Lata 90. cechowały się rosnącą popularnością boys bandów i girls bandów. Zasłynęły także z narodzin magnetofonowych kaset oraz rozkwitu eurodance’u.

Imprezowe piosenki z lat 90.

Planujesz imprezę i tworzysz playlistę, przy której twoi goście na pewno będą świetnie się bawić? Ostatnia dekada XX wieku zaowocowała powstaniem ogromnej ilości tanecznych przebojów. Poniżej prezentujemy kilka wybranych przez nas hitów, które rozgrzewały parkiety w latach 90., a często także dziś cieszą się popularnością w klubach na całym świecie. Obojętnie więc, czy szukasz piosenek na 18. urodziny, czy też piosenek na rocznicę lub Sylwestra – nasze propozycje na pewno sprawdzą się w przypadku tego typu okazji (i nie tylko).

1. Vengaboys „Boom, Boom, Boom, Boom!" – choć tekst piosenki nie jest zbyt ambitny (powiedzmy sobie szczerze, to nie rzadkość wśród tego typu hitów), to imprezowego nastroju nie można jej odmówić.

2. No Mercy „Where Do You Go" – sława tego amerykańskiego trio rozbłysła w drugiej połowie lat 90. Śpiewali głównie przyjemne, żywe piosenki o tematyce miłosnej, a oto jedna z nich.

3. Kayah & Goran Bregović „Prawy Do Lewego" – ta kultowa już piosenka (będąca jednocześnie tytułem albumu) stała się niezwykle popularnym hitem granym na wielu imprezach. Trzeba przyznać, że duet Kayah i Bregovića potrafi wprawić w taneczny nastrój.

4. Ricky Martin „Livin’ La Vida Loca" – choć Ricky słowami tego przeboju zwraca się do kobiety, dziś już wiemy, że wiele z nas na próżno podkochiwało się w tym atrakcyjnym piosenkarzu. Jego taneczne przeboje od lat porywają do tańca, a oto jeden z nich.

5. Jennifer Lopez „Let’s Get Loud" – ta piosenka powstała w końcówce lat 90., jednak nie sposób pominąć jej w naszym zestawieniu. W końcu czy jakąkolwiek imprezę można uznać za udaną, jeśli nie będzie choć trochę „loud”?

6. Aqua „Barbie Girl" – przyznajcie, kto zapętlał ten kawałek? Dla większości z nas skandynawski zespół Aqua to zespół jednego hitu – i jest nim właśnie „Barbie Girl".

7. Reni Jusis „Zakręcona" – to piosenka z pierwszej płyty artystki, która niezwykle pozytywnymi wibracjami wprost wypycha na parkiet – nawet tych najbardziej opornych!

8. Backstreet Boys „Everybody" – jeden z najpopularniejszych boysbandów wszechczasów i jedna z jego najpopularniejszych piosenek lat 90.

Romantyczne piosenki z lat 90.

Romantyczna muzyka od zawsze wzbudza największe emocje. Jest ponadczasowa – każdy z nas zakochuje się i przeżywa miłosne uniesienia, niezależnie od tego, który mamy rok.

Miłosne hity lat 90. często są skierowane głównie dla dorosłych (ze względu na dość bezpośredni tekst lub odważny teledysk). Bez trudu odnajdziemy na liście romantyczne, sentymentalne polskie piosenki coś idealnego na np. pierwszy taniec.

1. Diddy, Faith Evans, 112 „I’ll Be Missing You" – „z każdym krokiem, z każdym ruchem, z każdym dniem…” – czy istnieje większa tęsknota niż ta, o której mówi powyższa piosenka?

2. Wilki „Moja Baby" – słowa tekstu są trochę pokręcone, ale w końcu miłość bywa nielogiczna i niezrozumiała... nawet dla samych kochających.

3. Celine Dion „The Power Of Love" – siła miłości w połączeniu z siłą głosu Celine Dion – to musiało zaowocować hitem, który wywołuje ciarki na całym ciele!

4. Real McCoy „Another Night" – nocne marzenia o wielkiej miłości mogą być niezłym materiałem na przebój, co udowadnia piosenka „Another Night".

5. Róże Europy „Jedwab" – uroczy tekst. Która z nas nie chciałaby otrzymać od ukochanego wszystkich kwiatów Holandii? No właśnie.

Filmowe piosenki z lat 90.

Lata 90. były dekadą, w której ścieżki dźwiękowe do filmów miały wyjątkowo duże znaczenie. Powstało wtedy wiele wspaniałych przebojów kinowych, których nieodzownym elementem były niesamowite utwory. Te muzyczne hity często po premierze filmu zaczynały „żyć własnym życiem” i zdobywać własną popularność.

1. Wet Wet Wet „Love Is All Around" – to piosenka o miłości, którą znamy z filmu „Cztery wesela i pogrzeb”. Tekst to właściwie wielkie zapewnienie o bezgranicznej miłości i oddaniu.

2. Coolio „Gangsta’s Paradise" – pora na rap! Utwór zyskał popularność dzięki filmowi „Młodzi Gniewni" z 1995 roku. Od tamtego czasu wciąż pozostaje jednym z najbardziej charakterystycznych przebojów wszech czasów.

3. Aerosmith „I Don’t Want To Miss A Thing" – ten romantyczny kawałek z filmu „Armageddon" skradł serca słuchaczy na całym świecie, osiągając sukces nie mniejszy niż sam film.

4. Whitney Houston „I Will Always Love You" – choć autorką tekstu do tej piosenki jest Dolly Parton, to właśnie Whitney swoim idealnym wykonaniem (w ramach ścieżki dźwiękowej filmu „The Bodyguard") uczyniła z niej nieśmiertelny przebój.

Wesołe piosenki z lat 90.

Poniżej znajdziesz wesołe piosenki z lat 90. – idealne nie tylko na imprezę, ale także po prostu na poprawę nastroju podczas długich, jesiennych i zimowych wieczorów.

1. Antique „Opa Opa" – ten przebój rodem ze słonecznej Grecji rozgrzeje nawet najbardziej chłodne serca.

2. Shania Twain „Man! I Feel Like a Woman" – energetyczny hit Shani Twain to istny hymn wzywający do beztroskiej zabawy.

3. Garcia „Bamboleo" – słuchając piosenki i oglądając teledysk aż chce się tańczyć na plaży przy blasku słońca.

4. T. Love „Warszawa" – o stolicy Polski powstało wiele piosenek, ale chyba właśnie ta odzwierciedla najlepiej specyficzny i niepowtarzalny klimat Warszawy z lat 90.

5. Dj Ötzi „Hey Baby" – prosty tekst i wpadająca w ucho melodia to dwa istotne składniki największych przebojów. Zdecydowanie nie brakuje ich temu utworowi.

6. Myslovitz „Scenariusz Dla Moich Sąsiadów" – lata 90. nie byłyby takie same bez zespołu Myslovitz, a ten wpadający w ucho przebój do dziś gości na antenach polskich stacji radiowych.

Nostalgiczne piosenki z lat 90.

Ta owocna w niezapomniane przeboje dekada obfitowała wieloma nostalgicznymi, melancholijnymi utworami. Poniżej wszystkie te, których nie można nie znać.

1. Eric Clapton „Tears In Heaven" – ta piosenka to hołd artysty dla jego tragicznie zmarłego synka. Prawdziwy muzyczny wyciskacz łez.

2. Varius Manx „Orła Cień" – utwór o potrzebie wolności (w wykonaniu Kasi Stankiewicz) szczególnie dobrze kojarzyć się będzie szczególnie osobom, które dorastały w latach 90.

3. O.N.A „Kiedy Powiem Sobie Dość" – ta niezbyt optymistyczna piosenka stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich utworów dekady. Mimo pewnych kontrowersji, to właśnie „Kiedy Powiem Sobie Dość” otworzyło wówczas młodziutkiej Agnieszce Chylińskiej drogę do dalszej kariery i zagwarantowało jej rozpoznawalność w branży.

5. Myslovitz „Długość Dźwięku Samotności" – prawdziwy hymn wszystkich indywidualistów, samotników i introwertyków, choć oczywiście nie tylko oni doceniają muzyczne walory tej piosenki – jednej z najbardziej rozpoznawalnych Myslovitz.

6. Grzegorz Turnau „Naprawdę Nie Dzieje Się Nic" – zdolności wokalne Grzegorza Turnaua dały się poznać szerszej publiczności między innymi dzięki tej właśnie piosence. Artysta znany jest głównie z klimatycznej poezji śpiewanej.

7. Varius Manx „Zanim Zrozumiesz" – w 1994 roku ten kultowy utwór w wykonaniu Anity Lipnickiej został nagrodzony Fryderykiem (w dwóch kategoriach: Piosenka Roku i Teledysk Roku).

Odnalazłaś tutaj swoich ulubionych artystów? Nasza playlista jest już gotowa – wiemy, czego będziemy słuchać w najbliższym czasie!