Każda z nas jest inna i każda ma inną skórę, ale wszystkie chcemy do granic możliwości udoskonalić swoją rutynę pielęgnacyjną, aby najlepiej zadbać o to, co zostało nam dane. W przypadku cery naczynkowej potrzeba nawet więcej uwagi i troskliwego dobierania produktów. Jeśli chcesz się dowiedzieć co robić, w jakie kosmetyki zainwestować oraz jak ich używać, zapraszamy do lektury. 

Cera naczynkowa - jak wygląda? 

Cera naczynkowa najczęściej idzie w parze z przebarwieniami, zaczerwienieniem, pieczeniem, swędzeniem i poczuciem dyskomfortu. Spotykana najczęściej u osób z jasną karnacją, charakteryzuje się obecnością rozszerzonych, wypełnionych krwią naczyń włosowatych tworzących czerwone przebarwienia, często w formie tak zwanych pajączków. Pojawiają się one najczęściej na policzkach, brodzie, nosie i czole. 

Oprócz charakterystycznych przebarwień, skórę naczynkową rozpoznasz również po nadreaktywności na: 

  • temperaturę,
  • promieniowanie UV,
  • kosmetyki, szczególnie te o intensywnym zapachu lub z zawartością alkoholu,
  • dietę – spożywanie pikantnej żywności, picie alkoholu czy kawy,
  • wysiłek fizyczny.

Pielęgnacja cery naczynkowej. 

Czy cera naczynkowa wymaga ekstra uwagi i opieki? Owszem. Zmiany warto zacząć przede wszystkim od nawyków, a później od starannego dobrania kosmetyków. Produkty do codziennego stosowania powinny zawierać składniki wzmacniające ściany naczyń krwionośnych, a należy do nich między innymi: wyciąg z kasztanowca, rutyna i witamina C. Nie można także zapominać o ochronie przeciwsłonecznej – kremy z filtrem SPF 30/50+ powinny znajdować się w twojej łazience (i twarzy) przez cały rok. 

Kosmetyki do cery naczynkowej: witamina C 

W witaminę C będą bogate przede wszystkim wszelkiego rodzaju sera i kremy. Składnik ten rozjaśnia przebarwienia, zapobiega starzeniu się skóry, przyspiesza regenerację, wzmacnia naczynia krwionośne, stymuluje syntezę kolagenu, a także wykazuje działanie przeciwzapalne. Fenomenalnie działa to antyoksydacyjne serum olejowe z witaminą C marki Clochee. Przede wszystkim rozświetla i nadaje skórze blasku. Wyrównuje koloryt, pomaga złagodzić podrażnioną i zaczerwienioną skórę. 

Kosmetyki do cery naczynkowej: maskowanie 

Pielęgnacja cery naczynkowej to przede wszystkim zapobieganie, ale także maskowanie. Oprócz pieczołowicie dobranej pielęgnacji, możesz też zaopatrzyć się w kosmetyki z tak zwanej "kolorówki", czyli o kryjącym (maskującym) działaniu. Tonujący krem antyrodnikowy na dzień z SPF 50+ marki Dr Irena Eris to jednocześnie pielęgnujące i korygujące rozwiązanie. Krem ukrywa niedoskonałości, redukuje przebarwienia i zaczerwienienia skóry, nawilża oraz wygładza, stanowi skuteczną ochronę antyrodnikową. 

Kojące kosmetyki do cery naczynkowej 

Zapobieganie i maskowanie to dwie istotne kwestie w radzeniu sobie ze skórą naczynkową, ale nie mniej ważne jest łagodzenie powstałych już stanów. Do tego potrzebne są produkty o kojącym działaniu takie jak toniki lub kosmetyki do oczyszczania, które po całym dniu będą dla skóry wrażliwej niczym opatrunek. Marką, która posiada produkty stworzone do cery naczynkowej jest na przykład Novaclear z linią Redless. W ofercie znajdziesz łagodzącą piankę do mycia twarzy, tonik, serum, a także całą gamę kremów. 

Jak zawsze, w przypadku skóry o szczególnych potrzebach polecamy konsultacje ze specjalistą. Warto jednak pamiętać, że wszystko zaczyna się od zdrowych nawyków, dlatego to na nie warto zwrócić szczególną uwagę. Składniki takie jak witamina C są obecne w wielu kosmetykach, a nieinwazyjne działanie sprawia, że są niemal całkowicie bezpieczne w użyciu – w skrócie, wprowadzenie ich do swojej pielęgnacji nic nie kosztuje. Podobnie zresztą jest z innymi składnikami: witaminą K, kwasami PHA, arniką, czy wyciągiem z wąkrotki azjatyckiej, które są zalecane właśnie w kontakcie z cerą naczynkową.