Powróćmy zatem na kilka chwil do czasów niesamowitych brzmień (które, mimo upływu lat, wciąż wywołują ciarki na ciele), genialnych i długo pozostających w pamięci tekstów oraz niezwykle utalentowanych, charyzmatycznych wokalistów.

Poniżej piosenki z lat 80., które cieszą się niesłabnącą popularnością. Wśród tych 10 utworów znajdziesz nie tylko dynamiczne piosenki na imprezę, ale także te liryczne, które pozwolą ci przeżyć momenty prawdziwego wzruszenia. Niektóre z nich wykorzystano do klasyków filmowych znanych na całym świecie, inne z kolei cieszyły głównie polską publiczność. Poniższą listę wzbogaciliśmy też o ciekawostki dotyczące konkretnych przebojów. Stworzenie tego zestawienia było wyjątkowo przyjemnym zadaniem (w naszych głośnikach wybrzmienia właśnie „Take On Me” zespołu A-Ha). Życzymy ci równie relaksującej podróży w czasie.

1. Piosenki z lat 80.: Modern Talking – „You’re My Heart, You’re My Soul”

Piosenka „You’re My Heart, You’re My Soul” to singiel zespołu Modern Talking, który został wydany w 1984 roku. Nawet jeśli nie jesteś fanką tego rodzaju brzmień, bardziej niż pewnym jest, że zetknęłaś się z tym utworem wiele razy. To jeden z tych hitów, których nie da się nie znać – przewija się na niemal każdej imprezie (zwłaszcza rodzinnej).. Ostrzegamy, po jego przesłuchaniu będziesz nucić ten kawałek przez cały dzień.

2. Piosenki z lat 80.: Eurythmics – „Sweet Dreams (Are Made of This)”

Brytyjski duet Eurythmics wydał ten utwór w 1983 roku. Szybko okazał się ich pierwszym hitem. Co ciekawe, para tworzyła nie tylko zgrany zespół na scenie, ale też (przez pewien czas) w życiu. Ta słynna piosenka powstała w hotelowym pokoju w Australii, kiedy jej twórcy przeżywali gorsze chwile. Beat do tego kawałka stworzył David A. Stewart. W połączeniu z charakterystycznym intro i głębokim wokalem Annie Lenox kawałek „Sweet Dreams (Are Made of This)” szybko stał się znany na całym świecie. 

 

3. Piosenki z lat 80.: Wham! – „Wake Me Up Before You Go-Go”

Inspiracją do napisania tekstu do „Wake Me Up Before You Go-Go” była... wiadomość, którą członek duetu Wham!, Andrew Ridgeley, zostawił rodzicom na lodówce. George Michael stworzył tekst w oparciu właśnie o jej fragment „Mum, wake me up up before you go go” (początkowo Ridgeley pomylił się i dwukrotnie napisał „up", po czym zdublował też „go". Ten melodyjny zlepek słów musiał zakończyć się piosenką. Piosenką, którą wydano w 1984 roku i... która okazała się kolejnym wielkim hitem lat 80.! 

4. Piosenki z lat 80.: Piosenki z lat 80.: Madonna – „Like A Virgin”

Królowa popu w 1984 roku wydała płytę pod tym samym tytułem. „Like A Virgin” to jeden z najbardziej ikonicznych i popularnych utworów tej dekady. Jest to także bez wątpienia jeden z największych przebojów Madonny. Pierwszy teledysk do tej piosenki nakręcono w Wenecji (choć niektóre ujęcia powstały w Nowym Jorku) – szybko stał się hitem równie wielkim, co sam utwór. 

5. Piosenki z lat 80.: Guns N’ Roses – „Sweet Child O’ Mine”

Zdaniem wielu osób najpiękniejsze piosenki to te, które powstały z miłości. W tym przypadka ta teoria faktycznie mogłaby się sprawdzić. Axl napisał ten utwór dla swojej ukochanej (Erin Everly), z którą był wówczas związany. Pierwotnie słowa utworu „Sweet Child O’ Mine” były jednak wierszem. Za genialną muzykę odpowiada oczywiście Slash i Steven Adler... a reszta to już historia. Ta piękna rockowa ballada pochodzi z debiutanckiego albumu zespołu Guns N’ Roses („Appetite for Destruction”), który został wydany w 1987 roku.

6. Piosenki z lat 80.: Whitney Houston – „I Wanna Dance with Somebody (Who Loves Me)”

Whitney Houston nagrała ten kawałek wiosną, w 1986 roku. Pierwszą, surową wersję „I Wanna Dance with Somebody” napisał dla artystki duet Shannon Rubicam i George Merill. Piosenka powstała w ciągu zaledwie jednego popołudnia... w malutkim studiu garażowym. Tekst tego kultowego singla to oczywiście metafora – wyrażenie chęci do „przetańczenia" z bliską osobą całego życia. Początkowo utwór nie spotkał się z pozytywnymi ocenami krytyków. Publiczność była jednak innego zdania. 

7. Piosenki z lat 80.: Bill Medley – „Time Of My Life" („Dirty Dancing” Soundtrack)

I kolejny nieśmiertelny utwór... Piosenka „Time Of My Life" powstała na potrzeby ścieżki dźwiękowej do „małego" filmu, jakim miał być „Dirty Dancing". Początkowo Franke Previte odrzucił nawet ofertę jej stworzenia. Skomponował jednak ostateczną wersję tego utworu. Ścieżka dźwiękowa filmu „Dirty Dancing” sprzedała się w nakładzie aż... 32 milionów egzemplarzy! To właśnie dzięki tanecznemu romansowi piosenka „Time Of My Life" wciąż cieszy się niegasnącą popularnością. Przebój zdobył wiele nagród, w tym, między innymi, Oscara.

8. Piosenki z lat 80.: Queen – „I want to break free”

...czyli singiel z 1984 roku, który został napisany przez basistę, Johna Deacona. Utwór „I want to break free” interpretowany jest dziś na bardzo wiele sposobów: jako chęć uwolnienia się z nieszczęśliwego związku, manifest wolnościowy homoseksualistów czy próba przezwyciężenia stereotypów płciowych przez ruch wyzwolenia kobiet. To dowodzi, jak bardzo uniwersalny i ponadczasowy (mimo upływu lat) jest tekst tej piosenki. Kontrowersyjny teledysk zszokował publiczność. Członkowie zespołu są w nim przebrani za kobiety (była to parodia serialu „Coronation Street"). 

9.  Piosenki z lat 80.: Kate Bush – „Running up that hill"

Nie moglibyśmy nie wspomnieć o piosence Kate Bush „Running up that hill" i tej poruszającej historii. Oto kawałek, który odrodził się ostatnio na nowo. Wszystko za sprawą jego "udziału" w serialu „Stranger things". Piosenkę nagrano wprawdzie w 1985 roku, mimo to w 2022 roku ponownie zyskała na popularności. Wokalistka wyraziła głęboką wdzięczność i ogromną radość, że jej utwór trafił dzięki temu do młodszych odbiorców (po 37 latach stał się numerem 1 na brytyjskiej liście przebojów). 

10. Piosenki z lat 80.: Manaam – „Cykady na Cykladach”

Nasze zestawienie kończy polska piosenka z lat 80. Utwór ten skomponował Marek Jackowski, autorką tekstu „Cykady na Cykladach” jest Kora. Podobno piosenkarka napisała go tuż po tym, jak wróciła z greckiej wyspy Ios (archipelag Cyklad). Piosenkę wydano w 1981 roku i okazała się jednym z wielu ponadczasowych przebojów zespołu Manaam. 

Do listy najpiękniejszych utworów lat 80. warto też dodać takie pozycje jak:  Prince – „Purple Rain”, ABBA – „Mamma Mia”, Samantha Fox – „Touch Me”, Tina Turner – „The Best”, Andrea Bocelli;Giorgia – „Vivo per lei”, Irene Cara – „Flashdance What A Feeling”, Michael Jackson – „Thriller”, Europe – „Final countdown". Przyznajemy, że jeśli chodzi o tę dekadę, można by tak wymieniać bez końca.

Piosenki z lat 70., piosenki z lat 80. oraz piosenki z lat 90. to dawka niesamowitej muzyki. Nie dziwią zatem liczne, ogólnodostępne playlisty, które skrywają perełki muzyczne z tych okresów. Wieczór w towarzystwie takich dźwięków to maszyna, która szybko przeniesie cię w czasie.