Celebrować 8 marca można na wiele sposobów – jednak bez względu na to, czy spędzasz ten dzień z partnerem czy świętujesz z przyjaciółkami, warto zadbać o odpowiedni repertuar i włączyć idealne piosenki na Dzień Kobiet. Na szczęście, jest w czym wybierać – można znaleźć wiele utworów, które przypominają o sile kobiecości.

Właśnie podczas Dnia Kobiet warto sięgnąć po utwory, które sprawią, że poczujesz dumna z tego, kim jesteś. To również idealny moment na pielęgnowanie w sobie siostrzeństwa, poznawanie nowych wokalistek i dawanie szansy piosenkarkom, którym z różnych powodów trudniej przebić się na muzycznym rynku. Jakie utwory proponujemy?

Girl power – piosenki na Dzień Kobiet

Destiny’s Child – „Independent Women”

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że kobieca niezależność jest wyjątkowa istotna. Destiny’s Child przypominają o tym, podkreślając wolność i pewność siebie, która wiąże się z poczuciem niezależności i często z niej wynika.

Solange – „Don’t Touch My Hair”

Warto pamiętać, że 8 marca to dzień wszystkich kobiet – kobiet, którą różnią się między sobą i zmagają z odmiennymi problemami. Solange zwraca uwagę na to, w jaki sposób czarnoskóre kobiety są odbierane przez społeczeństwo. Jej utwór, nawiązujący do czarnego feminizmu, może okazać się ciekawym impulsem do refleksji nie tylko nad kobiecością, ale i rasizmem.

Lizzo – „Like A Girl”

Piosenka Lizzo świetnie sprawdzi się do celebrowania Dnia Kobiet. Utwór mówi o funkcjonowaniu kobiet w świecie skrojonym pod mężczyzn i próbuje pokazać, że robienie czegoś „jak dziewczyna” nie musi być obelgą, a powinno stać się komplementem.

Dawne przeboje – stare piosenki na Dzień Kobiet

Oczywiście, zagadnienia związane z kobiecością i girl power nie są niczym nowym. I wśród przebojów sprzed lat można dostrzec utwory poświęcone sile kobiet. Co polecamy przede wszystkim?

John Lennon – „Woman”

Utwór powstał na część partnerki Johna Lennona, Yoko Ono, jednak stanowi pochwałę nie tylko dla ukochanej piosenkarza, ale i wszystkich kobiet. Lennon wyraża wdzięczność za miłość, jaką otrzymał i zrozumienie, jakiego doświadczył ze strony kobiet. Utwór „Woman” dobrze się sprawdzi jako piosenka, którą możesz przesłać ukochanej z okazji jej święta.

Whitney Houston – „I’m Every Woman”

Znana i często wybierana na Dzień Kobiet piosenka, czyli „I’m Every Woman”. Jak podkreśla Whitney Houston, każda kobieta jest wyjątkowa, a jej umiejętności wzbudzają podziw. Choć wersja Whitney Houston zyskała sporą popularność, nie można zapominać, że pierwotną wersję tej piosenki zaśpiewała Chaka Khan.

En Vogue – „Free Your Mind”

Idealna piosenka na Dzień Kobiet, dzięki której uwolnisz swój umysł od stereotypów i uprzedzeń, z którymi kobiety zmagają się na co dzień. Przebój En Vogue przypomina, że nasze pierwsze wrażenie często jest mylne, a oceny, jakie wystawiamy kobietom nie zawsze adekwatne.

Polskie piosenki na Dzień Kobiet

I wśród polskiej muzyki można wyróżnić utwory, które za główny temat wzięły kobiecość i kwestie z nią związane. Polskie piosenki na Dzień Kobiet zawierają w sobie różne punkty widzenia – to zarówno utwory napisane przez zakochanych mężczyzn, jak i piosenki artystek, które odnoszą się do swojej płci i reflektują nad tym, jak to jest być kobietą. Niektóre z piosenek kobiecość opisują ironicznie, inne skupiają się na celebracji kobiecości. Które podejście jest ci bliższe? Przesłuchaj wybrane piosenki i wybierz te polskie piosenki o silnych kobietach, które najbardziej wpadają ci w ucho.

Polskie piosenki na Dzień Kobiet

 • Marek Grechuta – „Będziesz moją panią”
 • Renata Przemyk – „Babę zesłał Bóg”
 • Edyta Górniak – „Jestem kobietą”
 • Alicja Majewska – „Być kobietą”
 • Andrzej Rosiewicz – „Najwięcej witaminy”
 • Eugeniusz Bodo – „Baby, ach te baby”
 • Maanam – „Jestem kobietą”
 • Maria Sadowska – „Dzień Kobiet”
 • Kasia Lins – „Kobiety by Bukowski”
 • Maria Peszek – „Kobiety Pistolety”
 • Paulina Przybysz – „Dzielne Kobiety”
 • Natalia Kukulska – „Kobieta”

Można też wskazać na utwory, w których twórcy na kobiety psioczą i podkreślają ich (domniemane) wady. Przykładem jest piosenka „Bo z dziewczynami…” Jerzego Połomskiego – akurat tego polskiego utworu raczej nie polecamy na Dzień Kobiet!

Zagraniczne piosenki na Dzień Kobiet

Świętowanie Dnia Kobiet przy akompaniamencie muzyki stworzonej przez zdolne, utalentowane piosenkarki to z pewnością świetny pomysł – być może odkryjesz muzykę, która wyjątkowo cię poruszy.

Playlista na Dzień Kobiet

 • Alicia Keys – „Superwoman”
 • Beyonce – „Run The World”
 • Neheh Cherry – „Woman”
 • Janelle Monae – „Pynk”
 • Empress Of – „Woman Is A Word”
 • Beyonce – „***Flawless”
 • Ariana Grande – „God Is A Woman”
 • Lion Babe – She’s a Lady”
 • Miley Cyrus – „Mother’s Daughter”
 • Mia – „Bad Girls”
 • No Doubt – „Just A Girl”
 • Bikin Kill – „Rebel Girl”
 • Nitty Scott – „Pxssy Powah”

Najnowsze piosenki na Dzień Kobiet

Piosenki o silnych kobietach powstają nieustannie. Dlatego i wśród współczesnej, polskiej muzyki możemy wskazać na utwory, które podejmują zagadnienia związane z kobiecą siłą. Jakie piosenki na Dzień Kobiet możemy wyróżnić?

Kayah, Mery Spolsky – „Królestwo Kobiet”

Pełen energii, żywiołowy i pozytywny utwór przypomina o jedności kobiet. „My jesteśmy dziewczyny, których nie zniszczy czas / My się nie rozczulimy, my się bierzemy w garść” – śpiewają Kayah wraz z Mery Spolsky. Duetowi udało się stworzyć współczesny hymn kobiet, który może nie tyle pocieszyć, co dodać motywacji do działania i zwrócić uwagę na kobiecą siłę. 

Swiernalis, Michał Szpak – „Polska to kobieta”

W związku z licznymi strajkami kobiet, które miały miejsce w 2020 roku, powstała protest song „Polska to kobieta”. Swiernalis i Michał Szpak okazali za jej pomocą wsparcie, zachęcili do walki i podkreślili kobiecą solidarność. Chociaż utwór może przywoływać negatywne wspomnienia, nawet podczas świętowania Dnia Kobiet nie można zapomnieć o problemach, z jakimi zmagają się kobiety na całym świecie.

Piosenki na Dzień Kobiet – na wesoło

Jeśli szukasz piosenek na Dzień Kobiet na różnych portalach (np. na YouTubie) możesz natknąć się na przeróbki czy muzyczne życzenia stworzone przez internautów. Niektóre z nich po prostu wyrażają wdzięczność i podziw dla wszystkich kobiet. Inne jednak podejmują temat na wesoło… Wówczas kobiety bywają przedstawiane w ironiczny i prześmiewczy sposób. Często także – jak w popularnym hicie Norbiego „Kobiety są gorące” – na pierwszy plan wysuwa się wygląd kobiet, a wszystkie inne kwestie zostają pomijane.

Dlatego, jeśli zależy ci na przesłaniu zabawnej piosenki, najpierw dobrze wczytaj się w tekst i sprawdź, czy faktycznie jest z czego się pośmiać – w innym wypadku możesz osiągnąć odwrotny skutek i sprawić świętującej kobiecie przykrość.