Nie wszystkie rodzaje są sobie równe - różnią się ceną, kształtem, gradacją i przede wszystkim właściwościami. Papierowe, szklane, elektryczne, a może metalowe - jaki pilnik do paznokci wybrać?

Rodzaje pilników

Istnieje wiele rodzajów pilników do paznokci - skąd wiedzieć, który z nich dobrać do swoich paznokci?

Pilniki papierowe

Najbardziej popularne i jednocześnie najtańsze pilniki do paznokci. Kosztują zaledwie kilka złotych, są dostępne w drogeriach i na stoiskach z akcesoriami do stylizacji paznokci i są chętnie wybierane przez specjalistów w salonach manicure. W zależności od gradacji, mogą być używane zarówno do pielęgnacji naturalnej płytki, jak i do hybryd oraz paznokci przedłużanych różnymi technikami. Dlaczego nazywane są pilnikami papierowymi? Bo ich zewnętrzna warstwa składa się z papieru, do którego przyklejone są różne rodzaje opiłków.

Co oznacza gradacja pilnika? Mówi o tym, ile ziarenek znajduje się na jednym centymetrze kwadratowym pilnika. Im gradacja jest mniejsza, tym pilnik jest ostrzejszy, a im większa, tym narzędzie jest bardziej delikatne dla płytki. Każda ziarnistość będzie sprawdzała się lepiej w innych zadaniach:

- pilnik o gradacji 80 - ten gruboziarnisty pilnik dobrze sprawdzi się przy paznokciach przedłużanych, np. akrylem lub żelem. Dzięki swojej teksturze może być również wykorzystywany do usuwania zrogowaciałego naskórka;

- pilnik o gradacji 100 - możne być używany jako pilnik do żelu, a także bardziej twardych paznokci u stóp;

- pilnik o gradacji 180 - często wykorzystywany przy wykonywaniu manicure hybrydowego, szczególnie do nadawania mu ostatecznego kształtu; oraz do pielęgnacji naturalnej płytki;

- pilnik o gradacji 240 - to idealny pilnik do matowienia paznokci, stylizacji przedłużanych oraz piłowania naturalnej płytki;

- pilnik o gradacji większej niż 400 - wykorzystywany najczęściej do matowienia i piłowania naturalnej płytki oraz w ostatniej fazie polerowania paznokci akrylowych.

Pilniki szklane

Szklane pilniki wykonuje się z odpowiednio hartowanego szkła, które uznawane jest za wyjątkowo skuteczne i bezpieczne tworzywo do pielęgnacji paznokci. Mają one gęstą fakturę, dzięki czemu nie uszkadzają płytki paznokcia i są bardzo trwałe - jeśli nie upadną na twardą powierzchnię i całkowicie się nie rozbiją, ciężko je "zużyć".

Szklany pilnik do paznokci można łatwo umyć przy użyciu bieżącej wody i szczoteczki oraz dezynfekować za pomocą płynów na bazie alkoholu, co czyni go najbardziej higieniczną opcją ze wszystkich. Ponadto szklane, delikatne pilniki skutecznie zamykają łuski i brzeg paznokcia, co zapobiega nadmiernemu łamaniu i zapewnia idealną gładkość płytki. Ze względu na swoją wytrzymałość, będą dobrym wyborem zarówno dla osób z naturalną płytką, jak i dla tych, które na co dzień noszą przedłużone paznokcie.

Pilniki metalowe

Metalowe pilniki są ci z pewnością bardzo dobrze znane. Używają go nasze babcie, są łatwo dostępne w drogeriach i można je znaleźć w wielu gotowych zestawach pilników do paznokci do domowego manicure. Jednak to, że cechują się dosyć sporą popularnością, wcale nie oznacza, że są one najlepszą opcją.

Pilnik do paznokci ze stali nierdzewnej jest prawdopodobnie najbardziej szkodliwy dla twoich naturalnych paznokci. Można powiedzieć, że nie poleruje płytki, a raczej ją szlifuje i zdarza się, że działa zdecydowanie bardziej intensywnie, niż byśmy chciały. W przeciwieństwie do szklanego, pilnik metalowy zostawia łuski i brzeg paznokcia otwarte i bardziej podatne na złamania. Dodatkowo może gromadzić zanieczyszczenia i brud, a co za tym idzie, przenosić na płytkę bakterie, które dodatkowo osłabiają paznokcie.

Frezarka, czyli elektryczny pilniczek do paznokci

Frezarkę można spotkać w każdym salonie manicure. Wykorzystywana jest do pielęgnacji nie tylko paznokci, ale również skórek dłoni i stóp. Dzięki wymiennym nakładkom (frezom) jest w stanie precyzyjnie ścierać dany obszar płytki, brzeg paznokcia, czy wspomniane skórki. Sprawdza się również przy zdejmowaniu hybryd, a nawet żelu - potrafi poradzić sobie z najbardziej twardą powierzchnią.

Jaki pilnik do paznokci naturalnych?

Do paznokci naturalnych najlepiej wybrać delikatny pilnik szklany, który nie tylko będzie trwały, ale również zapobiegnie przyszłemu rozdwajaniu się płytki. Dobrze sprawdzi się również papierowy pilnik o gradacji powyżej 240.

Jaki pilnik do hybryd?

Jeśli regularnie wykonujesz na swoich paznokciach manicure hybrydowy, dobrze jeśli zaopatrzysz się w dwa rodzaje pilników - grubo i drobnoziarnisty. Ten pierwszy posłuży ci do ściągnięcia niechcianej stylizacji, a drugi do wypolerowania i pielęgnacji naturalnej płytki.

Jednak niezależnie od tego, jaki rodzaj pilnika do paznokci wybierzesz, jedna zasada pozostaje taka sama: powinnaś wymieniać go co kilka miesięcy. Stosowanie tego samego narzędzia przez zbyt długi czas może być nie tylko nieefektywne, ale przede wszystkim niehigieniczne (dotyczy to głównie pilników papierowych). Jeśli używasz pilnika do paznokci codziennie, większość ekspertów prawdopodobnie powie ci, abyś wymieniała go co około trzy miesiące. Przy stosowaniu go raz na tydzień, okres ten możesz wydłużyć do sześciu miesięcy.

Jak zdezynfekować pilnik do paznokci?

Pilniki szklane oraz metalowe (podobnie jak cążki, czy nożyczki do paznokci) można myć wodą, dezynfekować płynami na bazie alkoholu, a nawet sterylizować. Gorzej wygląda sprawa czyszczenia papierowych pilników jednorazowych lub wielorazowych, których ze względu na materiał, z którego są wykonane, nie da się wyczyścić w stu procentach. Jeśli więc decydujesz się na zakup pilnika papierowego, musisz liczyć się z tym, że będziesz musiała wymienić go po kilku tygodniach, aby zapobiec rozwojowi bakterii.