Piosenki z lat 70.: ponadczasowe przeboje

Lata 70. to nieoceniona skarbnica wyjątkowych artystów i nieśmiertelnych brzmień. Podobnie jak w przypadku piosenek z lat 80. oraz piosenek z lat 90., niektóre utwory z tej dekady stały się kultowe. Do dziś z przyjemnością (i łezką w oku) słuchamy przecież piosenek Marka Grechuty, Czesława Niemena, Maryli Rodowicz, Krzysztofa Krawczyka czy np. zespołów The Beatles i Queen. Pewne klasyki po prostu warto (a nawet trzeba!) znać. Przygotowaliśmy więc listę największych przebojów polskich i zagranicznych, które powstały w latach 70. Sprawdź, czy znasz je wszystkie.

Muzyka lat 70: powiew świeżości

Lala 70. to czas dynamicznych zmian, jeśli chodzi o polską muzykę rozrywkową. I choć w twórczości niektórych autorów pojawiają się jeszcze pozostałości po klimatycznych piosenkach lat 60., wyraźnie da się wyczuć, że artyści powoli zaczynali szukać oryginalniejszych brzmień. Bez wątpienia wpływ na to miały „Wielkopolskie Rytmy Młodych”, czyli pierwszy festiwal, podczas którego do głosu doszli młodzi, tworzący tzw. Muzykę Nowej Generacji. Wśród grup muzycznych, robiących wtedy karierę w Polsce, warto wymienić zespoły Exodus, Kombi, Krzak, Maanam, Budka Suflera czy Kasa Chorych. Za granicą z kolei niczym grzyby po deszczu powstawały kolejne hity sławnych twórców i popularnych wówczas zespołów (takich jak np.: Pink Floyd, Bee Gees, Boney M, Queen, Dire Straits, Genesis). 

Lata 70.: moda damska. Jaki styl był wtedy hitem na ulicach i wybiegach? >>

latach 70. w Stanach Zjednoczonych intensywnie rozwijał się barwny styl disco. Przejawiał się on nie tylko jako zabawa modą (poliestrem, butami na platformach czy niebanalnymi, jaskrawymi połączeniami kolorystycznymi), ale także nowocześnie brzmiącą muzyką dyskotekową. To jednak nie koniec. W Stanach Zjednoczonych narodziły się również hard rock i heavy metal. 

Piosenki z lat 70.: najpopularniejsi artyści tej dekady

Jedną z najpopularniejszych artystek lat 70. w Polsce była Anna Jantar. Nie istniała osoba, która nie znałaby jej piosenki „Najtrudniejszy pierwszy krok" czy „Tyle słońca w całym mieście". W 1976 roku swój sceniczny debiut miała też Hanna Banaszak. Piosenkarka wzięła udział w konkursie „Młode Talenty" (na XIV Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu). Karierę muzyczną rozwijały również wtedy Izabela Trojanowska, Violetta Villas, Kora, Majka Jeżowska i Edyta Geppert. W późniejszym okresie lat 70. przypada także początek twórczości Beaty Kozidrak.

Jeśli natomiast chodzi o męskie wokale, lata 70. i w tym przypadku były owocne. Od 1973 roku Krzysztof Cugowski działał w (znanym do dziś) zespole Budka Suflera. Poza tym na przełomie lat 60. i 70. swoją twórczość artystyczną w Polsce promowali też Zbigniew Wodecki, Andrzej Zaucha i Andrzej Rosiewicz. Z kolei w 1979 roku kolejny znany wokalista, Ryszard Rynkowski, został laureatem Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, dzięki czemu zaczął dynamiczniej rozwijać muzyczną karierę.

Piosenki na dobranoc, przy których łatwo i spokojnie zaśniesz. Sprawdź naszą playlistę >>

David Bowie, Bob Marley, King Crimson, Freddie Mercury, John Lennon, Rod Stewart – mówiąc o latach 70., nie sposób pominąć tych zagranicznych nazwisk, którym zawdzięczamy wiele ponadczasowych przebojów.

Poniżej znajdziecie najpopularniejsze utwory z tej dekady, do których z przyjemnością i regularnie wracamy (pomimo że od ich wydania upłynęło pół wieku).

Piosenki z lat 70.: największe polskie przeboje

Oto lista, na którą składają się najpopularniejsze piosenki z lat 70. w Polsce. To właśnie tych tytułów namiętnie słuchali nasi dziadkowie i rodzice... a po latach słuchamy i my. W tym zestawieniu znajdziesz zróżnicowane gatunkowo piosenki – od poezji śpiewanej, przez niezwykle rytmiczne utwory, aż po nieco ostrzejsze brzmienia. 

 1. „Chodź, pomaluj mój świat", 2 plus 1 
 2. „Tyle słońca w całym mieście", Anna Jantar
 3. „Czas relaksu", Andrzej i Eliza
 4. „Cień wielkiej góry", Budka Suflera
 5. „Bądź gotowy do drogi", Halina Frąckowiak
 6. „Do zakochania jeden krok", Andrzej Dąbrowski
 7. „Zegarmistrz światła purpurowy", Tadeusz Woźniak
 8. „Dni, których nie znamy", Marek Grechuta
 9. „Jak minął dzień", Krzysztof Krawczyk
 10. „Małgośka", Maryla Rodowicz"
 11. „Mam ochotę na chwileczkę zapomnienia", Hanna Banaszak
 12. „Kocham cię życie", Edyta Geppert,
 13. „Bez ciebie nie ma mnie", Anna German
 14. „Ciągle pada", Czerwone Gitary
 15. „Deszcz w Cisnej", Krystyna Prońko
 16. „Motylem jestem", Irena Jarocka
 17. „Jednego serca", Czesław Niemen
 18. „Ta ostatnia niedziela", Jerzy Połomski
 19. „Dopóki jesteś", Skaldowie
 20. „Zawsze będzie czegoś ci brak", Mieczysław Fogg

Piosenki z lat 70: zagraniczne piosenki, które stały się hitami

Mimo że w Polsce w tym okresie rock nie był szczególnie popularny, za oceanem ten gatunek muzyczny miał się świetnie. Poniżej 20 zagranicznych piosenek z tego okresu, które okazały się ponadczasowymi klasykami. To do nich najchętniej i regularnie wracamy. Gitarowe solówki, liryczne ballady i energetyczne brzmienia – na tej liście znajdzie się coś dla każdego.

 1. „Knockin' on Heaven's Door", Bob Dylan
 2. „No Woman, No Cry", Bob Marley
 3. „Let It Be", The Beatles
 4. „The Way Of Love", Cher
 5. „Heart Of Glass", Blondie
 6. „Dancing Queen", Abba
 7. „Silly Love Songs", Paul McCartney
 8. „Sweet Home Alabama", Lynyrd Skynyrd
 9. „Hotel California", Eagles
 10. „Highway to Hell", AC/DC 
 11. „Hold the Line", Toto
 12. „Love Hurts", Nazareth
 13. „Bohemian Rhapsody",Queen
 14. „Money", Pink Floyd
 15. „Night Fever", Bee Gees
 16. „Daddy Cool", Boney M
 17. „Angie", The Rolling Stones
 18. „Smoke on the Water", Deep Purple
 19. „Magic", Pilot
 20. „Another Day", Paul McCartney

Niegasnąca popularność kawałków z tej dekady nie powinna nikogo dziwić. Piosenki z lat 70. to nie tylko gwarancja podróży pełnej nostalgii i sentymentu, ale także... najlepsze piosenki na imprezę! Ze względu na ich dynamiczny charakter idealnie sprawdzają się jako podkład do tańca czy też, po prostu, celebrowania cudownych chwil z bliskimi.

Wiele piosenek z lat 70. jest dziś znanych młodemu pokoleniu ze względu na swoje współczesne wersje i odświeżone aranżacje. Jednym z takich przykładów jest np. utwór „Płoną góry, płoną lasy" Czerwonych Gitar. Posłuchajcie wzruszającego wykonania Darii Zawiałow, Króla i IGO na Męskim Graniu (w 2020 roku). 

Muzyka z filmu „Narodziny Gwiazdy" – Lady Gaga, Bradley Cooper „A Star Is Born" >>