NASA odwołuje żeński spacer kosmiczny

To miał być historyczny moment. Niestety, praktycznie w ostatniej chwili Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej odwołała pierwszy w pełni żeński spacer kosmiczny, podczas którego Christina H. Koch i Anne C. McClain miały zainstalować nowe baterie na ISS, czyli Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. NASA podała do informacji, że nie dojdzie to do skutku z bardzo zaskakującego powodu. 

Anne trenowała w M i L i myślała, że ​​może wyruszyć w tym większym skafandrze, ale zdecydowała, że w piątkowym spacerze kosmicznym rozmiar M będzie zdecydowanie lepiej pasować - powiedziała rzeczniczka NASA, Stephanie Schierholz.

Wtedy okazało się, że NASA nie ma dwóch kobiecych skafandrów w rozmiarze M, dlatego w misji weźmie udział jedynie Christina H. Koch. Jak twierdzi NASA, dodatkowego specjalnego kostiumu nie da rady przygotować na czas, a McCain ze względów bezpieczeństwa nie wyruszy w złym kombinezonie. 

Livestreeming Ziemi z kosmosu - Blu Marble>>

W ten sposób agencja wycofuje się z ogłoszonych dwa tygodnie temu planów o zrealizowaniu w końcu zupełnie kobiecego spaceru kosmicznego (dodajmy, że wciąż jedynie 11% astronautów, którzy pojawili się w kosmosie, to kobiety). Z Koch poleci Nick Hague, który wcześniej towarzyszył już w locie McClain. Spacer kosmiczny ma się odbyć w najbliższy piątek, 29 marca. 

Cała sprawa wywołała ponownie ogromną dyskusję na temat tego, jak podchodzi się do kobiet w kosmonautyce i naukach ścisłych. I cóż, jest to wielkie potknięcie się dla ludzkości.