaprogramować w podświadomości pozytywne komunikaty. W efekcie czego podświadomość zacznie się karmić nie tylko traumatycznymi wydarzeniami, ale i dobrocią – a to zaowocuje znacznie lepszym samopoczuciem.

Sztuka afirmacji – uwolniona potęga podświadomości

„Sztuka afirmacji” to tytuł książki dr. Josepha Murphy’ego, który sugeruje, że wpłynąć na podświadomość możemy właśnie poprzez afirmacje. Jak to zrobić?

 1. Zastanów się, co w swoim życiu przede wszystkim chciałabym zmienić.
 2. Stwórz afirmacje – to krótkie, proste zdania, które zawierają pozytywny przekaz. Dotyczą przede wszystkim ciebie, twojej przyszłości, marzeń i celów.
 3. Powtarzaj afirmacje przed snem lub w trakcie medytacji. Pozostań skupiona i skoncentrowana.

Jak wejść w podświadomość?

Regularne powtarzanie afirmacji – w momencie, gdy naprawdę wierzy się w wypowiadane słowa – mogą zapisać się w naszej podświadomości. I w ten sposób zdania takie jak: „Jestem wystarczająca” czy „Poradzę sobie z każdym kolejnym wyzwaniem” faktycznie zostają zapamiętane, niejako wchłonięte przez naszą podświadomość. A to już może sprawić, że właściwie automatycznie zaczniemy kierować swoim życiem tak, że szanse na sukces się zwiększą.

Jednak, aby faktycznie czerpać moc z podświadomości i dostrzegać, jaki wpływ wywiera na nasze funkcjonowanie, warto kierować się sprawdzonymi technikami i praktykami.

Podświadomość – hipnoza

Innym sposobem na dotarcie do podświadomości jest hipnoza. Jest znacznie trudniejsza od afirmacji – w tym przypadku niezbędna będzie pomoc profesjonalisty, który umiejętnie wprowadzi cię w stan hipnozy. Należy jednak wiedzieć, że hipnoza – jako chociażby technika terapeutyczna – jest bardzo często krytykowana. Zwłaszcza, gdy jest prowadzona przez osoby, które nie mają do tego kompetencji.

Potęga podświadomości

Najpopularniejsza książka o podświadomości – czyli „Potęga świadomości” doktora Murphy’ego – zawiera liczne dowody na to, że wywarcie wpływu na podświadomość nie tylko jest możliwe, ale wręcz niezbędna dla osiągnięcia szczęśliwego życia. To poradnik, w którym znajdziesz wskazówki i techniki, dzięki którym uda ci się wejść w podświadomość i zaprogramować ją tak, aby pokonać słabości i lęki, z którymi mierzysz się na co dzień.

Potęga podświadomości – opinie

 „Ta lektura jest dla tych osób, które chcą coś zmienić w swoim życiu i ruszyć z nim do przodu, by odnieść sukces w pożądanej dziedzinie i by w końcu być szczęśliwym” (bookholik_25, luubimyczytac.pl). Nie brakuje równie pozytywnym opinii, chociaż są i sceptycy, krytykujących poradnik. Wielu zwraca uwagę na to, że warto podejść do książki z otwartą głowa, aczkolwiek nie przyjmować wszystkiego bezkrytycznie.

Książki o podświadomości

Wśród innych książek o podświadomości poleca się takie pozycje:

 • „Księga kodów podświadomości”, Beata Pawlikowska
 • „Jak przeprogramować swój mózg?”, dr Joe Dispenza
 • „Moc przyciągania”, Gabrielle Bernstein
 • „Moc modlitwy. Niezwykła potęga podświadomości”, dr Joseph Murphy

Podświadomość a choroby

Medytacja mindfulness, pozytywne afirmacje oraz zagłębianie się w tajniki podświadomości z pewnością pomogą zachować otwarty i jasny umysł. Twoja energia życiowa zostanie wzmocniona, a walka z chorobą może okazać się prostsza.

Co więcej, niektórzy teoretycy wskazują, że dzięki treningom podświadomości możemy wyleczyć się z chorób – nie tylko psychicznych, ale i fizycznych. Chociaż nasze nastawienie i wiara w powrót do zdrowia nie pozostają bez znaczenia, warto sięgnąć także po porady profesjonalistów. Medycyna konwencjonalna z pewnością nie zaszkodzi w procesie leczenia.

Pomimo tego, że znajdą się osoby, które szczerze wierzą w to, że nasza podświadomość może wszystko i jest w stanie pozbyć się choroby z organizmu, warto wesprzeć leczenie na najróżniejsze sposoby i sięgnąć także po tradycyjne metody.